Imati drva za ogrev znači imati topao dom tokom zime. To je opipljiv rezultat vašeg rada i predstavlja toplinu i sigurnost tokom zime. Ako znate kako da pravilno sušite ogrevno drvo, toplota od drveta može biti čista, obnovljiva energija koja je pristupačnija od mnogih drugih izvora energije.
Tri bitna sastojka za efikasno i ekološki prihvatljivo grejanje na drva su kvalitetna peć, dobre tehnike loženja vatre i dobro gorivo.
možda vas zanima
Znati kako se pravilno suši drvo za ogrev je apsolutno neophodno.
Dobro drvo za ogrev treba da ima sadržaj vlage između 15 i 20 procenata, a potrebno je dosta vremena da se novoprerađeno drvo osuši do tog nivoa jer se izvorna vlažnost drveća kreće od 30 do 50 procenata.
Gubici efikasnosti koji nastaju sagorevanjem mokrog drveta mogu biti i do 30 procenata, tako da pravilno sušenje ogrevnog drveta sprečava rasipanje i rezultira drvetom koje gori mnogo čistije.
NAJJEFTINIJI način GREJANJA: Za celu zimu potroši samo 100 evra
Koliko se dugo suše drva za ogrev
Evo recepta u jednoj rečenici za dobro osušeno ogrevno drvo – trupci treba da se iseku na odgovarajuću dužinu, razdvoje do odgovarajuće veličine koja odgovaraju vašoj peći i slažu sa zemlje u pojedinačnim redovima na otvorenom u rano proleće da bi bili spremni za spaljivanje u jesen.
Međutim, vrstama kao što je hrast obično je potrebno duže od leta da se osuše. Veći komadi ogrevnog drveta se sporije suše, a ako živite u vlažnoj klimi, vašem ogrevu će trebati duže da se suši. Ako nemate otvorenu, sunčanu lokaciju za slaganje drva, možda će biti potrebno više od jednog leta da se osuši.
Osim ako vaši uslovi za sušenje ogrevnog drveta nisu optimalni, trebalo bi da pripremite svoje ogrevno drvo godinu dana unapred.
Kako se suše drva – osnove
Ogrevno drvo koje nije suvo se sporo pali. Dimi se i tinja, izazivajući zagađenje vazduha u zatvorenom i na otvorenom i ostavljajući naslage kreozota u dimnjaku. Ali to nije sve.
Potrebno je mnogo energije za zagrevanje i isparavanje vode u mokrom drvetu. Do 15 procenata energetskog sadržaja zelenog drveta može se potrošiti pretvarajući vodu u paru i pregrevajući je do temperature sagorevanja.
Sirovo drvo tako slabo sagoreva da se deo njegove potencijalne toplotne energije troši kao dim, i stvara sporu vatru koja će tinjati i stvarati malo toplote ako se kontrola vazduha ne ostavi širom otvorena.
Nasuprot tome, pravilno osušeno drvo lako pali, gori čisto i efikasno i nastaviće da gori čak i ako je kontrola vazduha smanjena za produženo sagorevanje.
Postoji nekoliko indikatora vlažnosti ogrevnog drveta. Koristite sve ove indikatore da procenite sadržaj vlage u vašem drvu za ogrev, jer oslanjanje na samo jedan ili dva može dati lažan rezultat.
- Suvo drvo je lakše po težini.
- Vatra nikako da se razgori kad je drvo vlažno i često se gasi.
- Kod korišćenja sirovog ogreva javlja se plamen u dimnjaku.
- Suvo drvo ima pukotine.
- Ako udarite dva komada suvog drveta jedno o drugo, zvuk je šupalj, dok mokro drvo stvara tup udarac.
- Drva za ogrev potamne od bele ili krem do sive ili žute boje kako stare.
- Vlažno ogrevno drvo cvrči u vatri.
Možete koristiti i merač vlage u drvetu, iako oni mogu biti skupi i ručne metode će funkcionisati jednako dobro.
Kako se pravilno slažu drva za ogrev
Ogrevno drvo se najbrže suši ako je složeno u jednom redu na otvorenom gde ga sunce može zagrejati, a povetarac može da izvuče vlagu. To znači da drva treba da se slažu za sušenje dalje od kuće, zatim prenesu u kuću i ponovo slažu neposredno pre početka grejne sezone.
4 saveta za PRAVILNO čuvanje DRVA ZA OGREV – uštedite vreme i novac!
Dobra je ideja pokriti vrhove gomile, iako to nije kritično do poslednjeg meseca sušenja. Ako je jesenje vreme kišovito, kao što može biti u mnogim regionima, kišom natopljeno drvo će završiti u vašem prostoru za skladištenje drveta, što neće biti poželjno.
Vlažno drvo možete složiti u šupu da se osuši, ali će biti potrebno najmanje dvostruko duže vremena da se osuši. Neki ljudi to rade i to dobro funkcioniše, ali nemojte se zavaravati misleći da će se drvo naslagano u ostavi osušiti tokom letnjih meseci. Neće, osim ako ne živite u pustinji. Koji god metod da odaberete, vaše avanture sa grejanjem na drva uskoro bi trebalo da dovedu do ozbiljnih ušteda.
Izvor: Mother Earth News
Komentari