Da li znate da je azijski tigrasti komarac jedan od 6 najopasnijih na svetu?

Da li znate da je azijski tigrasti komarac jedan od 6 najopasnijih na svetu?

Da li umete da prepoznate azijskog tigrastog komarca? Znate li zašto su ovi insekti opasni i koje sve bolesti mogu da prenesu? Ko bi trebalo da učestvuje u njihovom suzbijanju? Ukoliko vas interesuju odgovori na ta pitanja pogledajte kako nam je na njih odgovorio dr Dušan Petrić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Ukoliko niste znali, azijski tigrasti komarac jedna je od šest najopasnijih vrsta ovih insekata na svetu. Zato bi trebalo da umemo da ih prepoznamo i razlikujemo od domaćih komaraca. Jedan od profesora koji je detaljno ispitivao pojavu ovih komaraca u Srbiji jeste dr Dušan Petrić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Zato je baš on bio naš sagovornik na ovu temu.

Tigrasti komarci u Evropu su došli iz jugoistočne Azije, a na naše prostore za sada najčešće stižu iz Hrvatske, jer ih ima mnogo na primorju te zemlje. Uz to, Srbi često tamo i letuju, pa ih verovatno slučajno donesu u odeći, torbama, kolima...“

Da li ste znali da su mravi veoma korisni insekti u bašti?

Kako se tigrasti komarci prilagođavaju uslovima u našoj zemlji i da li im oni pogoduju?

Oni su već prilagođeni uslovima umerene klime i mogu da se nastane u našoj zemlji. Mi se trudimo da to sprečimo, ali potrebne su šire akcije u kojima bi vlada organizovala tačno propisane načine za postupanje u slučaju pojave tigrastih komaraca.“

Kod ovih komaraca je posebno opasno to što nose i razne zarazne bolesti?


Jeste. Ovi tigrasti komarci prenose 22 različita virusa u svetu, koji su opasni po čoveka. Međutim, ukoliko dođe samo komarac bez virusa, onda nisu opasni. Potrebno je da se hrane na čoveku koji je oboleo da bi mogli dalje da prenesu virus. Dakle, ukoliko čovek ide u Afriku ili Aziju i vrati se zaražen nekom bolešću, nekoliko dana posle zaraze, ukoliko se komarac hrani na njemu, postoji mogućnost da i insekt postane zarazan.“

Kakva je situacija kada je reč o životinjama?

Tigrasti komarac je postao prenosilac jedne opasne nematode koja može da ubije psa, tako što se razvije toliko da mu zapuši arterije. Ona je počela da parazitira i kod čoveka, ne znamo iz kog razloga. Ipak, do sada je njen osnovni prenosilac bio kućni komarac, koji prenosi virus Zapadnog Nila. Dakle, nisu nam potrebni tigrasti komarci da bi se virus preneo.“


„Inače, virus Zapadnog Nila može sa ptica da se prenese i na konje. Oni su naročito osetljive životinje, iako ova mutacija virusa nije smrtonosna za njih. Ipak, kod onih konja koji su otišli iz Izraela u Ameriku, smrtnost je bila veća od 50%.“

 


Tigrastog komarca je lako prepoznati po njegovom ponašanju, jer se on hrani danju, bez obzira na jačinu sunca. Uz to, vrlo je oprezan kada ujede, a leti malo haotično. Prilično je sitan, crno bele boje.

 

„Kada je reč o ostalim domaćim životinjama, virusi koje komarci na njih mogu da prenesu nisu opasni. Ono što bi moglo da bude opasno, a o čemu prvi nalaz imamo iz Italije, jeste japanski encefalitis, kod kojeg su svinje rezervoar virusa. Kada se kaže rezervoar, znači da virus ne ubija direktno. Ipak, sa svinja se virus može prenositi na ostale životinje, čak i na čoveka.

Da li imate neki savet sada, kako da prepoznamo ove komarce, kako da se od njih zaštitimo i na koji način da ih suzbijemo?

Tigrastog komarca je lako prepoznati po njegovom ponašanju, jer se on hrani danju, bez obzira na jačinu sunca. Uz to, vrlo je oprezan kada ujede, a leti malo haotično. Prilično je sitan, crno-bele boje. Naravno, ukoliko imate problem da ga prepoznate, slobodno mi pošaljite primerak na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu.“

Kada je reč o borbi protiv ovih komaraca, ona mora da bude organizovana najpre nacionalno, zatim regionalno, a na kraju i lokalno. Trebalo bi da se poštuju određene procedure i mora da se zna ko reaguje u slučaju interventnih ili urgentnih situacija. U to vreme se ne može čekati da se raspiše tender i da se bira izvođač. Mora sve biti precizno definisano, od organizacije, do mera suzbijanja. Trebalo bi da se zna šta sme da se koristi, a šta ne, ali i da se, naravno, vodi računa o životnoj sredini.

Da zaključimo, ovo je jedna invazivna vrsta, koja je nova na našim prostorima, ali je samo jedna od opasnih vrsta.

„Tako je. Ovo je jedna od 6 najopasnijih vrsta koje nam prete.“

Sagovornik:
prof. dr Dušan Petrić, Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu 

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica