Po kišnom danu i lošem vremenu prodaja na pijaci u bloku 44 slabo ide, ipak mere zaštite od korona virusa se jednako puštuju. Za one domaćice koje još uvek nisu na vreme obezbedile papriku ima još malo vremena.
Kako nam kažu prodavci, na pijačnim tezgama najviše se kupuje paprika, pa paradajz i salata. Paprika se kupuje najviše za ajvar, pinđur.
Najviše se traže one ravne i pljosnate, a važna je i debljina, jer su takve paprike najviše isplative.
Možda vas zanima
Da li nam preti nestašica ajvara?
28/08/2020
Što se tiče cene, ona se nije menjala, iako je ove godine bilo dosta teško za proizvodnju paprike.
„Bili su dosta kišni dani i pčele nisu mogle da izađu, tako da drugog roda ima vrlo malo. Zbog toga i nema paprike na pijacama“, objašnjava nam naša sagovornica iz okoline Paraćina.
Zbog čestih kiša, paprika je pretrpela i štetu od plamenjača kojoj pogodiju upravo takvi uslovi: toplo i vlažno vreme.
Kako nam naša sagovornica priča, povrtarstvo im je dodatna zarada. Muž joj radi u staklari, a jedna plata nije dovoljna za porodicu i dete na fakultetu. Pored toga, moraju i da angažuju dodatnu radnu snagu, jer sami ne mogu sve da postignu.
Njena porodica ima dugu tradiciju pijačne prodaje u Beogradu, gde svoje proizvode izlažu još od 1985. godine. Kako sama kaže, sada su se cene izjednačile po gradovima, ali oni ovde imaju stalne mušterije koje ne žele da izgube.
To malo paprike što ima na pijaci – deluje jako kvalitetno.
Kako nam naša druga sagovornica kaže, ona prodaje papriku Madonu, koja ima odličnu aromu, dvostrana je i time izuzetno pogodna za pečenje. Ima dosta suve materije, odnosno jako malo vode i odlično se ljušti.
Pa ipak, zbog kišnog dana, kupaca na pijaci je jako malo.
Ista situacija je kažu i prodavci boranije i brokolija. Po kišnom danu nema mnogo kupaca, ali tezge ne smeju biti prazne.
Proizvodnja boranije ove godine nije bila laka, a ko nije navodljavao to je dobro osetio kada je došlo vreme za berbu.
Na pijaci se boranija prodaje po 150 dinara za kilogram, a kupuje se i zelena i žuta.
Komentari