Orezivanje podmlađuje žbunje i drveće i pomaže mlađim biljkama u uspostavljanju dobrog oblika. Zima je idealno vreme za orezivanje, jer nedostatak lišća na listopadnom drveću i žbunju omogućava da jasnije vidite šta radite. Štaviše, pošto sok nije toliko aktivan tokom zime, manja je verovatnoća da će posekotine ,,krvariti”, a prirodni proces zarastanja treba da se desi pre nego što ponovo počne rast u proleće.
Prvi korak pri orezivanju je uklanjanje oštećenih ili bolesnih grana. Zatim, grane koje se ukrštaju i taru treba ukloniti, tako što ćete odstraniti onu koja je manje važna ili je skratiti do pupoljka okrenutog ka spolja. Orezivanje dužine stabljika koje nose pupoljke pomaže da biljka usmeri energiju na preostale pupoljke, zbog čega će novi rast na proleće biti jači.
Međutim, važno je da rez bude na pravom mestu. Loše orezivanje može dovesti do odumiranja biljke, lošeg zarastanja rana i potencijalnih problema sa zdravljem biljke. Zato pratite uputstva kako biste orezivanje obavili ispravno svaki put.
Zimsko orezivanje drveća i žbunja: SAVET br. 1
Nemojte orezivati previše daleko od pupoljaka, jer to može uzrokovati odumiranje dela drveta između reza i pupoljaka, što negativno utiče na zdravlje pupoljaka. Ako pupoljak ne počne da raste, odumiranje može izazvati smrt cele stabljike.
SAVET br. 2
Ne orezujte previše blizu pupoljaka. To često dovodi do oštećenja samog pupoljka, ugrožavajući njegovu sposobnost da preraste u list ili cvet. Obrezivanje preblizu pupoljku takođe može prouzrokovati da grana odumire dalje niz stabljiku.
SAVET br. 3
Nemojte rezati pod pogrešnim uglom, jer to može ostaviti šiljastu ivicu iznad pupoljka. Takav rez može dovesti do odumiranja stabljike sve do pupoljka, a ponekad i iza njega.
Zimsko orezivanje voćaka u samo 3 koraka!
SAVET br. 4
Izvor: Gardeners’ World
Komentari