Od ekonomije do VINARSTVA – Dušan je kralj voćnih vina!

Od ekonomije do VINARSTVA – Dušan je kralj voćnih vina!

Usred vršačkog vinogorja, jednog od najstarijih u Evropi, gde caruju vina od belih i crnih sorti grožđa, svoje mesto pronašla su i voćna desertna vina. Da se u ovom kraju može pronaći kupinovo ili vino od višnje, pa čak i od breskve i kajsije, čini se da bi retko ko poverovao. U tome nas je demantovao mladi Dušan Tatalović, ekonomista po struci, po zanimanju vinar.

Voćna vina

Ljubav koja traje već dve decenije

To što potiče iz kraja, gde koreni vinogradarstva datiraju iz vremena Dačana i rimske vladavine ovim krajevima, nije ga odvelo u pravcu gajenja vinove loze. Poželeo je da njegova vina budu od plodova voća u čemu je i uspeo. Svoju voćnu vinarsku priču počeo je da piše pre dve decenije, u svom rodnom selu Kupinik kraj Vršca.

”To je bila neka moja ljubav. Krenulo je dok sam bio u srednjoj školi, i u početku je to bio hobi, a kada sam završio fakultet odlučio sam da to postane posao. Drastično sam podigao nivo zasada, sa nekih 12 ari na blizu hektar i po kupine i još toliko drugog voća.

Kapacitet vinarije sa hiljadu porastao je na preko 12.000 litara. Svake godine se lestvica podiže, što je najbitnije”, ovako Dušan odgovara na pitanje otkud ekonomista u vinarstvu.

Priča i da se u porodici niko nije bavio intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom, osim sto su u bašti gajili povrće i nešto malo voća za sopstvene potrebe. Prvi zasad kupine sa 400 sadnica podigli su 2004. godine, da bi nakon pet godina registrovao vinariju.

Voćna vina

”Na samom početku nismo imali predstavu koliko možemo dobiti ploda, te sam prve godine, kupine kao konzumne prodavao na pijaci. Tada sam imao 13 godina. Već naredne godine toga je bilo mnogo više i nije moglo da se proda na lokalnoj pijaci, i tako se rodila ideja da pravimo vino.

Sledio je dugotrajan proces učenja, koji još uvek traje, pošto učim na svojim grešakama. Svake godine se ponešto menja, dodaje, trudim se da usvojim nova znanja i da ih primenim u vinariji”, kaže naš sagovornik.


Samo za prave ljubitelje VINA: ZNATE li šta je FRANCUSKI PARADOKS?

Nakon što se oprobao u proizvodnji kupinovog vina, paletu proizvoda proširio je 2021. godine sa prvim litrima vina od višnje. Godinu dana kasnije poteklo je vino od breskve, a od prošle godine i od kajsija. Za proizvodnju ovih vina koristi isključivo plod kupine i višnje iz sopstvenih voćnjaka, kajsiju delimično,  dok breskvu otkupljuje od kooperanata.

Voćna vina kao rezultat radoznalosti

”Vina od breskve i kajsije se retko sreću. U Srbiji smo jedini proizvođači takvih vina. To je voće koje volim i želeo sam da vidim kako će izgledati vino koje se dobija iz ovih plodova. Pošto su svi bili oduševljeni našim kupinovim vinom, jer je jedinstvenog ukusa, to smo pokušali da preslikamo i na druga vina, tako da su kajsija i breskva bile veoma intersantno voće.


Prvo smo breskvu radili iz razloga što smo želeli da dobijemo jedno lagano letnje vino i u tome smo u suštini uspeli. Breskva je lagana, aromatična, slatko kiselog ukusa. Pravo leto u boci”, navodi Dušan, vlasnik Podruma kupinovog vina ”Tatalović”.

Voćna vina


Vina koja proizvodi su dezertnog karaktera i u zavisnosti od vrste voća razlikuju se karakteristike svakog od njih.  Sam proces proizvodnje uz određene finese, pošto se radi  o drugačijoj sirovini, je sličan kao i kod prerade grožđa.

”Pošto sam ja iz vinarskog kraja, iz Vršca, cilj je bio da se dobiju vina u tom stilu. Znači, da budu baš, baš vina, tako da ih pravimo sa većim procentom alkohola. Sva naša vina imaju od 11 do 13 posto alkohola, trudimo se da dobijemo pun i intenzivan ukus voća u njima. Maksimalno je naglašen ukus i miris voća od kog je napravljeno. Trudili smo se da budemo autentični i drugačiji”, objašnjava  Dušan Tatalović.

Tamjanika – od OVE SORTE nastaje NAJLEPŠE vino!

Jedinstveni na tržištu

Trenutno pokrivaju samo srpsko tržište, a pored prodaje na lokalu najveće količine vina odlaze put Beograda i Novog Sada. O izvozu će, kaže, razmišljati kada bude povećao količine.

Sa kolegama vinarima, kako kaže, ima dobar odnos. Pošto je jedini u gradu koji proizvodi voćna vina, ne doživljava ih kao konkurenciju, a nada se ni oni njega, jer ”tu smo da se međusobno pomažemo, družimo, da rešavamo određene probleme zajedno”.

”Malo smo drugačiji na tržištu i nikome ne uzimamo deo kolača. Nemamo baš direktnu konkurenciju. Nažalost nema puno vinarija koje proizvode voćna vina i nadam se da će se u narednom periodu to promeniti.

Voćna vina

Kada imate konkurenciju to je bolje i za vas, radite na inoviranju procesa, trudite se da budete još bolji. Da ovo nije uspešna priča, i da nismo mi i potrošači zadovoljni, verovatno bi se vrlo brzo završila. Obzirom da traje već 15 godina nameravamo da i dalje nastavimo.

Mi smo veoma zadovoljni, jer su naša vina naišla na veoma dobar prijem kod potrošača, posebno vino od višnje. Ljudi su oduševljeni njenom fantastičnom aromatikom. Tražnja raste, a proizvodnja se iz godine u  godinu povećava”, kaže Dušan Tatalović, proizvođač vočnih vina i dodaje da uz povećanje proizvodnih kapaciteta i zasada po voćem, planira da proširi i postojeću paletu proizvoda.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica