Opšti podaci o Kladovu
Opština se nalazi na krajnjem jugoistoku Srbije u Timočkoj Krajini, teritorijalno pripada Borskom okrugu i zadnja je tačka na istoku ka Rumuniji i Bugarskoj.
Prostire se na površini od 629 kilometara kvadratnih i čine je 23 naseljena mesta:
- Brza Palanka,
- Vajuga,
- Velesnica,
- Velika Vrbica,
- Velika Kamenica,
- Grabovica,
- Davidovac,
- Kladovo,
- Kladušnica,
- Korbovo,
- Kostol,
- Kupuzište,
- Ljubičevac,
- Mala Vrbica,
- Manastirica,
- Milutinovac,
- Novi Sip,
- Petrovo Selo,
- Podvrška,
- Reka,
- Rečica,
- Rtkovo i
- Tekija.
Graniči se sa opštinama Majdanpek i Negotin i Dunavom sa Rumunijom.
Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, na teritoriji Opštine živi 20.635 stanovnika, a većinsko stanovništvo je srpsko sa udelom od 85,6%, zatim slede Vlasi sa 3,8% i Crnogorci sa 1,1%. Gustina naseljenosti iznosi 171 stanovnik na kilometru kvadratnom.
Opšti podaci o poljoprivredi u Kladovu
Istorija Kladova
Na današnjoj teritoriji Kladova, u rimsko doba, ovo je bio utvrđen grad u kojem se nalazio vojno civilni logor, a u antičko doba je postojao grad sa imenom Zanes.
Na temeljima tog grada Sloveni su podigli svoje naselje pod nazivom Novi Grad, a Turci će kasnije na istom ovom prostoru izgraditi tvrđavu Fetislam. Kladovo se pod ovim imenom prvi put pominje 1596. godine u vojnom dokumentu, u kojem je opisan i zabeležen napad hajduka iz Vlaške na ovo naselje.
Mnogi ostaci i istorijski spomenici svedoče nam o narodima koji su ovde boravili ili prolazili ovim prostorom, pa tako je na prostoru današnje Ciglocrepane, u naselju Pemci, pronađena figura antičkog boga Dagona, čije je telo prekriveno ribljom krljušti i glavom u obliku Sunca.
Od spomenika kulture iz rimskog doba, najznačajniji je Trajanov most i ostaci Trajanovog kanala na Dunavu, koji su potopljeni prilikom izgradnje hidrosistema Đerdap 1971. godine.
Od boravka austrijanaca na ovom prostoru nalaze se ostaci sistema za odbranu Fort Elizabet, a u neposrednoj blizini bilo je ostrvo Ada Kale.
I ovaj prostor je bio pod turskom vlašću i u tom periodu je sagrađena tvrđava na obali Dunava, koja je imala 12 kula i četvorougaoni oblik.
U Kladovu su, tokom srpske autonomne uprave, službovali Vuk Stefanović Karadžić, kapetan Miša Anastasijević i Sima Milutinović – Sarajlija. Za oslobođenje ove teritorije od Turaka borili su se hajduk Veljko Petrović, Starina Novak i hajduk Gica, ali putem diplomatske politike Mihajla Obrenovića, tvrđava Fetislam biva predata Srbima, nakon čega će oni postojeći sistem Fort Elizabet uništiti.
Tokom ratnih perioda, na ovom području su zabeležena velike migracije stanovništva, posebno ka Rumuniji i nazad, kao i pokušaji bežanja iz Istočnog bloka, preko Dunava, u novijoj istoriji. Mnogi su izgubili živote od strane rumunskih graničara ili su bili deportovani od strane jugoslovenskih vlasti.
Znamenite ličnosti koje su rođene i radile u Opštini su: filozof Dragan Jakovljević, kompozitor Đorđe Marinković, vajar Mihailo Tomić, glumac Svetislav Bule Goncić…
Kladovo se nalazi na 44°36` severne geografske širine i 22°36` istočne geografske dužine. Brdsko-planinski teren Opštine nalazi se na nadmorskoj visini od 500 metara, dok se ravničarsko-terasasti teren pruža duž obale reke Dunav i bogat je vodama.
Klima je kontinentalna, sa malo padavina i žarkim letima, dok je zima duga i hladna sa snežnim padavinama koje počinju u novembru. Vetrovi su na ovom prostoru česti i donose iznenadne i obilne kiše.
Đerdapskom magistralom Opština je povezana sa Beogradom, od kojeg je udaljena 260 km, od Paraćina, sa kojim je povezuje autoput Beograd-Niš, udaljena je 200 km, a do Niša se stiže preko Zaječara, Knjaževca i planinskog prevoja Tresibaba i od njega je udaljena 200 km.
U opštini Kladovo, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 2.132 gazdinstva koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 1.472), a zatim pšenicu i krupnik – 1.145 gazdinstava. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode ovas – 291, ječam – 280 i detelinu (192).
Najveći broj gazdinstava su porodična (99,53%), a ostalo su pravna lica.
Ukupno 255 gazdinstava bavi se različitim kombinacijama useva i stoke, njih 412 kombinovano se bavi ratarstvom, svinjama i živinom, a najviše je onih koji su se specijalizovali za žitarice (459).
Poljoprivredom se u Kladovu bavi 4.883 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.
Kada je reč o nosiocima gazdinstava u Kladovu, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 80,13%, dok je udeo žena mnogo manji (19,87%).
Kada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su žene u većini i ima ih 66,35%.