Ako imate makar malo iskustva u baštovanstvu, sigurno ste se susretali sa terminima organsko i neorgansko đubrivo. Međutim, koliko zapravo znate o njima? Kako biste od biljka izvukli maksimum, nije na odmet da znate kako da odaberete idealnu prihranu za biljke koje gajite.
Organsko i neorgansko đubrivo – kako odabrati najbolje za vašu baštu
Možda vas zanima
Sva đubriva sadrže tri važna hranljiva sastojka – azot, fosfor i kalijum i svi su predstavljeni kao brojevi na deklaraciji đubriva. Njihov sastav je označen sa tri broja, na primer, 10-10-10. Svaki nutrijent je važan iz različitih razloga – azot podstiče rast listova, dok je kalijum odličan za cvetanje i plodove.
Izbor najboljeg đubriva znači poznavanje hranljivih sastojaka potrebnih za odličan usev. Hrana za životinje igra veliku ulogu u dobijanju dobrih žetvi, a neđubrenje useva je uobičajena greška u uzgoju povrća koju treba izbegavati.
Uvek se preporučuje da proverite svoje zemljište, da biste razumeli svoj tip zemljišta, pH zemljišta i odnos hranljivih materija, jer tako možete saznati za bilo kakve nedostatke hranljivih materija.
Odlično zdravlje zemljišta je kombinacija strukture, optimalnog zadržavanja vode i dostupnosti hranljivih materija. To je neprekidan proces razvoja i održavanja zemljišta u korist useva, a upotreba đubriva je važan deo toga.
4 vrste đubriva i kako ih izabrati
Odabir najboljeg đubriva za povrtnjak je od suštinskog značaja da biste izvukli maksimum iz svojih useva. Glavni izbor se najpre kreće između organskih i neorganskih đubriva. Predstavljamo 11 najboljih đubriva za povrtnjak kako bismo videli koje hranljive materije nude i za koje useve su najbolja.
Organska đubriva
Organska đubriva dolaze iz prirodnih biljnih izvora ili su životinjskog porekla, a uključuju kompost, stajnjak i đubriva na bazi biljaka. Često se radi o đubrivu sa sporim oslobađanjem koje daje hranljive materije biljkama tokom dužeg perioda i mnoga se mogu napraviti kod kuće.
Pravilno đubrenje u organskoj proizvodnji biljaka
Kompost
- Prednosti korišćenja: polako oslobađa hranljive materije, poboljšava strukturu zemljišta, zadržava vlagu u zemljištu
- Vrste povrća: sve
- Kada koristiti: proleće ili jesen
- Kako dodati: ubaciti u zemlju, malčirati na vrhu zemlje
Mogućnost korišćenja domaćeg komposta je san svih baštovana povrća. Kompost dobrog kvaliteta nastaje razlaganjem širokog spektra baštenskih materijala, uključujući lišće, biljne ostatke, ostatke povrća, organski kuhinjski otpad ili pokošenu travu od košenja travnjaka.
Zablude: Kako se pravi kompost?
Kompost ima sve vitalne hranljive materije potrebne za snažan rast povrća. Ima niže nivoe hranljivih materija nego hemijska hrana kupljena u prodavnici, ali ih oslobađa biljkama tokom veoma dugog perioda. Sastav komposta takođe pomaže u strukturi zemljišta i zadržavanju vode, čineći kompost fantastičnim regeneratorom zemljišta.
Kompost se može ukopati u zemlju ili staviti na površinu kao malč, a preporučuje se malčiranje povrtnjaka jednom godišnje. Kompost se takođe posipa na površini bašte, kao deo baštenskih tehnika bez kopanja.
Postoje različite opcije za pravljenje komposta. Tradicionalne metode su kante za kompost ili sastavljanje kompostera od drvenih paleta.
Stajnjak
- Prednosti: visok sadržaj hranljivih materija, poboljšava strukturu zemljišta
- Vrste biljaka: sve
- Kada koristiti: jesen, zima
- Kako dodati: ubaciti u zemlju
Stajnjak se u povrtarstvu koristi obično tokom jesenjih i zimskih meseci kao način pripreme baštenskog zemljišta za proleće. Životinjski otpad ima tendenciju da se uvek meša sa zemljom u bašti i mora biti dobro istruljen, jer svež stajnjak može da naškodi biljkama.
Može se koristiti đubrivo raznih životinja, ali najčešće je kokošije đubrivo sa visokim sadržajem azota i kravlje ili konjsko đubrivo, od kojih su oba sa nižim sadržajem azota i ujednačenijim odnosom NPK. Životinjsko đubrivo je dobar metod ako želite da dodate fosfor u zemljište.
Kako dodati fosfor u tlo: 8 različitih načina za kvalitet zemljišta
Kompost od lišća
- Prednosti: hrani tlo, povećava zadržavanje vode
- Vrste biljaka: sve
- Kada koristiti: jesen, proleće
- Kako dodati: ubaciti u zemlju, malčirati na vrhu zemlje
Lisna plesan je korisno prirodno baštensko đubrivo dobijeno propadanjem lišća. Može se koristiti kao malč ili regenerator zemljišta i sadrži važne hranljive materije neophodne za zdrav rast biljaka.
Pravljenje komposta od lišća je jednostavno kao sakupljanje lišća kada padne sa drveća u jesen i odlaganje u kantu ili vreću na 6-12 meseci. Odabir listova za upotrebu će napraviti razliku, jer će se manji listovi, kao što su hrast i bukva, brže razgraditi, dok će za veće i deblje trebati duže.
Tada je poželjno usitniti lišće pre skladištenja kako bi se ubrzao proces, što se može uraditi tako što ćete ga pregaziti kosilicom.
Krvno brašno
Prednosti: visok sadržaj azota
Vrste biljaka: zeleno, lisnato povrće
Kada koristiti: proleće, leto
Kako dodati: umešati u zemlju oko biljaka
Krvavo brašno je proizvod napravljen od sušene životinjske krvi i dolazi u obliku praha. Glavna prednost krvnog brašna je ta što ima visok sadržaj azota. To ga čini korisnom hranom za lisnato povrće.
KRVNO BRAŠNO: ŠTA je i KAKO može da pomogne vašoj BAŠTI
Svako povrće koje pokazuje znake nedostatka azota, uključujući požutelo lišće, može imati korist od dodavanja krvnog brašna. Upotreba krvnog brašna takođe može pomoći da zemlja postane kiselija, a povrće kao što su šargarepa, karfiol, tikve i bundeve dobro se ponašaju u blago kiselom zemljištu.
Koštano brašno
Prednosti: visok sadržaj fosfora, dobar za korenje
Vrste biljaka: korenasto povrće npr. šargarepa, cvekla, paškanat
Kada koristiti: proleće
Kako dodati: umešati u zemlju oko biljaka
Koštano brašno je nusproizvod industrije prerade životinja, pri kojoj se kosti se peru i melju u prah. Koštano brašno ima malo azota i kalijuma, ali je veoma bogato fosforom.
Pošto je fosfor dragocena hranljiva materija za razvoj korena, to čini koštano brašno odličnom hranom za uzgoj šargarepe ili cvekle.
Ostale sjajne upotrebe koštanog brašna u povrtnjaku dolaze kada se uzgajaju razne vrste luka.
Đubrivo od gaveza
Prednosti: visok sadržaj hranljivih materija
Vrste biljaka: paradajz, krastavci, paprika
Kada koristiti: leto
Kako dodati: razblažite i dodajte kada zalivate biljke
Ako želite da pravite biljno đubrivo, gavez je jedno od najboljih domaćih đubriva za povrtnjak jer sadrži visok nivo NPK hranljivih materija, kao i druge vredne elemente u tragovima.
Da biste napravili đubrivo od gaveza, jednostavno isecite gavez i dodajte ga u kantu vode da se kuva nekoliko nedelja. Dobijeni čaj se razblaži vodom, a zatim nanosi na biljke. U povrtnjaku, ako uzgajate paradajz, krastavce ili paprike, ovo povrće će biti veoma zahvalno na dodavanju ovog pripravka od gaveza.
Neogranska (mineralna) đubriva
Neorgansko đubrivo je sintetičko. Podrazumeva koncentrisanije oblike đubriva koji brže unose hranljive materije u biljke nego što je to slučaj sa organskim, ali ih je potrebno redovno primenjivati tokom vegetacije.
Đubrivo za paradajz
Prednosti: visok sadržaj fosfora i kalijuma
Vrste biljaka: paradajz, patlidžan, paprika
Kada koristiti: leto
Kako dodati: razblažite i dodajte kada zalivate biljke
Đubriva za paradajz mogu biti i organska i sintetička, međutim, iako je uvek bolje koristiti organsku vrstu, na tržištu su dostupne mnoge neorganske vrste.
Sadrži dosta fosfora i kalijuma, što je od suštinskog značaja za đubrenje paradajza dok raste, međutim, može da ponudi mnogo i drugom povrću. Namenska prihrana za paradajz pomaže biljkama da proizvedu cveće i formiraju plod.
Đubrenje PARADAJZA: KADA i KAKO da ga prihranite?
Osim što podstiče paradajz, takva prihrana se može koristiti i za uzgoj patlidžana, pasulja, paprike, čilija i tikvica. Đubrivo za paradajz se može koristiti čak i za đubrenje krompira. Koristite je za povećanje plodnosti povrća, međutim, nemojte je koristiti kada uzgajate zelenu salatu ili drugo lisnato povrće jer ne nudi visoke nivoe azota koje takvi usevi zahtevaju.
Kalijum sulfatno đubrivo
Prednosti: visok sadržaj kalijuma
Vrste biljaka: krompir, šargarepa, mahunarke
Kada koristiti: proleće, leto
Kako dodati: posipajte u tlo oko biljaka
Kalijum sulfat je prihrana koja je veoma bogata kalijumom i može podstaći sazrevanje povrća i voća. Primenjuje se u proleće i leto u povrtnjaku i može biti od koristi pri gajenju krompira, paradajza, šargarepe, paškanata, graška i pasulja.
Za đubrenje belog luka tokom vegetacije preporučuje se hrana sa visokim sadržajem kalijuma, pa je kalijum sulfat idealan i u ovoj situaciji.
Amonijum sulfat
Prednosti: visok sadržaj azota
Vrste biljaka: lisnato zeleno povrće, kupusnjače, lukovi
Kada koristiti: proleće, leto
Kako dodati: posipajte u tlo oko biljaka
Amonijum sulfat je veoma bogat azotom i stoga je odlična hrana za povrće koje treba da olista. Veoma je koristan za kupusnjače, kao i za uzgoj spanaća, zelene salate, luka ili praziluka.
Amonijum sulfat treba uneti u gornji sloj zemlje i zaliti. Važno je da ne završi na listovima ili stabljikama jer bi to moglo da izgori biljku zbog visokog nivoa azota.
Kakva su vaša iskustva sa prihranom biljaka? Napišite nam u komentarima. 🙂
Izvor: Homes and Gardens
Komentari