Podvlači se crta: DA li je ova godina SLOMILA poljoprivrednike?

Podvlači se crta: DA li je ova godina SLOMILA poljoprivrednike?

Još jednu proizvodnu godinu, sa mnogim izazovima, ostavili su zemljoradnici iza sebe. Sumirajući postignute rezultate, kako kažu, poljoprivredna 2024. bila je ”izuzetno teška, a što se tiče klimatskih promena možda jedna od najtežih”. Iako je svaka godina u agraru izazov za sebe, u protekloj godini, vremenske (ne)prilike donele su sa sobom izuzetno rano kretanje vegetacije, kasne prolećne mrazeve, gradonosne oblake, jako dug sušni period …

Nije sve tako crno?

”Imajući u vidu sa kakvim klimatskim promenama smo se susretali, sa čim smo se borili i cenovnom neusaglašenosti, na koju se kao i na klimu moramo navići, možemo reći da je dobar deo naših poljoprivrednih gazdinstava ovu godinu završio sa pozitivnim rezultatom.

Naravno, dobar deo njih nije zadovoljan, ali i to moramo razumeti. Nezadovoljstvo nekada proizilazi iz toga da se želelo više, ali smo u ovim agroekološkim uslovima postigli onoliko koliko je to bilo moguće. Možemo da budemo zadovoljni jer su postignuti prinosi na nivou proseka”, ocenjuje Svetislav Marković, direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe ”Valjevo”.

U zavisnosti od mikrolokacije i koji su usevi više ili manje bili izloženi suši, ili parcele koje su bile bolje odabrane za određene kulture, izuzev soje koja je donela rod nešto ispod proseka, Marković kaže, da su sve ostale ratarske kulture bile u nekom višegodišnjem proseku. Takođe, pokazalo se da one parcele, koje su pre svega u ratarskom smislu, bile dobro pripremljene, prinosi su bili iznad proseka.

Malina iščezava

Što se tiče voćarstva, podseća, da je kasni proilećni mraz u aprilu donekle uslovio nešto manje prinose. Ipak na parcelama, pre svega u zasadima maline i kupine, koji su pod sistemima za navodnjavanje,  postignuti su solidni prinosi.

”Generalno ova godina je loša! Maline sve manje i manje ima, jednostavno ona isčezava. Otišla je u planinske predele, gde već i gore proizvođači imaju problema, ali je i  relativno niska cena. Kupina od 2021. godine ima lošu cenu, maltene ne isplati se u sopstvenom zasadu da bereš.

Kako je Valjevo izgubilo titulu lidera u proizvodnji maline?

Šljiva, ko je se kako snašao, neko je prodao u presno, neko je sušio. U suštini šljiva je ove godine dobro rodila, ali je po meni najniža cena u zadnje četiri godine bilo suve, bilo presne”, smatra Vladimir Vuković, voćar iz Miličinice.


Stočarima problem hrana, cena mleka solidna

Po rečima Gorana Bosiljčića iz Beomuževića, koji se bavi mlečnim govedarstvom, protekla godina odrazila se na stočarsku proizvodnju, jer bila dosta sušna, zbog čega mnogi neće imati dovoljno hrane za stoku.

Probleme očekuje na proleće, jer kako kaže, mnoge njegove kolege već u ovom periodu kupuju seno i drugu hranu. Sa druge strane, zadovoljan je prinosima ratarskih kultura u minuloj sezone, te se nada će se nekako izboriti.


Što se tiče stočarstva, za 2023. može se reći da je bila jedna pristojna godina, navodi Svetislav Marković, koji je i savetodavac za stočarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi, i dodaje da gledajući ukupan broj stoke po kategorijama i po vrstama domaćih životinja možemo biti zadovoljni.

”Uspeli smo da zaustavimo trend opadanja broja krupne stoke, pre svega mislim na krave. Relativno dobra cena mleka kod većine mlekara, solidan podsticaj od 19 dinara po litru, doprineli su da se jedan deo poljoprivrednika koji se bavio isključivo voćarskom proizvodnjom, pre svega mislim na malinarstvo i kupinarstvo koje su bile na granici isplativosti, polako vraća na uzgoj krava i tov junadi. Po meni to je jedan dobar trend. Mislim da su tome značajno doprinele i mere podrške Ministarstva poljoprivrede i grada”, kaže Svetislav Marković.


Mora se ulagati u savremene tehnologije

Direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Valjevu, napominje da treba ulagati u znanje, u nove tehnologije, u dobar nastup na tržištu, jer smatra da u toj oblasti ”najviše kasnimo i da naša prerađivačka industirija nije na nivou koji mi zaslužujemo”, a  možemo dosta da rastemo i rayvijamo se.

”Onog momenta kada budemo imali solidne prerđivačke kapacitete koji će da traže dobru robu, naši poljoprivredni proizvođači neće imati problem sa cenom. Do tog momenta mi ćemo u nekom delu biti prepušteni tom neurđenom tržištu, koje nekad neće biti dobro za same poljoprivrednike, a nekad visoka cena određenih proizvoda nije dobra što smo videli sa malinom.

Voćarstvo u Šumadiji u problemu – jabuka podbacila, a radnika ni od KOROVA!

Potreban je jedan period stabilnih cena koje že imati podsticajne efekte da voćari podignu dobre zasade, da ih zaštite i na taj način proizvedu kvalitetan proizvod koji će biti konkurentan na svetskom i evropskom tržižtu, a mislim da smo mi neko ko treba da ide ka tome”, zaključuje Svetislav Marković, direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe ”Valjevo”.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica