Premijerka Ana Brnabić iznela je ponudu poljoprivrednicima čiji su protesti ušli u drugu nedelju, a delegacija ratara koja je tamo bila je zadovoljna ponuđenim. Sutra neće biti blokada.
JOŠ...
Protest poljoprivrednika u Srbiji počeo je 13. novembra, od kada su svakodnevno blokirali puteve na desetinama pravaca.
Poljoprivrednik Goran Filipović iz Novog Sada izjavio je da im je ponuđena cena dizela od 129 dinara, umesto dosadašnjih 179. Ta cena će, navodi se, važiti uz agro karticu.
„Onaj ko nema agro karticu, ona će po ubrzanoj proceduri u roku od dve nedelje biti izrađena“, rekao je on.
Takođe, poljoprivrednici će moći neograničeno da sipaju gorivo.
Ova ponuda još nije prihvaćena, iako je delegacija koja je bila na sastanku zadovoljna ponuđenim. Filipović kaže da će novi sastanak biti u nedelju, u Kisaču, gde će doći premijerka Ana Brnabić i resorna ministarka.
„Moramo da razgovoramo sa ljudima koji su na blokadama, a meni je to prihvatljivo. Očekujem konačan dogovor u nedelju“, rekao je on za Nova.rs.
Kada je u pitanju zahtev da subvencija za 2024. godinu bude 300 evra, odnosno 35.000 dinara, predstavnik poljoprivrednika Goran Filipović je rekao da su se složili da će dobiiti 18.000 direktnih davanja, a da će preostalih 17.000 biti pravdano kroz određene račune – za seme, đubrivo…
„Imamo čvrst stav i mi i oni da će na kraju sve biti 35 hiljada. Imaju volje i ministarka i još više premijerka i verujem da će do zajedničkog cilja doći“, rekao je Filipović.
Sledećeg vikenda novi razgovori o rešenjima
Slobodna Evropa navodi da poljoprivrednici koji devet dana protestuju u Srbiji od 21. novembra popodne prekidaju blokade puteva, saopštila je Vlada Srbije.
Nakon sastanka premijerke Ane Brnabić i ministarke poljoprivrede Jelene Tanasković sa predstavnicima zemljoradnika u Beogradu, Kabinet predsednice Vlade naveo je da će poljoprivrednici to učiniti kao “znak dobre volje”.
Navodi se i da je dogovoreno da idućeg vikenda ponovo razgovaraju o iznetim rešenjima.
Na dogovorenom sastanku u nedelju poljoprivrednici bi trebalo da daju konačan odgovor vlastima u vezi sa predlozima koji su izneti 21. novembra.
Ključan dogovor o ceni goriva
Vlada je saopštila da je okosnica predloga jeftinije gorivo za poljoprivrednike na svakoj pumpi, a na pumpama Naftne industrije Srbije uz poljoprivrednu karticu.
“Cena će biti umanjena na 179 dinara po litru i taj iznos se dodatno umanjuje za 50 dinara po litru na ime povraćaja akcize. Na svim drugim pumpama moguće je ostvariti povrat akcize od 50 dinara po litru”, dodaje se iz Vlade.
Kabinet premijerke naveo je da se Zakonom o naknadama od 26. oktobra definiše smanjenje iznosa za odvodnjavanje u 2023. za 50 odsto i ta naknada ukida u 2024. godini.
Dodaje se da će tržište terminske prodaje proizvoda biti uređeno zaključkom Vlade kojim će se formirati tim za usaglašavanje zakonodavnog okvira na način da proizvođač može samostalno da izvozi.
Miroslav Marković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice je rekao da kada je u pitanju zahtev da se gorivo na pumpama kupuje bez akciza, poljoprivrednicima je ponuđeno da svi oni koji nemaju agrokartice ponesu zahtev u roku od dve nedelje i da će ih dobiti.
Upitan da li su ove ponude prijvatljive, Marković je rekao da će preneti poljoprivrednicima ono što je danas ponuđeno i da će oni odlučiti da li je prihvatljivo ili ne.
Traktori ipak i dalje pored saobraćajnica
Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, rekao je da je postignut delimičan dogovor sa premijerkom o formiranju robne berze kao i da je dogovoreno da se održi još jedan sastanak, u nedelju u Kisaču, na kojem će prisustvovati i novinari koje oni izaberu.
On je najavio da će u utorak biti uklonjene blokade sabraćajnica ali će traktori zemljoradnika u protestu ostati pored puteva do najavljenog sastanka u Kisaču.
On kaže da su zahtevi poljoprivrednika delimično ispunjeni.
S druge strane, do sledećeg razgovora u nedelju blokade će se „relaksirati“, odnosno poljoprivrednici će ostati pored puteva.
Blokade puteva poljoprivrednici su sprovodili širom Srbije u proteklih devet dana zahtevajući sistemsku podršku države agraru.
PROTESTI SE NASTAVLJAJU: Ko beži od pregovora i obećanja?! | Agromedia
Neki od lidera protesta poljoprivrednika naveli su da su se po pitanju traženih subvencija od 35.000 dinara po hektaru za 2024. dve strane složile da će država direktno isplaćivati 18.000, te da zemljoradnici preostalih 17.000 pravdaju kroz račune za repromaterijal kao što su seme i đubrivo.
Sastanku sa premijerkom prisustvovali su predstavnici Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženja Poljoprivrednih proizvođača Subotice, Saveza Udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženja poljoprivrednika Aradac.
Miroslav Matković, predstavnik Subotičkih paora, u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) pre sastanka sa premijerkom Srbije najavio je dalje blokade u Subotici i radikalizovanje protesta, ukoliko se ne postigne dogovor sa Vladom Srbije.
Poruke iz Vlade Srbije: EVO šta je predloženo
Ključne stavke predloga kojim se danas okončavaju protesti poljoprivrednika jesu:
- jeftinije gorivo za poljoprivrednike na svakoj pumpi;
- Na pumpama NIS-a, uz poljoprivrednu karticu, gorivo će biti umanjeno za poljoprivrednike na 179 dinara po litru i taj iznos se dodatno umanjuje za 50 dinara po litru na ime povraćaja akcize,
- na svim drugim pumpama moguće je ostvariti povrat akcize od 50 dinara po litru, saopšteno je iz Vlade Srbije.
- Zakon o naknadama koji je usvojen 26.10.2023. definiše smanjenje iznosa za odvodnjavanje u 2023. godini za 50 odsto i potpuno ukidanje ove naknade u 2024. godini,
- uređenje tržišta terminske prodaje na način da će vlada doneti zaključak kojim će obrazovati tim, koji za cilj ima usaglašavanje zakonodavnog okvira u kome će primarni proizvođač moći samostalno da izvozi i u kome će se naći model za terminsku prodaju.
Sastanku je prisustvovala i ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković, navodi se na N1.
Komentari