Oštre polemike o predlogu novog Zakona o zemljištu dovele su do toga da se seljaci još jednom organizuju i izađu traktorima na ulice. Kako kažu, jedino tako neko iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine može da sasluša njihove probleme. Da li su strahovi seljaka opravdani i kakvi su stavovi stručnjaka o ovoj temi saznali smo od bivšeg ministra poljoprivrede, Gorana Živkova.
Predlog novog Zakona o zemljištu izazvao je veliku pažnju javnosti, a istovremeno i strahove i brige poljoprivrednika. Ipak, mišljenja o njemu su podeljena. Dok nadležni u Ministarstvu poljoprivrede kažu da bi novi Zakon mogao mnogo da pomogne razvoju srpskog agrara, seljaci strahuju da će ostati bez osnovnog sredstva za rad, odnosno bez zemlje.
Možda vas zanima
Da li nam preti nestašica ajvara?
28/08/2020
To bi naravno dovelo do njihovog propadanja. Zato smo bivšeg ministra poljoprivrede, Gorana Živkova, zamolili da nam, sa stručne strane gledišta, objasni šta misli o novom Zakonu o zemljištu.
„Ja mislim da je ovaj Zakon jedan od najgorih koji su u Srbiji doneti u poslednjih deset godina i to iz svih oblasti ekonomskog razvoja. On, pre svega, otvara ogromna vrata za korupciju, zatim, ne donosi nam nikakve novine niti pozitivne promene, a na kraju, postojeće probleme uopšte ne rešava.“
„Priča se da se ovaj Zakon donosi zbog zemljišta koje trenutno nije u funkciji. Istovremeno, u Vojvodini gotovo da ne postoji ni pedalj zemlje koji se ne obrađuje. Naravno, tu ne mislim na slatine u okolini Padeja i slično zemljište za kojim uopšte ne postoji ni interesovanje.“
Ovaj Zakon, pre svega, otvara jedna ogromna vrata za korupciju, zatim, ne donosi nam nikakve novine niti pozitivne promene, a na kraju, postojeće probleme uopšte ne rešava.
„Sa druge strane, u centralnoj Srbiji ima mnogo zemlje koja je u državnom vlasništvu, a uopšte se ne obrađuje. Sada se, u okviru pomenute priče, nekom daje 30% zemljišta u svakoj opštini. Zaista ne znam šta je gore, da li to što se tako daje zemlja ili što se ne rešavaju postojeći problemi.“
„Ovaj način davanja zemlje je zaista i moralno i ekonomski i socijalno u potpunosti upitan. Još jedan problem je što se kaže da bi Zakon trebalo da reši problem uzurpiranog zemljišta. To jeste tačno, postoji uzurpacija, čak se i trenutni Zakon o zemljištu prilično uzurpira, jer se određene licitacije ne vrše kako bi trebalo.“
„Ipak najveći uzurpatori su država i opštine, a nijedan član novog Zakona ne rešava taj problem. Država, naravno, može sve to da reši ukoliko će da počne rat sama protiv sebe. Zato bih mogao da zaključim da je taj Zakon zaista loš. Ja sam i napisao da je toliko loš da ne može ni da se popravi. Uopšte ne bi trebalo da se stavljaju ni amandmani ni bilo šta, jer je njegov najveći deo potpuno suprotan svakoj ekonomskoj logici i moralu.“
Sagovornik:
Goran Živkov, osnivač i programski direktor konsultantske kompanije SEEDEV
Komentari