Poljoprivrednici, članovi „Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije“ i „Naše mleko“, najavili su protest za nedelju, 29. decembar, u Badovincima i Loznici. Protest je organizovan zbog neispunjenih zahteva poljoprivrednika, koji traže smene premijera Miloša Vučevića, ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića i predsednika skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijana Rističevića.
Dogovor o protestu su agenciji Beta danas potvrdili predstavnici tih udruženja Zlatko Kokanović i Milan Pajić.
Udruženje „Naše mleko“ donelo je odluku da protest u Badovincima počne u 10.30, a „Udruženje za spas i opstanak stočara zapadne Srbije“ će vreme početka protesta odrediti na večerašnjem sastanku.
Ta udruženja su pozvala i ostale poljoprivrednike da im se pridruže.
Predsednik Udruženja „Naše mleko“ Milan Pajić rekao je za Betu da neće odustati od protesta dok se ne smene Vučević, Martinović i Rističević koji su odgovorni za ispunjenje svih dogovorenih zahteva poljoprivrednika.
Oni, kako je rekao, treba da krivično odgovaraju zbog zloupotrebe položaja i pritiska na poljoprivrednu inspekciju koja je njega i još nekoliko poljoprivrednika kaznila stavljanjem domaćinstva u pasivan status i ukidanjem prava na subvencije na pet godina zbog nekih nepravilnosti koje u radu ima većina domaćinstava, ali koja nisu kažnjena, jer njihovi članovi nisu protestovali zbog dogovorenih, a neispunjenih zahteva.
„Inspekcija je radila pod pritiskom zbog toga što smo protestovali tražeći da se ispune ostali zahtevi dogovoreni u Ministarstvu čiji je garant bio sam premijer Vučević. Sada su, kažu, ukinuli pasivan status, ali ja nisam dobio nikakvo rešenje, osim što me je službenik Bezbednosno-informativne agencije (BIA) usmeno obavestio da je poništeno rešenje o pasivnom statusu mog domaćinstva“, rekao je Pajić.
Dodao je da je Vlada Srbije tek juče utvrdila Predlog zakona o dopuni Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju koji bi trebalo da omogući da se u sistem e-agrara upišu i njive koje se uzimaju u zakup za obradu, a poljoprivrednici ne mogu da potpišu ugovor sa licima koja ih izdaju zbog toga što žive u inostranstvu ili su nerešeni vlasnički odnosi.
Pajić je rekao da je još u julu dogovoreno da se poljoprivrednicima omogući da tu zemlju uvedu u registar na osnovu izjave o odgovornosti, ali da je vlast pokušavala da to izbegne, obećavajući da će izmeniti zakon što do sada nije učinila.
Među obećanjima poljoprivrednicima koji su proteste započeli još u maju prošle godine, bilo je i da im se akciza koju su platili pri kupovini goriva vraća u roku od 14 dana, ali to kasni.
Subvencije za seme u iznosu od 17.000 dinara su uz pristanak pojedinih udruženja koja nisu imala novac za proteklu jesenju setvu, smanjene na 10.000 dinara da bi bar to dobili što pre, a to se još isplaćuje.
Među nerešenim zahtevima su otpis dugova po osnovu doprinosa za socijalno i penziono osiguranje, uređenje berze kako bi poljoprivrednici za robu mogli da dobiju robne zapise.
Prošle godine osnovana Radna grupa za uređenje robne berze, raspušena je i formirana je nova, ali rešavanje tog problema nije odmaklo od početka.
Poljoprivrednici su takođe tražili da se izmene propisi kako doprinose mogli da plaćaju po ekonomskoj snazi, a ne svi podjednako – nezavisno da li imaju jedan hektar ili 100 i više hetara zemlje koju obrađuju, ali je vlast i to do sada ignorisala.
Izvor: Danas
Komentari