Šta je SITA? Najslađa poslastica Balkana, ponos Prijepoljaca!

Šta je SITA? Najslađa poslastica Balkana, ponos Prijepoljaca!

Sita se priprema po tradicionalnom receptu iz prijepoljskog kraja, a ko jednom proba ukus, teško će ga zaboraviti. Zapravo, ova poslastica je toliko specifična da mnogi tvrde da nisu probali ništa ni približno slično.

Sita

Šta je sita?

Ova visokokalorična poslastica priprema se od samlevenog ili isitnjenog voća čiji se sok cedi i zatim kuva u kazanima, najbolje bakarnim ili aluminijumskim. Pri pripremi site važno je da sve što se koristi bude prirodno.

Neprskano voće, prirodni materijali za alat i opremu, tradicionalna vatra i užareni kazan u kojem voćni sok ključa dok ne postigne određenu gustinu, kada ustvari više nije sok već sirup. Ovaj sirup nosi izvanrednu slast i mirise krušaka ili jabuka od kojih se pravi.

Sita je specijalitet prijepoljskog kraja, a pre svega sela Hisardžik, koje je poznato i po tome što se u njemu čuva najstariji Kuran na Balkanu.

Priprema site

Pre svega, veoma je važno da voće bude neprskano i kvalitetno, a najbolja sita pravi se od divljih krušaka i jabuka.

Voće se sakupi i detaljno opere, a zatim se stavlja pod stupu. Tučevina, to jest izgnječeno voće, najbolje je da se smesti u burad odstoji preko noći. Sa ceđenjem se počinje narednog jutra.

Za to se korsite tijesak, orlić i dve debele daske s rupama, koje omogućavaju da se tijesak čvrsto pričvrsti na ručno iskopane navojne šupljine. Između dasaka stavlja se torba sa tučevinom, pa se uz pomoć orlića cedi svaka kap soka.

Kazan sa sokom stavlja se na vatru i tada počinje varenje site, što traje pola dana ili više. Veoma je važno ne prekidati proces dok se sita potpuno ne skuva.


Sita

Kuva se od 10 do 15 sati, a od 300 kilograma jabuka dobija se do 100 litara soka, od čega se nakob varenja dobije od 10 do 12 kilograma site. Dok se kuva – ne meša se i ne dodaju ni šećer niti konzervans. Kada se dobro ukuva, može da se koristi i posle nekoliko godina.

Sita je gotova kada postigne određenu gustinu, da može da se ,,odvaja” kašikom na tanjiru.


Ovo do sada NISTE probali, a preukusno je: Kako se pravi SLATKO od JORGOVANA

Kako se služi sita?

S obzirom na to da je sita izuzetno bogatog ukusa i veoma slatka, male količine su preporučene ali i sasvim dovoljne za konzumaciju. Da bi se ublažila jačina, servira se sa mladim kajmakom, tek skinutim sa mleka, koji donosi kontrast i na sjajan način nadopunjuje ukus site.


Sita se veoma često koristi i kao preliv za kolače. Nekada davno bila je delikates, u vreme kada nije bilo slatkiša ili kolača kao danas.

Ako vas put nanese kroz Prijepolje, ne propustite da probate ovaj slatki specijalitet. 🙂

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica