Jedan od uslova za ostvarivanje prava na povraćaj novca iz IPARD fondova, je poreklo robe. Za nabavku robe postoji spisak prihvatljivih zemalja ali i izuzetak kada se to ne primenjuje.
Možda vas zanima
Ako vrednost robe bez poreza na dodatnu vrednost, koja je predmet nabavke u zahtevu za odobrenje projekta, prelazi prag za korišćenje konkurentnog pregovaračkog postupka, koji se utvrđuje u skladu sa regulativom Evropske komisije broj 2913/92 na dan raspisivanja konkretnog javnog poziva, ta roba treba da potiče iz zemlje sa Liste prihvatljivih zemalja.
Kada je poreklo robe u pitanju prihvatljive zemlje su: Austrija, Belgija, Bugarska, Češka Republika, Hrvatska, Kipar, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Poljska, Portugalija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Velika Britanija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Turska, bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Alžir, Jermenija, Azerbejdžan, Belorusija, Egipat, Gruzija, Izrael, Jordan, Liban, Libija, Moldavija, Maroko, Sirija, Tunis i Ukrajina i Palestina.
Ako je vrednost robe koja je predmet nabavke ispod praga za korišćenje konkurentnog pregovaračkog postupka, ne primenjuje se navedeni uslov u pogledu porekla robe, i roba može biti nabavljena i u nekoj drugoj zemlji koja nije na Listi prihvatljivih zemalja.
Trenutno prag za korišćenje konkurentnog pregovaračkog postupka iznosi 100.000 evra, i isti se utvrđuje na dan raspisivanja konkretnog Javnog poziva. Pre podnošenja zahteva za odobravanje projekta treba proveriti koliki je prag za korišćenje konkurentnog pregovaračkog postupka.
Sva oprema, mašine i mehanizacija mora da bude nova i nekorišćena, odnosno proizvedena najkasnije pet godina od godine u kojoj se podnosi zahtev za odobravanje projekta, a koja se prvi put stavlja u upotrebu.
Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe
Autor: Dipl. inž. Živko Stefanović PSSS ”Poljosavet” Loznica
Komentari