Malčiranje drveća – korak po korak

Malčiranje drveća – korak po korak

Malčiranje drveća može vaš travnjak da učini privlačnijim, a tako se i kontroliše korov i pomaže održavanje vlage u zemljištu. Međutim, ako nepravilno nanesete malč, možete stimulisati rast gljivica, privući insekte i uskratiti korenu drveća kiseonik. Zato je veoma važno poštovati određena pravila pri malčiranju.

Malčiranje drveća

Najvažnije stvari koje treba ispoštovati:

  • Uklonite stari malč, kamenje, travu i/ili korov oko osnove vašeg drveta da biste pripremili koren vašeg drveta za svež malč.
  • Nanesite ravnomeran sloj malča srednje teksture u prečniku od 1,2–1,5 m oko drveta, ostavljajući 2,5–5,1 cm prostora između drveta i malča.
  • Nastavite da širite ravnomeran sloj malča oko drveta sve dok ne bude duboko 5,1-10,2 cm, dodajući kamenje oko ivice malča da biste stvorili barijeru, ako želite.

Postavljanje malča

1. Dodavanje idealne količine malča

Izaberite malč srednje teksture. Malč sa finom teksturom se zbija i uskraćuje kiseonik korenu vašeg drveta, dok je grubi malč previše porozan da bi održao adekvatan nivo vode. Malč srednje teksture će zadržati vodu i neće zagušiti koren drveta, što ga čini savršenim izborom.

Organski malčevi uključuju drvnu strugotinu, koru, borove iglice, lišće i mešavine komposta.

Ako niste sigurni koliko će vam trebati malča, ukucajte „kalkulator malča“ u pretraživač da biste pronašli onlajn alate koji će vam pomoći da izračunate količinu.

Vodič za zimsko malčiranje: Zaštitite korenje biljaka od hladnoće

2. Rasprostrite malč oko drveta u prečniku od 1,2–1,5 m


Nanesite tanak sloj malča oko drveta, ne dodirujući samo drvo. Ostavite 2,5–5,1 cm prostora između osnove drveta i malča.

Uklonite bilo koji postojeći malč. Izbegavajte stvaranje „vulkana malča“ (gomila malča oko osnove drveta), jer će to vašem prelepom drvetu prekinuti pristup kiseoniku koji mu je potreban za napredovanje.

Malč prestaje da služi svrsi nakon što pokrije prečnik do 2,4 m oko drveta.


3. Nanosite do idealne dubine

Kao što smo već pomenuli, nastavite da nanosite malč oko drveta dok ne bude na odgovarajućoj dubini od 5 do 10 cm i ne bude adekvatno nanet u nivou oko drveta.


4. Napravite barijeru

Napravite barijeru za malč kamenjem ili dodatnim malčom po želji. Stavite oko 2,5 cm dodatnog malča oko ivica malča da biste stvorili barijeru koja će sprečiti da se vaš sveže postavljeni malč ispere kada pada kiša. Postavljanje kamenja oko malča je još jedan efikasan i moderan način da se stvori barijera.

Malčiranje drveća

Održavanje

1. Korovi u malču

Redovno uklanjajte korove koji rastu iz malča. Malč deluje kao prepreka za korov i travu. Povucite korov ili travu koja počne da raste iz malča tokom cele godine da biste sprečili budući rast i narušavanje korenovog sistema vašeg drveta.

Nanesite herbicid oko vašeg drveta kako biste sprečili da trava i korov rastu u vašem prelepom novom malču.

2. Grabuljanje

Grabuljajte malč kako biste sprečili da se sabija. Zbijeni malč sprečava prolaz kiseonika, izgladnjiće koren vašeg drveta, a često se javlja zbog prevelikih padavina ili ako se po njemu hoda.

3. Dopunjavanje malča

Dopunite malč jednom godišnje. Dodavanje malča oko drveta jednom godišnje će sprečiti korov, obezbediti esencijalne hranljive materije i pomoći u drenaži drveta.

Malčiranje – prednosti i mane koje MORATE znati!

Uklanjanje ,,vulkana”

1. Uklonite stari malč, prljavštinu i kamenje.

Odstranite sav stari malč, ostatke i kamenje tako da stablo drveta bude vidljivo. „Vulkan malč“ nastaje kada se malč iz godine u godinu gomila oko osnove drveta. Ovo je štetno, jer izgladnjuje korenje i ostavlja ga bez potrebnog kiseonika.

Malčiranje

2. Uklonite neženjeno korenje oko osnove drveta

Uklonite opasane korene dletom i čekićem. Ako primetite da korenje raste nagore oko drveta dok uklanjate stari malč, uklonite 2,5–5,1 cm korena na mestu gde dodiruje stablo. Postavite dleto za na željenu tačku reza i koristite čekić da udarite dleto u koren.

Uklanjanje ovih žila će obezbediti da se ne povežu opet sa drvetom i da izazovu probleme kasnije.
Opasani koreni (koreni vidljivi oko osnove drveta) ukazuju na to da drvo nema kiseonika i da će se omotati oko osnove drveta i ubiti ga tokom vremena.

3. Uklonite travu i drugi korov oko drveta

Ostružite područje oko osnove drveta da biste uklonili korov i/ili travu. Kada lopatom uklonite višak malča, prljavštine i kamenja, videćete primarni koren oko osnove drveta.

Malč će delovati kao prirodna barijera za korov.
Izbegavajte da koristite prepreke za korov, kao što su tkanina za uređenje pejzaža, jer će one izgladnjivati drvo, onemogućiti mu dotok kiseonika i sabiti tlo ispod njih.

Izvor: wikiHow

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica