Eterično ulje je odlično kao osveženje, u dom unosi prijatan miris citrusa i može se koristiti u raznim kulinarskim receptima. Pravljenje sopstvenog esencijalnog ulja možete lako uraditi sami, sa samo nekoliko sastojaka koje svi imamo u kući.
Metoda 1 – hladno ceđenje
1.Korak: ogulite koru
Možda vas zanima
Operite ruke i voće iz kojeg ćete vaditi ulje. Hladno ceđenje ne uključuje hemikalije za ekstrakciju, tako da je važno dobro oprati voće kako biste uklonili bakterije. Uklonite koru voća ljuštilicom ili nožem i stavite je na stranu.
Najveća koncentracija ulja u većini voća nalazi se u spoljašnjem sloju kore. Možete koristiti električni piler da biste oljuštili koru voća, ali imajte na umu da ovako možete dobiti više nepotrebne pulpe nego ručno.
2. Korak: presujte koru
Presujte koru voća. Koristite uređaj za presovanje, kao što je sito, da iscedite koru voća iznad posude. Jak pritisak će istisnuti tečnost iz kore, a ova tečnost sadrži ulja koja tražite. Trebalo bi da vidite da se mala količina ulja iscedi iz kore nakon nekoliko sekundi.
Hladno ceđenje kore je prilično naporno s obzirom na količina ulja koju ćete dobiti. Nemojte se obeshrabriti. Ulje je prilično jako i u malim količinama.
Presa za beli luk je odličan način da se male količine kore sa lakoćom presuju. Mogu se koristiti avan i tučak, mada je ova metoda malo teža.
LAVANDA – Od mirisnog ulja, preko eliksira za želudac do insekticida
3. Korak: odvajanje ulja
Ostavite tečnost isceđenu iz kore da odstoji nekoliko dana. Ulje će se odvojiti od ostatka tečnosti, a zatim se može prikupiti.
Jednostavan način prikupljanja ulja iz tečnosti je stavljanje tečnosti u zamrzivač. Ulje će ostati u tečnom obliku dok će se ostatak zamrznuti, omogućavajući vam da pokupite ulje.
Ovako dobijeno ulje ima kratak rok trajanja. Pokušajte da iskoristite u roku od 6 meseci.
4. Korak: primena
Primenite ulje po potrebi. Ulje koje izvučete iz tečnosti flaširajte za kasniju upotrebu. Utapkajte malo na kožu da biste dobili svež miris ili ga koristite u receptima za kuvanje koji zahtevaju esencijalno ulje. Imajte na umu da je ulje veoma koncentrovano – budite oprezni sa količinom.
Metoda 2 – destilacija esencijalnog ulja
1. Korak: sušenje kore
Ogulite voće i stavite kore da se osuše. Ostavite ih da se osuše na vazduhu dok kore ne postanu tvrde na dodir. Ovo može potrajati od nekoliko dana do nedelju dana, pa budite strpljivi.
Izbegavajte upotrebu dehidratora ili drugih mehanizama za sušenje kada sušite kore. Ovo može ugroziti ulje uskladišteno u korama.
2. Korak: usitnjavanje kore
Isecite kore na komade. Kada se kore potpuno osuše, isecite ih na manje komade. Da biste to postigli, možete koristiti nož. Budite pažljivi i izbegavajte ispuštanje tečnosti iz kore pre procesa destilacije.
Kao začin ili eterično ulje – upotreba i gajenje komorača sve popularnije
3. Korak: potapanje u alkohol
Stavite kore u teglu i prelijte etil alkoholom dovijenim od žitarica. U teglu sipajte toliko alkohola da potpuno prekrije kore. Alkohol bi trebalo da stoji otprilike jedan 2.5cm iznad vrha gde se kora nalazi. Ostavite teglu da stoji na suncu 3 do 4 dana.
Votka se može koristiti za proces destilacije, ali može malo uticati na miris ulja, u zavisnosti od vrste votke koja se koristi. Stavite teglu na mesto koje dobija puno sunčeve svetlosti kako biste pomogli u procesu odvajanja.
Protresite teglu nekoliko puta dnevno. Svaki dan protresite teglu kako biste pomogli da se ulje odvoji od kore.
4. Korak: odvajanje ulja iz tečnosti
Procedite tečnost od kore. Koristite sito ili gazu da procedite tečnost u drugu teglu. Stavite krpu preko druge tegle i ostavite da sav alkohol u tegli ispari. Ovo može potrajati do nedelju dana ili više.
Ulje isparava mnogo sporije od vode ili sličnih tečnosti. Iako ulje tehnički takođe može da ispari, voda će ispariti pre ulja, ostavljajući samo ulje.
5. Korak: koristite ga u malim količinama
Nakon što alkohol ispari, ostaje samo ulje. Flaširajte ulje za kasniju upotrebu. Utapkajte malo na kožu da biste dobili svež miris ili ga koristite u receptima za kuvanje koji zahtevaju esencijalno ulje. Imajte na umu da je ulje veoma koncentrovano.
Uvek prvo testirajte malu količinu na svojoj koži u slučaju da imate reakciju.
Kožu prskanu citrusnim uljem ne treba izlagati direktnoj sunčevoj svetlosti. Citrusno ulje je fototoksično, što znači da direktna sunčeva svetlost može doprineti opekotinama od sunca, žuljevima i drugim štetnim kožnim stanjima.
Izvor: Wiki How
Komentari