14-godišnji dečak otkrio uređaj koji meri PESTICIDE u namirnicama!

14-godišnji dečak otkrio uređaj koji meri PESTICIDE u namirnicama!

Siriš Subaš, dečak star 14 godina iz Snelvila u Džordžiji, pobednik je takmičenja 3M i Discoveri Education, najvećeg nacionalnog naučnog takmičenja za srednjoškolce, u Sent Polu u Minesoti (SAD). Dečak je predstavio uređaj za merenje pesticida u namirnicama i proglašen je za „Najboljeg američkog naučnika“ 2024.

Pesticidi na voću i povrću

U svojoj prezentaciji, Subaš je krenuo od zvaničnih podataka Uprave za hranu i lekove (FDA) koji kažu da 70,6% proizvoda sadrži ostatke pesticida.

Ostaci pesticida mogu dovesti do određenih zdravstvenih problema kao što su kancer, leukemija, Alchajmerova i Parkinsonova bolest, objasnio je Subaš.

„Moj projekat se zove PestiSCAND. To je uređaj koji omogućava svima da provere ostatke pesticida na svojim proizvodima kod kuće“, rekao je Subaš za USA TODAY. “Ostaci pesticida su zagađivač koji se vrlo često može naći na proizvodima.”

Kako bi testirao efikasnost PestiSCAND-a, Subaš je koristio ručni detektor pesticida zasnovan na veštačkoj inteligenciji da identifikuje ostatke pesticida na spanaću i paradajzu. Uređaj je imao stopu tačnosti veću od 85%.

Da li poljoprivrednici mogu da uzgajaju plodove BEZ ostataka PESTICIDA?

,,Pesticidi mogu ostati na proizvodima nakon pranja, uzrokujući različite zdravstvene probleme”, rekao je on.

Inače, pranje voća i povrća ne uklanja pesticide, a oko 20% namirnica koje su testirane u više različitih studija sadrži nivoe pesticida koji predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje.


U tom smislu, uređaj poput onog koji je predstavio mladi Subaš mogao bi značajno da pomogne širem stanovništvu da detektuje pesticide u namirnicama i izbegne ih u ishrani.

Subaš je demonstrirao mogućnosti novih tehnologija sa naglaskom na korišćenje veštačke inteligencije u svrhu poboljšanja zdravlja i kvaliteta života. Najbolji mladi naučnik SAD-a primio je nagradu od 25.000 dolara.

Izvor: USA Today


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica