Pokušaj da se smanji unos kofeina je izazov. Ispijanje kafe je više od zavisnosti od kofeina: reč je o ukusu gorkih tanina, bogatom mirisu pržene kafe i opuštajućem osećaju dok pijete nešto toplo. Ove tri biljke mogu biti rešenje.
Gvozdeno drvo
Ovo drvo je visoko do 30 metara, poreklom je iz Severne Amerike, a u Evropu je došlo u 18. veku. Može da raste u područjima do 1.000 metara nadmorske visine i dostiže maksimalnu starost od 100-150 godina.
Možda vas zanima
Mahune i seme drveta koristili su još doseljenici u Americi kao zamenu za kafu, međutim treba biti oprezan sa upotrebom delova ovog drveta jer sadrži otrovni alkaloid pod nazivom citin. Ovo jedinjenje se neutrališe kada se semenke i mahune pravilno ispeku. Pečene semenke imaju ukus sličan kafi, ali je reč o veoma gruboj zameni.
Koren cikorije
Koren cikorije dugo se uzgaja u Evropi kako bi se pržio kao prilično uverljiva zamena za kafu. Njegova upotreba je bila veoma široka u vreme rata, nestašica, siromaštva ili gladi, kako bi se dopunili postojeći izvori kafe. U Francuskoj je koren cikorije uobičajeni deo kafe.
Ukus pečenog korena cikorije varira od blago slatkog do gorkog, a odlično je rešenje kada želite da zadovoljite potrebu za slabo gorkim, toplim napitkom.
Koren maslačka
Kada se koren maslačka očisti, osuši, isecka i ispeče može da se napravi zamena za kafu. Koren maslačka se dugo koristi u prirodnoj medicini kao diuretik i tonik za jetru. Ima skoro kremast ukus i veoma lepo miriše kada se sprema.
Naravno, sve je stvar ukusa, ali naći ono što je baš po vašem ukusu je najvažnije kada je reč o smanjivanju unosa kofeina ili pronalasku zamene za kafu iz nekih drugih razloga.
Izvor: Hobby farms
Komentari