Seme koje dobijete u kesici obično je više nego što većina baštovana može da iskoristi u jednoj sezoni. Često se dešava da baštovani kupe više semena nego što im je potrebno, pa na kraju ostane puno neiskorišćenog. Čuvanje neiskorišćenog semena za sledeću sezonu obično je u redu, ali imajte na umu da to seme može da se pokvari. Zato je važno da znate koliko seme traje i kako da ga pravilno skladištite kako biste mu produžili rok trajanja.
Zašto se seme kvari?
Seme je živa stvar i može da propadne ako nije uskladišteno u odgovarajućim uslovima. Svaka vrsta semena može izgubiti svoju sposobnost da klija ako nije čuvana u adekvatnim uslovima.
Možda vas zanima
Kako da pravilno rasadite REN
03/02/2025
Da bi seme zadržalo svoju sposobnost klijanja, važno je održati ga u stanju mirovanja. Tri glavna faktora koja utiču na njegovo oštećenje su:
- Previše svetla
- Previsoke temperature
- Visoka vlažnost
Ako se seme izloži ovim uslovima, može da počne da klija i pre nego što dođe pravo vreme za to. A kada se ovaj proces jednom pokrene, nije moguće zaustaviti ga.
Seme koje počne da klija, a nije u stanju da se razvije u uslovima u kojima je skladišteno, na kraju će propasti.
Razlike u održivosti semena
Neka semena mogu da traju duže od drugih. Na primer, seme luka opstaje samo jednu godinu, dok seme rotkve može da traje i do pet godina, pod uslovom da je pravilno čuvate.
Banke semena mogu da čuvaju seme i decenijama, ali skladištenje semena kod kuće je potpuno drugačije. Banke semena obično imaju idealne uslove za čuvanje, koje nije moguće stvoriti u domaćinstvu.
Kod baštovana, seme će obično ostati upotrebljivo od dve do četiri godine ako se čuva u dobrim uslovima, ali stopa klijavosti opada svake godine, naročito nakon prve.
Kako se radi rasklijavanje SEMENA – osnove sejanja u zatvorenom prostoru
Ako je vaše seme starije od dve godine, preporučuje se da uradite test klijavosti što je vrlo jednostavno uz pomoć vlažnog papirnog ubrusa.
Ako test pokaže nisku klijavost, posejte više semena tokom setve kako biste nadoknadili gubitak. Ako je klijavost izuzetno niska, najbolje je da bacite stara semena i kupite nova, pakovana za tekuću sezonu.
Kako se pravilno čuva seme?
Da biste pravilno čuvali seme, posebnu pažnju treba obratiti na temperaturu, vlagu i svetlost, jer su to uslovi koji mogu signalizirati semenu da počne da klija. Preporučuje se da seme čuvate u hermetički zatvorenoj posudi.
Kako se pravilno čuva SEME povrća!
Ako vam je vlaga problem, koristite paketiće silika gela kako biste održali seme suvim. Idealna temperatura za skladištenje semena je 4°C ili niže, ali nije svaki dom u mogućnosti da pruži ove uslove.
Alternativna opcija je čuvanje semena na hladnom, tamnom mestu sa konstantnom temperaturom između 13 i 16°C.
Dobre lokacije za skladištenje uključuju hladan ormar, podrum ili frižider, jer ovi prostori pružaju idealnu kombinaciju hladnog, suvog i tamnog okruženja. Da biste sprečili vlagu, možete koristiti zatvorene staklene tegle ili hermetički zatvorene kese. Ako je vaše skladište previše izloženo svetlu, preporučuje se korišćenje neprozirnih posuda kako bi seme ostalo u tami.
Još jedan problem sa semenom mogu biti glodari i štetočine. Ostavite ga u originalnim papirnim pakovanjima da biste znali šta je u pitanju i kada ste ih kupili (pakovanja obično imaju pečat sa datumom), ali ih premestite u hermetički zatvorenu posudu.
Saveti za čuvanje semena
Ako želite da ga sačuvate, pravilno skladištenje, kao što je već opisano, nije jedini ključ za uspešno očuvanje semena. Postoji nekoliko drugih važnih stvari koje treba imati na umu:
- Samo seme iz otvorenooprašenih biljaka je vredno čuvanja. Hibridna semena (koja možete prepoznati po oznaci „F1” na pakovanju) neće proizvesti biljke koje su verne roditelju, pa ćete na kraju dobiti povrće koje može izgledati prilično čudno.
- Treba ga pripremiti pre skladištenja, a priprema zavisi od vrste semena. Neka semena, poput semena cveća, ne zahtevaju gotovo nikakvu pripremu, dok je kod drugih proces složeniji. Priprema može uključivati odvajanje semena od pulpe, kao što je to slučaj sa semenom paradajza, ili čak ispiranje semena. Sva semena moraju se dobro osušiti na vazduhu, kako bi se sprečilo stvaranje plesni tokom čuvanja.
- Razvrstajte ga i odbacite ono koje ima plesan, mrlje ili pukotine, jer takva semena neće biti zdrava za setvu.
- Označavanje semena je obavezno. Čak i ako mislite da ćete se setiti šta ste posadili, kad dođe sledeća sezona, biće vam teško da prepoznate seme – označite ga odmah.
7 predmeta iz KUĆE koje možete koristiti za rasklijavanje SEMENA!
Komentari