Ako ste ikada pokušali da ispečete hleb kod kuće, sigurno ste se susreli sa problemom i pitanjem: Zašto testo neće da naraste?” Ovo može biti frustrirajuće, posebno kada se potrudite, odvojite vreme za pripremu i strpljivo čekate da se testo razvije, a umesto lepog, naraslog hleba, dobijete samo tvrdo, neelastično testo. Iako pečenje hleba zahteva pažnju i preciznost, razlog za neuspeh obično leži u nekoliko ključnih faktora. U ovom tekstu razotkrićemo najčešće greške koje pravimo tokom pravljenja hleba i kako da ih izbegnete.
Zašto testo za hleb neće da naraste?
Stari kvasac
Suvi kvasac može da traje godinama ako se pravilno čuva, na odgovarajućoj temperaturi. Međutim, ako ste koristili paketić svežeg kvasca koji je zaboravljen u zadnjem delu frižidera, velike su šanse da je postao neaktivan.
Možda vas zanima
Čak i ako tek kupite sveže pakovanje kvasca, postoji mogućnost da je već ,,mrtvo”. Kvasac koji je bio skladišten u toplim uslovima ili izložen promenljivim temperaturama takođe može izgubiti svoju efikasnost, bez obzira da li je je nedavno kupljen. Dakle, prvo se zapitajte — da li je kvasac svež?
Kvasac je previše vruć
Recepti koji zahtevaju aktivni suvi kvasac obično nalažu da se kvasac rastvori u toploj vodi. Međutim, koja temperatura je zaista “topla” i koja temperatura je previše vruća za kvasac? Ukoliko je tečnost previše vruća, ona će ubiti kvasac.
Kvasac je prilično osetljiv – ne voli ni previše hladno, ni previše vruće. Da biste izbegli greške, koristite kuhinjski termometar kako biste tačno izmerili temperaturu vode koja se zahteva na uputstvu.
Tain – čudesni hleb srpskih vojnika
Testo neće da naraste u hladnoj sobi
Kao što je već spomenuto, kvasac ima specifične temperaturne zahteve i najbolje se aktivira u opsegu od 24 do 32 stepena Celzijusa. Iako postoji malo prostora za varijacije, previše hladno okruženje može usporiti ili potpuno zaustaviti rast kvasca.
To se često dešava zimi, ukoliko je nemoguće održati kuhinju na odgovarajućih 24°C. Ako testo stoji predugo u hladnoj prostoriji, kvasac će jednostavno prestati da radi i testo neće rasti. Da biste to izbegli, stavite testo na toplo mesto, poput vrha frižidera ili u zagrejanu rernu.
Možete uključti rernu na minut-dva, isključiti je, a zatim staviti testo da se diže unutar nje. Samo nemojte zaboraviti da isključite rernu pre nego što dodate testo!
Niste sačekali dovoljno dugo
Živimo u vremenu u kojem želimo sve odmah i brzo. Međutim, kada je u pitanju dizanje testa, potrebno je strpljenje. To može trajati duže nego što ste očekivali, ili nego što je naznačeno u receptu. Produženo vreme dizanja može biti posledica toga što je prostorija previše hladna ili, možda, što je kvasac izgubio svoju efikasnost.
Takođe, ako koristite drugu vrstu brašna ili brašno od celog zrna, proces može trajati duže. Ako vaše testo nije naraslo kako ste očekivali, jednostavno mu dajte još vremena. I ne zaboravite — duži proces dizanja testa obično rezultira ukusnijim hlebom.
Strugana pogača po tradicionalnom receptu!
Posuda pogrešne veličine
Ponekad nije problem u tome što testo nije naraslo, već u tome što ne izgleda kao da je naraslo. Često je razlog taj što je posuda prevelika u odnosu na količinu testa. Evo pravila za odabir odgovarajuće veličine posude:
- Recept sa oko 3 šolje brašna savršeno odgovara posudi veličine 22 cm x 11 cm.
- Recept sa oko 4 šolje brašna odgovara posudi veličine 23 cm x 13 cm.
- Recept sa oko 4-1/2 šolje brašna savršeno odgovara posudi veličine 25 cm x 13 cm.
Kada koristite pravu veličinu posude, testo će imati dovoljno prostora da naraste i formira lepu, ujednačenu veknu.
Ne bacajte testo koje nije naraslo
U međuvremenu, šta možemo da uradimo sa tom tvrdom grudvom testa koja nije narasla? Ne bacajte ga!
Malo ga umesite, istanjite i ispecite domaće krekere, ili somun.
Srećno!
Izvor: Mother Earth News
Komentari