Zbog ekonomičnijeg korišćenja zemljišta, gajenje biljaka u kontrolisanim uslovima nekima se čini kao dobra ideja. Voće i povrće gajeno u zatvorenom prostoru daje veći prinos od onog koje se gaji napolju na istoj površini. Uvođenjem novih tehnika poput hidroponike ili aeroponike znatno se povećava prinos, navode stručnjaci.
Hidroponika je poseban metod gajenja biljaka u vodenim sredinama, bez zemljišta. Hranjive materije nalaze se u vodi koja kruži i hrani biljku potrebnim supstancama.
Možda vas zanima
Istraživači su u 18. veku otkrili da biljke imaju sposobnost da apsorbuju esencijalne mineralne hranjive materije. U prirodnim uslovima zemljište deluje kao rezervoar za mineralne materije, ali ono više nije ključni faktor za rast biljaka.
U ovoj zemlji se za 40 godina niko neće baviti poljoprivredom
Najveća prednost ovih sistema je što ih je moguće primeniti na različitim geografskim prostranstvima. S obzirom na to da nije potrebno imati plodno tlo, neophodni klimatski uslovi za biljke mogu se nadomestiti veštačkim sistemima. Ovaj način poljoprivredne proizvodnje najčešće se odvija u zatvorenom prostoru.
Pored hidroponike, drugi način uzgajanja biljaka je aeroponika. To je sistem kod koga se biljke ne drže više u mineralnom vodenom rastvoru, nego slobodno vise u vazduhu (kao što u prirodi, recimo, orhideje u tropskim predelima vise na drveću i izvlače hranjive sastojke iz atmosfere).
Izborite se sa sušom pomoću adekvatne agrotehnike – savetuju stručnjaci!
Mineralni rastvor se u aeroponici biljkama daje putem specijalne tehnike zaprašivanja. Stvara se mineralna magla i vlaga u vazduhu. Ovo se čini specijalnim aparatima koji zaprašuju biljke na atomskom nivou (što finije, bez krupnih kapljica, kao što je u prirodi magla i vlaga).
S druge strane, mana ovih sistema je što imaju visoke cene implementiranja. Troškovi uvođenja ovih sistema su veliki jer je potrebno platiti svu potrebnu mehanizaciju, ali i stručnjake koji će pomoći u vođenju tih poslova.
Organska poljoprivreda – nasleđe ili moderna tekovina?
Komentari