PASIVNO, znači, trpno stanje. Ta gramatička okolnost u birokratskom „pakovanju“ ustremila se ovih dana na domaće poljoprivrednike. Kada je jedan broj dobio rešenja Ministarstva za poljoprivredu o stavljanju njihovih gazdinstava u pasivni staus u trajanju od pet godina, to su doživeli kao najgoru vremensku oluju. Takva situacija je samo korak do potpunog bankrota.
Priznaju paori da oni nisu bezgrešni i da i dalje kubure sa određenim propustima, ali i dodaju da su njihove nestandardne septičke jame za farme, neokresano šiblje uz seoske puteve ili izostanak sadnje useva na poplavljenim parcelama, skoro nevidljive minijature u odnosu na propuste u drugim privrednim sektorima.
Međutim, istovremeno sumnjaju, da nekome smeta kada seljak podigne glas ili kritikuje vlast, i da ih je tada „najbolje“ gurnuti u TRPNO stanje.
U prvim redovima „pasiviziranih“ gazdinstava našli su se oni vlasnici koji su u izvesnoj političkoj „zajapurenosti“. Tačnije, oni koji ne ćute na određena događanja i poteze vlasti, pre svega, kada je u pitanju njihova delatnost.
Zbog toga nije iznenadilo što su rešenja stigla na adrese Zlatka Kokanovića iz Gornjih Nedeljica, Predraga Veljkovića iz okoline Kraljeva, Đoka Ćurćića iz Titela i još jednog broja „nemirnih“ poljoprivrednika.
Kod svih njih posle obavljenih inspekcijskih kontrola utvrđeni su razlozi da im gazdinstva dobiju rešenje o prelazak u pasivi status, što znači da gube pravo na subvencije i druge oblke finansijske pomoći i što je najgore da na legalan način ne mogu plasirati svoje proizvode.
To je praktično prvi korak da stave katance na svoja gazdistva. Da ih ugase.
VLAST: NISU TRI, VEĆ 235
Da nisu ova trojica poljoprivrednik, kao i još jedan broj njihovih kolega glasno reagovali na ovu meru, sve bi prošlo ispod radara javnosti. Zbog toga se, što je dobro, oglasilo i Ministarstvo za poljoprivredu objašnjavajući da je u toku velika akcija kontrole gazdinstava i drugih agrarnih subjekata, zbog usklađivanja njihovog funksionisanja, odnosno rada sa pravilnicima i propisima predviđenim za tu oblast.
Navedeno je da se istovremeno želi uvesti neka vrsta reda i jasnije situacije ko ispunjava uslove za dobijanje subvencije i drugih podsticaja, na šta je inače do sada bilo dosta primedbi.
Uz to iznet je i podatak da će u narednoj godini agrarni budzet biti rekordan u iznosu od
149, 5 milijardi i da o tako velikom novcu i izdvajanjima države treba da se povede više brige i računa.
U prilog tome resorno Ministarstvo je saopštilo da je da su inspekcije izvršile 3.350 kontrola u 1.580 registrovanih gazdinstava od kojih je 235 uz prekršajne prijave dobilo rešenje o stavljanju u pasivno stanje.
U saopštenju Mninistarstva odbačeno je da je bilo ko imao nameru da na taj način „trenira strogoću“ ili kažnjava nekog zbog političkih stavova, već da se postupalo u skladu sa propisima i merama kontrole.
Značajnije pomoći paorima po ovom pitanju nije bilo ni od strane stručne javnosti i agrarnih analitičara, jer oni nisu skolni ni mrko da pogledaju u pravcu vlasti a kampli da je kritikuju.
Samo su konstatovali da će svi oni koje je „zakačila“ova mera loše proći i da im je savet da što pre podnesu žalbe i izbegnu najgori scenario.
Na ovu okolnost oglasio se čak i predsednik države, osvrćući se preko gazdinstva Zlatka Kokanovića i svim ostalim poljoprivrednicima, da postupe po nalogu inspekcije i što pre otklone manjkavosti koje su kod njih utvrđene i da će posle toga dobiti novac za subvencije i druge podsticaje.
Dakle, ipak postoji „gumica“ za brisanje jedne neočekivane i grube mere prema poljoprivrednicima .
NE TRAŽE NOVAC, VEĆ ODGOVORNOST
Samo dva dana kasnije od farmera iz Engleske koji se poljoprivrednim mašinama zakrčili ulice u centru Londona, tražeći od vlade da ih izuzme iz mere o plaćanju poreza na nasleđivanje, naši paori izašli su sa traktorima na raskrsnice nekoliko saobraćajnica kratko ih blokirajući.
Najpre je to bilo sa Ibarskom magistralom u Adranima, zatim kod Bogatića i Loznice a nešto kasnije kod Zavlake i selu Glušci…
Karakteristika ovih, najverovatnije ne i poslednjih protesta u ovoj godini, je što nezadovoljni paori nisu tražili novać, već odgovornost.
Zbog toga, uz oštre komentare i traženje ukidanja mere za uvođenje pasivnog statusa gazdinstvima čiji vlasnici su se zamerili vlasti, traže ostavke ključnih ljudi za domaći agrar.
Cene da su to aktuelni predsednik vlade, resorni ministar kao i predsednik Skupštinskog odbora za poljoprivredu.
Do sada su odbili nekoliko njihovih poziva za razgovor, ali i pored toga, za poštovanje ostaje njihova principijelnost, za koju se strahuje, da će biti narušena od strane onih udruženja poljoprivrednika koja su formirana kao sigurnosni ventil u slučaju jačeg ključanja ili inata u agrarnom „ekspres“ loncu.
To neće biti lako, jer su paori za ovaj vikend najavili radikalnije proteste.
NIJE SPIN
Upravo kada sam ovu kolumnu privodio kraju mediji su javili da je Ministarstvo za poljoprivredu ukinulo rešenja o stavljanju u pasivni status gazdinstava Predraga Veljkovića, Zlatka Kkokanovića i Đura Ćurčića, s tim, što je vratilo predmete prvostepenom organu na ponovno odlučivanje.
Kao što rekosmo ovo nije spin, već situacija koja će naknadno skinuti masku sa lica!?
UZ SVE I PIROMANI
Dok traju kritike na račun pasinnog stanja i drugih problema na drugoj strani javnost je obaveštena o vrlo „aktivnom“ ponašanju, još uvek nepoznatog piromana ili više njih, koji u selima podno Kopaonika pale štale tamošnjim meštanima.
Na udaru se našlo selo Batote u kojem su u ovoj godini zapaljene do temelja čak četiri štale u kojima je stradao veći broj grla krupnih i sitnih domaćih životinja.
Za sada se samo nagađa ko su piromani i zbog čega su se okomili na vredne stočare koji žive na hiljadu metara nadmorske visine. Među oblacima?!
Dobro je poznato da je poljoprivrednicima suđeno da trpe. Za njih se kao čičak hvataju sve nevolje i problemi. IMA LI TOME KRAJA, ILI MAKAR, PREDAHA???
. . .
Komentari