Bili smo u domaćinstvu Slađane i Nenada Ibrahimovića u Stanišiću koji su se nedavno, u decembru, preselili u svoju novu kuću do koje su došli uz pomoć Ministarstva za brigu o selu.
Za konkurs su saznali prošle godine, kako da prikupe dokumentaciju i šta im treba. Zahvalni su i mnogo im znači realizacija ovog projekta, posebno što imaju petoro dece. U ovoj porodici smo zatekli dva školarca, jedno u zabavištu i blizance koji su još mali i ne idu nigde.
Kažu da nije bilo teško pronaći odgovarajuću kuću, rodom su iz Stanišića i vole svoje selo. Gledali su šta vole i žele, u šta mogu da ulože, jer su preko 6 godina živeli kao podstanari. Bile su dve kuće, i ovu kuću su našli zbog lokacije, škole i svega. Za 5 dana su sakupili svu neophodnu dokumentaciju. Brzo su ispoštovali uslove konkursa i uselili se po realizaciji projekta, a sad čekaju lepše vreme da kuću prilagode po svom ukusu.
Sve je lakše kad se ima svoj krov nad glavom i lepše je, pa će nači nešto sa čime da se bave, da drže stoku, pa polako.
“Petoro dece ima prostora sada, konačno.”, kažu srećni i zahvalni roditelji.
Šta mislite ako bi vas neko pitao poput vas da li da se upuste u ovu avanturu?
“Naravno, nemaju šta da izgube. Mi smo se nadali da ćemo uspeti i negde smo znali i verovali da ćemo.”, rekla je Slađana.
Ovaj mladi par sa puno dece, sada je došao do krova nad glavom. Sada postoje razni planovi šta i kako dalje, a nama je ostalo samo da im poželimo puno sreće i uspeha i da se ostvare svi planovi.
Kako do kuće na selu kroz projekte Ministarstva za brigu o selu?
I vi možete da se prijavite na Konkurs za kuće na selu Ministarstva za brigu o selu!
„Biće to rekordna godina sa 3.000 useljenih seoskih kuća i blizu 15.000 ljudi. Ovo je pravi način za munjevitu promenu demografske slike pojedinih krajeva Srbije“, izjavio je ministar Milan Krkobabić, povodom raspisivanja javnih konkursa za tri programa koje će Ministarstvo za brigu o selu sprovoditi tokom ove godine i dodao „Rebalansom će biti izdvojena dodatna znatno veća sredstva. Ubrzo startuje i program namenjen žiteljima sela koji reše da pokrenu ili prošire sopstvene najrazličitije poslove. Za to mogu da računaju na pomoć u iznosu do 10.000 evra. Za pogranične delove Srbije ta sredstva će biti i veća. Srbija mora da radi i ni jedan njen deo ne sme da ostane prazan“.
Rok za prijavljivanje za seoske kuće sa okućnicom otvoren do utroška budžetskih sredstava, a najkasnije do 1. novembra 2024. godine, za druga dva javna konkursa ističe za mesec dana, 22. februara.
Pravo učešća na javnom konkursu za seoske kuće sa okućnicom imaju punoletni, državljani Srbije, pojedinci, samohrani roditelji i parovi, mlađi od 45 godina. Podnosilac prijave samostalno pronalazi kuću sa okućnicom i obraća se lokalnoj samoupravi na čijoj teritoriji se kuća nalazi, u saradnji sa kojom završava neophodnu proceduru. I ovoga puta maksimalna suma koja će se odobravati po prijavi je 1,2 miliona dinara. Interesovanje za ovaj program je od samog početka izuzetno, dnevno stiže oko 15 prijava, pa se ove godine očekuje oko 3.000 zahteva.
Prethodne tri godine useljeno je 2.650 kuća u selima širom Srbije, čime je krov nad glavom steklo 10.000 ljudi.
Komentari