Januarski radovi u bašti: Saveti za uspešan početak godine

Januarski radovi u bašti: Saveti za uspešan početak godine

Iako je januar često najhladniji zimski mesec, dani postaju duži, a bašta počinje da ,,radi”. Ovo je idealno vreme za planiranje bašte za narednu godinu i kupovinu semena i biljaka. Proverite da li vaša zimska zaštita još uvek funkcioniše nakon lošeg vremena.

Januarski radovi u bašti

Januarski radovi u bašti – Orezivanje jabuka i krušaka

Orezivanje voćki u pravo doba godine može da vam pomogne da povećate rodnost i zato nije svejedno da li ćete voćnjak orezati u jesen, na zimu ili u proleće.

Prvo, treba napomenuti da je zima generalno dobar period za orezivanje voća. Drvo tada miruje, bez lišća je, cvetova i plodova. To znači da je lako videti strukturu krošnje i lakše doneti odluku koje ćete rezove napraviti.

Izbegnite GREŠKE u rezidbi voćaka: Kada je NAJBOLJE VREME za orezivanje

Saveti za orezivanje jabuka i krušaka

  1. Koliko da orezujem?

Cilj je da skinete između 10-20% ukupne krošnje tokom jedne zime. Ravnomerno radite oko drveta i pazite na gomilu uklonjenih grana – ako izgleda kao prevelika, STANITE!

Malo upozorenje: Što više orezujete, to je jači rast (ako je drvo zdravo). Ako ste previše orezali, vaše drvo će verovatno proizvesti snažne uspravne grane koje se nazivaju vodeni izdanci. Ovo nije idealno jer oni gomilaju krunu. Vodeni izdanci rastu na pogodnom mestu – npr. popunjavanje praznine – može se orezati za oko trećinu da bi se podstaklo grananje. U suprotnom, uklonite vodene izdanke.

2. Šta treba da postignete?

Pokušavate da postignete zdravije i plodnije drvo. To radite tako što svake zime uklonite deo starog granja kako biste podstakli rast novih grana. Takođe, važno je da vaše drvo bude relativno mlado (od jedne do četiri godine).


Drugi cilj je da stvorite otvoreni centar u krošnji drveta, što omogućava više svetlosti za rast plodova i bolju cirkulaciju vazduha, čime se smanjuje mogućnost oboljenja.

Januarski radovi u bašti

3. Izbegavajte ,,frizure”


Izbegavajte jednostavno „šišanje“ grana. Umesto toga, pokušajte da ravnomerno rasporedite rezove po celoj krošnji. Tako ćete postići ujednačen ponovni rast.

Ako samo orežete gornje grane, novi rast će uglavnom doći odatle, stvarajući gusto granje bez plodova koje ćete kasnije morati da uklonite. Ovo može smanjiti plodnost gornjih grana i vrhova, jer će većina plodnih grana biti uklonjena.


Razmišljajte o ovom procesu kao o proređivanju – selektivno uklanjajte ili skraćujte grane na mestima gde je rast previše gust.

4. Izbegavajte da pravite velike ili previše male rezove
 
Čak i kod starijeg drveća, izbegavajte orezivanje velikih grana jer one mogu da propadnu. Pravilo je da dobro razmislite pre nego što sečete granu prečnika većeg od 10-12 cm.
Ako morate da orezujete takvu granu, pokušajte da je isečete dalje od stabla, na mestu gde se račva, umesto da ostavite granu sa oštrim krajem. Takođe, većina vaših rezova biće na manjim granama, između 1-5 cm. U potpunosti orezano drvo obično zahteva samo 10-20 rezova.

Čišćenje i spremanje plastenika za proleće

Čišćenje staklenika, bilo staklenih ili plastičnih, značajno poboljšava uslove za rast biljaka. Uklanjanjem algi, mahovine i prljavštine, propušta se više svetlosti, što pomaže biljkama da rastu, a takođe doprinosi boljoj kontroli štetočina i bolesti.

Saveti za čišćenje

  1. Uklonite biljke i opremu iz staklenika. Premestite biljke na zaštićeno mesto, kao što je zid kuće, i pokrijte ih biorazgradivim flisom tokom hladnih dana ili ih premestite u zatvoreni prostor. Kompostirajte sve mrtve ili neželjene biljke. Iznesite saksije, propagatore i drugu opremu, dok staklenik ne bude potpuno prazan.

2. Počistite ostatke koristeći malu, čvrstu četku da uklonite zemlju i ostatke sa okvira staklenika, pazeći da očistite i uglove i pukotine.

Zatim koristite četku sa dugom drškom (ili grabulje) da sakupite lišće, komadiće kanapa i druge ostatke sa poda. Zeleni otpad možete dodati u kućni kompost ili kantu za reciklažu zelenog otpada.

3. Olakšajte uklanjanje zarobljene prljavštine koristeći fleksibilni strugač, da očistite prljavštinu i mahovinu između staklenih ploča. Zatim, upotrebite četku da uklonite mahovinu i veće komade prljavštine sa ivica i uglova stakla pre nego što započnete sa pranjem.

Januarski radovi

4. Očistite oluke staklenika tako što ćete nositi gumene rukavice i izvaditi lišće, mahovinu i druge ostatke koji su se nakupili. Proverite da li ima začepljenja na vrhu padajućih cevi i očistite ih koristeći žičanu vešalicu.

Preostalu prljavštinu isperite crevom ili kantom za zalivanje, a vodu prebacite u kantu za upotrebu u bašti.

Praktični saveti: Kako pravilno dezinfikovati plastenik?

5. Očistite staklo koristeći toplu vodu i meku krpu ili sunđer za čišćenje unutrašnjeg i spoljnog dela stakla. Izbegavajte korišćenje čistača ili žičanih četki, jer mogu izgrebati staklo.

6. Očistite pod staklenika koristeći toplu vodu i tvrdu četku, posebno ako je pod betonski ili popločan. Ostavite vrata i ventilacione otvore otvorene kako bi se staklenik brzo osušio.

7. Iskoristite ovu priliku da zamenite polomljena ili napukla stakla, kao i da nauljite spojeve i mehanizme za ventilaciju.

8. Očistite podlogu i opremu pre nego što ih vratite u staklenik. Podlogu očistite čvrstom četkom i toplom vodom, obraćajući posebnu pažnju na donju stranu i praznine između letvica. Oprema za razmnožavanje i saksije treba da se očiste u toploj vodi sa sapunom.

Spremni za akciju u bašti? Nemojte dočekati proleće nespremni! 🙂

Izvor: RHS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica