Zaštita kukuruza od korova od samog početka obezbeđuje dobar start i dugotrajnu zaštitu biljke u najosetljivijim fazama razvoja, a samim tim i visok prinos.
Stručnjaci iz kompanije Agromarket imaju rešenje u vidu preparata čija se efikasnost već pokazala i dokazala. Pitali smo dipl.inž. Ines Cvijanović-Bem da nam objasni kako da na najefikasniji način zaštititimo kukuruz od korova.
,,Suzbijanje korova u kukuruzu je svake godine novi izazov, jer je nicanje korova razvučeno i traje dugo, pa se korovi pojavljuju u kasnijim fazama razvoja useva, obično nakon 5. i 6. lista kukuruza. Tada je već izbor preparata koji se mogu primeniti znatno smanjen. Treba birati preparate koji imaju kontaktno delovanje, tj. deluju na iznikle korove, ali i zemljišno delovanje, kako bi delovali na korove koji treba tek da se pojave. Ovi preparati moraju biti u potpunosti selektivni za usev kukuruza, koji je u to vreme ulazi u generativnu fazu”, savet je stručnjaka.
,,Za suzbijanje korova do 8. lista kukuruza, preporučujemo korišćenje preparata Mezatron, koji suzbija sve širokolisne korove koji se najčešće javljaju na našim proizvodnim parcelama. Doza primene herbicida je 0,25 l/ha i on je u potpunosti selektivan po usev kukuruza. Mezatron ima i kontaktno i zemljišno delovanje, odnosno deluje i na korove koji se već nalaze na parceli, ali i na korove koji će naknadno nići.
Za suzbijanje uskolisnih korova, odnosno divljeg sirka, stručna služba kompanije Agromarket preporučuje preparatat Rinico. Rinico je preparat koji sadrži kombinaciju 2 aktivne materije, Nikosulfurona i Rimsulfurona, pa samim tim ima jače i brže delovanje. Doza primene ovog preparata je od 40-50 gr, zavisno od uzrasta divljeg sirka koji se nalazi na parceli”, savetuje dipl.inž. Nemanja Delić.
Dipl.inž. Miodrag Obradović nadovezuje se na preporuke svojih kolega, napominjući značaj folijatne prihrane u tehnologiji proizvodnje kukuruza.
,,Kada pričamo o tehnologiji proizvodnje kukuruza, veoma je bitno spomenuti uticaj folijarne prihrane u toj tehnologiji. Primenom u ovom slučaju Speed tehnologije, Speed C koji u sebi sadrži biostimulatore alge i povišen sadržaj cinka direktno utičemo na povećanje auksina u samoj biljci, koji je hormon direktno odgovoran za rast biljke. Primenom Speed C utičemo direktno i na formiranje klipa i broja zrna u klipu i na taj način utičemo na povećanje prinosa kukuruza.
Neophodno je spomenuti da je upotreba Speed C u tehnologiji proizvodnje, preporučeno da ide kombinovano uz herbicidni tretman, jer direktno utiče i na poboljšano delovanja herbicida na korov. Doza primene Speed C je 2,5 l/ha uz utrošak vode od 200 litara”.
Komentari