Važno je orezivati biljke u odgovarajuće vreme godine. Mnoge biljke koje zimi miruju sada mogu imati koristi od orezivanja, naročito voćke, žbunje, ruže i neki drugi grmovi. Saznajte šta se i na koji način orezuje zimi.
Šta je zimsko orezivanje?
Zimsko orezivanje je proces sečenja i oblikovanja određenih biljaka tokom zime, kako bi se podstakao zdrav i snažan rast, kao i veći urod plodova i cvetova. Ovaj postupak takođe može pomoći u sprečavanju širenja bolesti među biljkama.
Zimsku rezidbu treba obaviti kada drvo ili žbun miruje, obično između novembra i kraja februara.
Za biljke poput vinove loze, breze i smokve, važno je da budu u dubokom mirovanju, pa ih je najbolje orezivati do sredine zime kako bi se sprečilo “krvarenje” iz posečenih stabljika.
Šta se orezuje zimi?
Nisu sve biljke pogodne za zimsku rezidbu. Neke bi trebalo ostaviti do kraja godine. Zima je idealno vreme za preoblikovanje stabala jabuka i krušaka, kao i za orezivanje grmlja poput crne ribizle, ogrozda, crvene ribizle i maline.
Vinova loza, glicinija i veliki listopadni grmovi koji su previše narasli takođe će imati koristi od zimske rezidbe, kao i penjačice i grmlje ruža.
Šta se ne orezuje zimi?
Trešnje, šljive i bilo koje biljke koje cvetaju u proleće ili rano leto, poput jorgovana, magnolija i rododendrona, ne treba orezivati zimi. Takođe, zima može biti preuranjena za orezivanje hortenzija i budleja, osim ako imate vrlo blag februar. Te biljke je bolje orezivati u proleće, kada počne novi rast.
Zimska rezidba podstiče rast, pa je idealna za mlade voćke. Međutim, stabla voćaka je najbolje orezivati leti, kako bi se podstakla proizvodnja cvetova i plodova, dok se rast usporava.
Saveti za uspešno orezivanje:
Nabavite dobar za orezivanje, da su čist i oštar.
Prilikom rezidbe voćaka i žbunja, cilj je da se postigne oblik koji će omogućiti veći prinos plodova.
Pokušajte da napravite oblik u obliku pehara na stablima jabuke i kruške, kako biste omogućili bolji protok vazduha i svetlosti.
Počnite sa odsecanjem svih mrtvih i bolesnih stabljika, kao i svih stabljika koje se preklapaju i trljaju.
Nastojte da ostavite zdrave stabljike i grane, ali smanjite njihovu visinu ako postanu prevelike.
Kada orezujete glicinije, odrežite sve bočne izdanke na 3 ili 4 pupoljka.
Prilikom rezidbe jabuka, odsecite sve mlade izrasline koje rastu daleko od plodnih ostruga.
Uopšteno govoreći, uvek sečite tik iznad pupoljka okrenutog ka spolja pod uglom, tako da rez bude okrenut nadole.
Oblik pehara ili čaše za vino je najbolji za voćke poput jabuka i krušaka, jer omogućava maksimalno izlaganje sunčevoj svetlosti rastućem voću. Idealno bi bilo započeti oblikovanje kada je drvo mlado, jer se tada lakše može podstaći da raste u željeni oblik, ali ovo je moguće i sa starijim stablima.
Prvi korak je uklanjanje svih mrtvih, slabih, bolesnih ili oštećenih grana. Potražite jake bočne grane koje ćete zadržati kao glavne plodonosne grane. Sve manje izdanke koji rastu blizu ili prema sredini stabla treba ukloniti kako bi se izbegla gužva.
Uklonite mamuze ispod grana i na zagušenim delovima drveta, jer one neće dobiti dovoljno dnevne svetlosti za rast voća. Nakon rezidbe, drvo treba da ima otvoren centar sa četiri ili pet glavnih grana koje će rađati.
Ruže
Kasna zima (februar i mart) je najbolje vreme za orezivanje i žbunastih i ruža penjačica. Trebaće vam jake rukavice da biste se uhvatili u koštac sa ovim poslom.
Rezovi bi trebalo da budu manji od 5 mm iznad pupoljaka i trebalo bi da budu nagnuti od njega. Ovo će zaustaviti nakupljanje vode na pupoljku. Ciljajte na dobro raspoređene stabljike koje omogućavaju slobodan protok vazduha za optimalne rezultate.
Penjačice
Visterija i ukrasna loza mogu se rezati zimi. Međutim, nemojte rezati klematis koji rano cveta, jer ćete u proleće ostati bez cveća.
Grmovi voća
Mnogi voćni grmovi mogu da podnesu prilično oštro obrezivanje. Maline sa jesenjim plodovima mogu da se poseku do nivoa zemlje u februaru i daće plodove na novim izdancima u leto. Crna ribizla najbolje plodi na dvogodišnjim stabljikama, pa posecite neke starije stabljike da biste omogućili novim da izrastu na njihovom mestu.
Uklonite staro neproduktivno drvo sa ogrozda, a novo orežite na četiri pupoljka od osnove.
Dobar alat je neophodan
Neophodno je imati čiste, oštre alate za orezivanje, jer tupi alati mogu oštetiti biljke. Dobar par bajpas makaza biće odličan za sečenje manjih, mekših stabljika do debljine olovke. Testera za orezivanje ili sekač sa dugačkom ručkom su odlični dodaci vašem baštenskom kompletu za rukovanje većim granama.
Komentari