U tradicionalnom kineskom kalendaru svaku godinu predstavlja jedna životinja, koja je ujedno i njen zaštitni znak, i koja svoju energiju prenosi na sve događaje u tom periodu. Ovaj kalendar je tako okupio razne životinje kao što su ovca, koza, vo, pacov, a 2017. godina protekla je u znaku petla. Saznajmo nešto više o ovom stanovniku seoskog domaćinstva.
Možda vas zanima
Koje su najpoznatije rase kokoši?
Toliko smo navikli na ove bučne stanovnike dvorišta da ni ne obraćamo pažnju na razlike među njima. Ipak, postoje razne rase kokoši, pa samim tim i petlova. Kokoši delimo u tri osnovne grupe: mesnate rase, rase za jaja i kombinovane rase.
Upoznajte živinu za koju zna ceo internet
Evo karakteristike svake od grupa:
- Mesnate rase – imaju veliku telesnu masu, ali je meso lošijeg kvaliteta, slabe su nosivosti (100-120) i kasnostasne su (8 i više meseci).
- Rase za jaja – sitne su, velike su nosivosti (200-300) i ranostasne su (4-6 meseci).
- Kombinovane rase – srednje do krupnije, solidne su nosivosti (120-180) i stasavaju sa 5-9 meseci.
Sada kada znamo osnovnu podelu, možemo da nabrojimo neke najpoznatije rase ove živine:
- Leghorn,
- Italijanka,
- Minorka,
- Langšan,
- Brama,
- Korniš i druge.
Postoje i rase koje pripadaju grupi ukrasne živine, od kojih su najpoznatije Feniks, Jokohama i Svilena kokoš.
Gajenje ukrasne živine – kad porodični hobi postane posao!
Značaj petla u različitim kulturama
U kineskoj tradiciji, petao je jedan od simbola koji se vezuju za napredak i blagostanje, a Kinezi imaju izreku „Veran kao petao“, koja je zamena za našu „Veran kao pas“.
Za stare Egipćane pevac je bio simbol predostrožnosti, opreznosti, budnosti i pažnje, dok je kod starih Grka i Rimljana bio simbol svetlosti, ali i svađe i ratnog stanja. U Persiji, današnjem Iranu, petla su smatrali rajskom pticom, a ponekad se pojavljuje njegova slika na žezlu vladara.
U srpskoj mitologiji petao ima bitnu ulogu. Sa trpeze se na Badnje veče prikupljaju mrve kojima se, zajedno sa kukuruzom koji je bio stavljen ispod sofre i zrnima žita otpalim od slame, na Božić hrane kokoši, pa i petlovi.
Divovski petao na berzi ukrasne živine!
Zanimljivosti o petlu
Petao se razlikuje od ženke po veličini i težini (koja zavisi od rase), po življim bojama perja, zatim po tome što imaju ostrugu na nogama i veću krestu. Oni žive poligamno, i obično jednom petlu pripada do 10 kokoški.
Oni su bili inspiracija za mnoga umetnička dela, ali najviše se na našim prostorima vezuju za pesmu „Pesma o jednom petlu“, koju je ispevao Đorđe Balašević.
Da bi pronašli uzrok zašto petlovi kukuriču nekoliko sati pre svanuća, naučnici Univerziteta u Nagoji u Japanu sproveli su istraživanje i otkrili da biološki časovnik petlova mora da bude „navijen“ pojavom sunčeve svetlosti. Ako nije izložen sunčevim zracima, počeće da radi sve nepreciznije i prestaće da bude usklađen sa stvarnim svetom.
Čistoća objekata: Sprečite stvaranje bakterija u živinarnicima
Borbe petlova potiču još iz rimskog doba, za šta postoje i dokazi u obliku mozaika pompejskih umetnika. Početkom 1500-ih godina u Engleskoj učestvovanje u ovakvim događajima bilo je pokazatelj visokog statusa i stvar prestiža, pa su se time bavili čak i vladari ove zemlje. Trend je doživeo vrhunac između 1750. i 1800. godine u Severnoj Americi.
Ovo je lambordžini živinarskog sveta
Petao u kulinarstvu
Hranljiva vrednost mesa petla je ista kao kod kokoške. Što se tiče gastronomskih specijaliteta, od mesa se priprema dobra supa, kao i razna kuvana i pečena jela. Ovde vam dajemo recept za jednu dobru supu od petla.
Potrebno je:
- 1 manji petao (ili 1/2 većeg),
- 1 veza zeleni (2 šargarepe, peršun, paštrnak, celer),
- 1 glavica crnog luka,
- 1 praziluk (belina dužine oko 10 cm),
- 1 zreo paradajz,
- 2 čena belog luka,
- 1 list kelja,
- 1 kašika domaćeg dodatka od povrća,
- soli i mlevenog bibera po ukusu.
Očišćenog i opranog petla iseći i staviti u posudu za kuvanje. Propeći polovine crnog luka na ugrejanoj ringli, i zajedno sa očišćenom zeleni staviti u lonac. Kada voda proključa, smanjiti temperaturu i kuvati lagano oko tri sata. Pri kraju posoliti supu. Izvaditi meso i procediti supu, zatim zakuvati tanke domaće rezance. Na kraju, supu posuti kašikom sitno seckanog lista peršuna. Prijatno!
Komentari