Kada se sade POKROVNI USEVI za kvalitetnije zemljište u narednoj sezoni?

Kada se sade POKROVNI USEVI za kvalitetnije zemljište u narednoj sezoni?

Mnogi ne žele da razmišljalju o dodatnim radovima na kraju sezone, ali sada je vreme da se posade pokrovni usevi kako bi se poboljšalo svoje zemljište za sledeću povrtarsku sezonu.

Kada posaditi pokrovne useve

Pokrovni usevi – vredna biljna fabrika

Ukoliko niste upoznati sa pokrovnim usevima, evo ključnih informcija: ove vredne biljke mogu da dodaju organsku materiju i prozrače zemljište, zaštite ga od zbijanja izazvanog kišom, suzbiju korov i smanje eroziju. Kao bonus, ako ih pustite da cvetaju, njihov cvet daje nektar i polen za oprašivače i druge korisne insekte.

Posadite ovaj pokrovni usev i nikada nećete morati da obrađujete zemlju

Za početak, pripremite zemlju i sipajte dosta semena, lagano ga pospite i zalijte po potrebi dok ne počnu jesenje kiše.

Pokrivni usevi uključuju žitarice kao što su ozimi zob, raž i širok spektar širokolisnih biljaka. Mahunarke, kao što su najčešće korišćena detelina, ali i mnoge drugi, su „fiksatori“ azota. Korisne bakterije u čvorićima korena mahunarki uzimaju azot iz vazduha i pružaju ga biljkama.

Kada se pokrovni usev raspadne u proleće, deo tog azota postaje dostupan za đubrenje povrća sledeće godine. Ako vas brine cena, znajte da je azot za pokrivanje useva iz mahunarki mnogo jeftiniji od organskog azotnog đubriva i takmiči se sa cenama konvencionalnih đubriva.

Pravovremena setva

Tajming je ključan za pokrovne useve. Posadite seme pokrovnih useva koji su prezimili do septembra ili početka oktobra pre nego što vreme postane previše hladno i vlažno da bi klijalo i učvrstilo se.

Uverite se kada sadite seme da ima dobar kontakt sa zemljom. Krupnije seme kao što su grašak, grahorica i žitarice treba lagano posejati. Pomešajte sitno seme sa peskom da biste ga lakše raspršili, a zatim koristite prskalicu za zalivanje.  Ako je vreme još uvek suvo, navodnjavajte područje.


Pokrovni usevi za različita godišnja doba

Budite spremni da intervenišete nad svojim pokrovnim usevom u proleće i ubijete ga pre nego što osemeni. Uradite to tri do četiri nedelje pre sadnje povrća kako bi se usev dobro razgradio. U suprotnom, može izazvati neke bolesti i privući neke neželjene insekte.

Ako nemate tri do četiri nedelje da se pokrivni usev razgradi, možete ukloniti stabljike i listove i primeniti ih negde drugde kao malč ili kompostirati, ili duplo kopati pokrovni usev dublje u zemlju. Kada ubiti usev – zavisi od toga kada treba da posadite povrće.


Ako je biljka previsoka da bi se lako okrenula, prvo pokosite ili koristite trimer za korov. Biljke sa čvrstim stabljikama se mogu seći i ostaviti da se raspadaju iznad zemlje. Ili možete staviti vrhove u gomilu komposta i iskopati korenje.

Bez obzira na metodu, ostavite izvrnuti materijal da odstoji dok ne dođe vreme za sadnju.


Izvor: Oregon live

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica