ZEMLJA za saksije ili MEŠAVINA? Koja je razlika i KADA koju koristiti?

ZEMLJA za saksije ili MEŠAVINA? Koja je razlika i KADA koju koristiti?

Zemlja za saksije i mešavina su dva termina koja se često koriste kao sinonimi. Međutim, između ove dve opcije postoji razlika koju treba uzeti u obzir pri nabavci. Ukoliko do sada niste obratili pažnju, pročitajte nastavak teksta i saznajte koja je razlika između zemlje i mešavine za saksije, kao i kada koju varijantu odabrati.

Mešavina i zemlja za saksije

Kada kupujete u vašem lokalnom baštenskom centru ili rasadniku biljaka, verovatno ćete naići na ogromne kese zemlje za saksije i mešavine za saksije. Obično izgledaju isto, a možda ćete samo pokupiti jeftiniji od ta dva i staviti ga u svoja kolica.

Ali pre nego što to uradite, trebalo bi da znate da postoji značajna razlika između mešavine za saksije i zemlje za saksije. Odabraćete jednu ili drugu varijantu u zavisnosti od namene.

Šta je mešavina za saksije?

Suprotno onome što mislite, mešavina za saksije uopšte ne sadrži zemlju. To je mešavina materijala kao što su tresetna mahovina i perlit koji se koriste za odvodnjavanje i aeraciju, kao i kora ili kokosov treset za bolju strukturu.

Mešavina za saksije je lagana mešavina bez zemlje, napravljena posebno za saksijske biljke. Razmišljajte o tome kao o pažljivo odabranom okruženju za korenje vaše biljke.

Zabluda: Zašto listovi na biljkama ŽUTE i OPADAJU?

Šta je zemlja za saksije?

Sa druge strane, zemljište za saksije sadrži pesak i zemlju i obično je gušća od mešavine za saksije. Takođe može da sadrži i druge materijale kao što su kompost, tresetna mahovina, perlit i vermikulit. Ove mešavine nisu sterilne, jer imaju potencijal da sadrže štetočine, bolesti ili seme korova koje se prenose iz zemlje.

Koja je razlika između zemlje za saksije i mešavine?

Postoji nekoliko ključnih razlika između mešavine za saksije i zemlje za saksije kojih bi baštovani kod kuće trebalo da budu svesni pre kupovine jednog ili drugog. Prvo, obe vrste mešavina nude različite mogućnosti drenaže – ovde mešavina zaista dolazi do izražaja. Njeni sastojci su odabrani da spreče posledice prekomernog zalivanja, što je ključno za zdrave saksijske biljke.


Drugo, pošto mešavina za saksije ne sadrži zemlju ili pesak, to je sterilna mešavina koja smanjuje rizik od biljnih bolesti ili štetočina. Sastav zemlje i komposta u zemljištu za saksije znači da ono takođe može da sadrži neželjene štetočine ili seme korova.

Mešavina i zemlja za saksije

Kako odabrati najbolje rešenje za biljke

I mešavina za saksije i zemlja za saksije imaju svoje prednosti – mešavina za saksije je odlična za obezbeđivanje vrhunske drenaže, dok je zemlja za saksije bogata hranljivim materijama zbog svog sastava. Saznajte u kojim prilikama da odaberete jednu ili drugu.


Sobne biljke

Zbog dobre drenaže i aeracije, mešavinu za saksije treba koristiti za vaše sobne biljke. Obavezno pročitajte etiketu – neke mešavine su za vrlo specifične vrste biljaka kao što su sukulenti, kaktusi ili orhideje.


Kako uspešno da gajite orhideje u vodi

Leje u bašti

Leje i uzdignute leje mogu imati koristi od upotrebe zemlje za saksije. Zemlja za cveće čini čuda u baštama na otvorenom gde je drenaža manje kritična. Možete je dopuniti kompostom za dodatne hranljive materije, što ga čini dobrim izborom za uzdignute leje ili sadnju u zemlji.

Nicanje semena

Ako želite da zametnete seme u zatvorenom prostoru, poželjno je da počnete sa mešavinom za saksije, bez zemlje. Sadnice takođe imaju koristi od mešavine za saksije.

Mešavina i zemlja za saksije(1)

Spoljne saksije i žardinjere

Veličina vaših žardinjera i saksija može diktirati koji medij za uzgoj ćete koristiti. Mešavina za saksije je odlična za male, ali ako koristite veće žardinjere, moraćete da je dobro zalivate. Mešavina se takođe može koristiti u velikim kontejnerima, ali može biti podložna brzom sušenju na otvorenom zbog svoje lagane i prozračne strukture.

Međutim, zemlja za saksije bi mogla biti bolji izbor za posebno velike saksije na otvorenom. Teži sadržaj zemljišta može joj pomoći da zadrži više vlage, posebno sa uključenim kompostom, tresetnom mahovinom ili kokosovim tresetom.

Izvor: Martha Stewart

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica