Sezona je azijskih bubamara. Ukoliko niste znali, ove bubamare mogu da budu opasne po ljude, a naročito po radoznalu decu. Zašto ne bi trebalo da dolazimo u kontakt sa njima i kako ih je najbolje suzbiti, rekla nam je gospođa dr Snežana Tanasković sa Agronomskog fakulteta u Čačku.
Umete li da prepoznate azijsku bubamaru? Znate li u koje vreme se ona pojavljuje? Da li više voli urbane ili ruralne sredine? Zašto je ona opasna po ljude? Na ova i druga pitanja odgovorila nam je gospođa dr Snežana Tanasković sa Agronomskog fakulteta u Čačku:
Možda vas zanima
Da li nam preti nestašica ajvara?
28/08/2020
„Azijske višebojne bubamare zovu još i bube veštice. One se pojavljuju u velikom broju, a mogu da budu različitih boja, od narandžaste do crne. Obično imaju od 19 do 21 crnu mrlju, ali ne moraju ih imati uopšte.“
„Ove bubamare pojavljuju se u periodu koji nije tipičan za insekte, uglavnom krajem oktobra i tokom novembra meseca, nekada čak i u decembru. U to vreme one traže svog zimskog domaćina. Azijske bubamare lutaju, ali najčešće završe u stambenom prostoru, odnosno u kući, gde često ljudima prave probleme.“
Harmonia axyridis – višebojna azijska bubamara
Da li one češće posećuju urbane sredine ili ruralna područja, ili im to nije važno?
„Azijske bubamare su mnogobrojnije u seoskim naseljima, a veliki problem predstavljaju i u vikendaškim naseljima. Obično se u pokušajima da uđu u unutrašnjost kuća zadrže u središnjem prostoru između prozora. Zato, ukoliko napustite vikendicu krajem septembra i vratite se u nju u martu, imaćete veliki problem sa ovim insektima.“
„Naravno, sada se postavlja pitanje kako da eliminišete insekte koji su vam preplavili celu kuću. Nikako ih ne smete mehanički udarati i ubijati, jer će vam u tom slučaju za njima ostati žute površine veoma neprijatnog mirisa. Te mrlje se ne mogu ukloniti i po nekoliko godina.“
Ove bubamare ne predstavljaju pretnju kao vektori, odnosno prenosioci nekih bolesti, kao što je to slučaj sa komarcima ili krpeljima. Međutim, važe za izuzetno alergenu vrstu. Dakle, kod čoveka stvaraju alergijske promene poput osipa na koži, konjuktivitisa i izuzetno jakog kašlja.
Da li one, osim uobičajenih smetnji koje čine insekti, nose sa sobom i neke bolesti i zaraze koje mogu biti opasne po ljude ili domaće životinje?
„Ove bubamare ne predstavljaju pretnju kao vektori, odnosno prenosioci nekih bolesti, kao što je to slučaj sa komarcima ili krpeljima. Međutim, važe za izuzetno alergenu vrstu. Dakle, kod čoveka stvaraju alergijske promene poput osipa na koži, konjuktivitisa i izuzetno jakog kašlja.“
„One su još specifične po tome što se pojavljuju u periodu od oktobra do marta meseca. Međutim, s obzirom na to da je reč o zimskom periodu, kod nas se ovi meseci uglavnom povezuju sa sezonskim gripom, nazebom i prehladama. Zato bi trebalo da ljudi budu veoma obazrivi i da nikako ne dolaze u kontakt sa ovom bubamarom. U skladu sa tim, nije ni čudo što su najugroženija deca.“
Da li postoji neka preporuka kako bi se trebalo boriti protiv azijskih bubamara?
„Ukoliko imate problem, najlakše je da ih pokupite usisivačem. Kasnije je najbolje da ih spalite. Nikako ih ne puštajte u prirodu jer su kanibalne i u nedostatku hrane jedu domaće bubamare.“
„Naše istraživanje pokazuje da seoske površine koje su tretirane sredstvima za komunalnu higijenu, u tipu Vilotrina ili Ajkona, ove bubamare gotovo da uopšte više ne posećuju. Ta sredstva inače služe za suzbijanje stajskih i drugih muva u domaćinstvu.“
Sagovornica:
dr Snežana Tanasković, Agronomski fakultet u Čačku
Komentari