Godina je teška, ali ZIMNICA mora da se pravi!

Godina je teška, ali ZIMNICA mora da se pravi!

Od njive do trpeze put nije ni malo lak. Posebno u godini kakva je bila ova. Ipak proizvođači su uspeli da u tegle spakuju kvalitetne plodove povrća i voća, te i u predstojećim mesecima neće manjkati kvalitetne zimnice.

Zimnica

Slavica Matejić, iz sela Sokolova nadomak Lazarevca, proizvodnjom slatke i salne zimnice bavi se desetak godina. U ovaj posao, kako kaže, uključeni su svi u domaćinstvu, a njeno umeće i kreativnost vidljivi su u svakoj tegli. Nije odustala od pripreme po starim proverenim receptima, što joj olakšava put do potrošača.

Tu su kiseli krastavčiči sa šargarepom, pa kiseli miks – beli luk, šargarepa, krastavac, zatim ajvar , paprika somborka, a od slatkog programa – slatko od kupina, jagoda, kupina, višnja.

‘’Ovo je čudna godina. Visoke temperature su donele probleme u proizvodnji, ali smo se izborili. Sve se nekako zaštiti, tako da je bilo kvalitetnog i zdravog ploda za preradu. U odnosu na prošlu godinu došlo je do povećanja cena za nekih 10 odsto. Ovo je inače, sezonska proizvodnja, počinjemo u aprilu pa do novembra’’, kaže Slavica.

Kupaca ima sa raznih strana. Iz Beograda, Novog Sada, komšija iz Lazarevca. Veći deo prerađenih plodova koje nude potrošačima odgaje na sopstvenom gazdinstvu. Imaju zasade višnje, jagode, kupine.

Postanite iskusna domaćica – Odredite pravu količinu zimnice za vašu porodicu

‘’Na prvom mestu nam je kvalitet i ukus. E, sad, količina koja može da se proizvode zavisi od potražnje. Najviše se traži mleveni paradjz, cvekla, popularni su voćni sirupi od kupine, višnje’’, navodi naša sagovornica.

Šarena je ponuda i kod Milene Pavlović iz Koceljeve – krastavčići sa paprikom, šarena salata, ljutenica, ekstra ajvar od seckane paprike, ljubičastog luka, balzamiko sirće, žuti šećer, korica cimeta, ruzmarin …


‘’Cena povrća i voća ove godine u nabavci bila je veća u odnosu na prošlu godinu, jer je i godina bila ‘’čudna’’, teška. Ipak, mi se trudimo da zadržimo prošlogodišnje cene zimnice, da bi bilo prodaje, pa ne mora baš svake godine da se zaradi maksimalno’’, napominje Milena.

Zimnica

Sa nabavkom kvalitetne paprike za proizvodnju ajvara, nije imala problema ni Vesna Rubajčević iz Svileuve. U sezoni preradi između dve i po i tri tone paprika, uz proizvodnju slatkog programa. Kupci su iz Valjeva, Beograda, Šapca kojima robu isporučuje na kućnu adresu.


‘’Nema pravila u tome ko su kupci, u smislu da li žive u gradu ili selu. Ima ljudi koji žive u manjim mestima ali se ne bave proizvodnjoom zimnice, pa onda kupuju. Tegla ajvara je 790 dinara, džem od kajsija 450, a od šljiva 350 dinara’’, priča Vesna Rubajčević.

Višegodišnje iskustvo u proizvodnji ajvara i drugih zimskih specijaliteta je iza Dane Nedeljkovic iz Koceljeve. Iako inače dosta povrća odgaji u svojoj bašti, ove godine nije bila u mogućnosti, te je plodove za preradu morala da nabavi od drugih proizvođača.


‘’Ko se bavi oovim poslom može da ima vremena za odmor. Ja uvek planiram postepeno, svaki dan uradim po nešto. U sezoni prve stignu trešnje za slatko, a pa onda ide redom’’, veli Dana.

Zarada od zimnice uvek dobro dođe. Proteklih godina pojedina domaćinstva isključivo su počela da se bave preradom i plasmanom voća i povrća, što im je postao osnovnih prihod, dok većini prerađivača ovaj posao i dalje donosi dodatnu zaradu.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica