Suša uništava useve širom južne Evrope već drugu godinu za redom. Posebno su pogođene Španija koja se suočava sa sušom u 60% svojih sela; Italija takođe suva.
VIŠE...
Suša koja pogađa južnu Evropu dovodi do uništavanja useva i odlaže sadnju kod nekih od vodećih evropskih uzgajivač, rizikujući dalje povećanje inflacije hrane.
Oko 60% španskih sela je zahvaćeno sušom, a uslovi se pogoršavaju za poljoprivrednike i u Italiji i Portugalu. To prati izuzetno suvu, toplu zimu u južnoj i zapadnoj Evropi, ograničavajući dostupnost vode za poljoprivrednu upotrebu kasnije tokom godine.
Obilne martovske i aprilske kiše podstakle su rast u ostatku Evropske unije, a blok predviđa povećanje proizvodnje žitarica za 8% u odnosu na prošlu godinu. Ipak, južna Evropa je velika zona po pitanju voća i povrća, a loše vreme je usledilo nakon suše koja je dovela do uvenuća pirinčanih polja i maslinjaka prošle godine.
„Setva u oblasti reke Po tradicionalno počinje krajem februara ili početkom marta, ali trenutno je zemlja suviše suva“, rekao je Masimilijano Đansanti, šef italijanske farmerske grupe Confagricoltura, u intervjuu u Rimu. „Međutim, što više čekamo, manje ćemo dobiti u pogledu useva.
Suša u južnoj Evropi
Suša je zahvatila delove Španije i Italije, dok su druge zemlje bolje.
Pritisak na povećanje cena hrane u Evropi ostaje čvrsto na mestu, čak i kada se glavna inflacija usporava. Vrućina i suvoća pogodile su useve kukuruza na većem delu kontinenta prošlog leta i spustile nivoe vode na reci Po – najvećoj u Italiji – na najniži nivo u poslednjih 70 godina.
Ovogodišnja suša mogla bi da pogodi prolećne žetve unosnih proizvoda kao što su paradajz i voće – industriju sa 20 milijardi evra godišnje prodaje i skoro osam milijardi evra u izvozu, rekao je Đansanti. Proizvodnja soje i kukuruza takođe će biti ugrožena, što će povećati troškove za proizvođače mesa i živine.
U Španiji već postoje nepovratni gubici na više od 3,5 miliona hektara (8,6 miliona hektara) žitarica koje se hrane kišom, prema lokalnoj organizaciji poljoprivrednika. Neki orašasti voćnjaci i vinogradi se bore da niču, a nedostatak cveća sprečava pčele da prave med.
Italija pokušava da reaguje pre nego što nastupe letnje vrućine. Vlada premijera Đorđa Melonija saopštila je da će imenovati šefa za vanredne situacije u vezi sa vodom da ubrza infrastrukturne radove i popravi cevi koje cure širom zemlje. Ali ovo mesto ostaje nepopunjeno usred političkih sukoba.
Cene hrane rastu sve brže i brže
Brzo promenljive temperature i oskudnost vode promenili su dostupnost proizvoda, a cene paradajza — osnovnog proizvoda u lokalnoj ishrani — porasle su za 30 odsto u odnosu na 2022, rekao je Fabio Masimo Palotini, predsednik operatera veleprodajnog tržišta Italmercati.
Izgledi su bolji kod drugih velikih uzgajivača useva: Skoro sva polja pšenice i ječma u Francuskoj su u dobrom stanju početkom sezone, iako su nivoi podzemnih voda i dalje niski.
Veći deo Nemačke i Poljske imao je duplo više od uobičajenih padavina u poslednjih 30 dana.
Suša bi mogla da se zadrži južnije, a prognostičari očekuju da će suvoća i stres potrajati u Španiji u bliskoj budućnosti. Severna Italija takođe bi mogla da ostane bez kiše do 22. aprila.
„Rizikujemo da se nađemo u dramatičnoj situaciji za nekoliko nedelja“, rekao je Đansanti, čija je grupa najstarija nacionalna organizacija koja predstavlja poljoprivredni sektor.
Izvor: Blumberg
Komentari