Branko Letić, mladi ratar iz novosadskog naselja Klisa, na svom gazdinstvu od stotinak hektara zemlje gaji soju, kukuruz i pšenicu. U njegovom kraju on je poznat po tome što se uvek trudi da isprati sve moderne trendove u poljoprivredi, ali i zato što pravilno primenjuje sve agrotehničke mere.
Naš domaćin, Branko Letić, pretprošle godine se malo dvoumio da li da poseje pšenicu zato što je zakasnio sa setvom, jer je soju skidao tek u novembru mesecu. Ipak, uz dobru i pravilnu zaštitu, on je prošle godine u vreme žetve ostvario odlične prinose te žitarice.
Možda vas zanima
Zašto je „Galenika-Fitofarmacija“ prvi izbor ratara?
„Bila je jaka vlaga, pa zbog retrovegetacije nismo mogli da skinemo soju ranije. Međutim, pošto je vreme bilo povoljno za setvu pšenice, kao da je bio optimalni rok, usudio sam se i posejao manju površinu“, ističe Branko.
„Koristio sam punu agrotehniku: tanjiranje, predsetveno tanjiranje, dva prohoda setvospremačem, valjak, uradili smo analizu zemljišta nakon koje smo bacili kompleksno đubrivo i dali smo prvu trećinu azota u jesen. Zatim smo sledeću analizu uradili u januaru, dali još jednu količinu azota, a treću dozu đubriva bacili smo u aprilu“, dodaje on.
Galenika-Fitofarmacija – preparati za zaštitu voća
„Naravno, u roku smo uradili i sve tretmane. Prvi tretman bio je protiv trave. Za njega smo koristili preparat Tezis Galenike-Fitofarmacije, a dodali smo i Akord protiv bolesti. Kasnije smo u cvetanju koristili Antre plus i, normalno, dodali smo okvašivač“, navodi mladi ratar.
Na putu ka dobrim prinosima, kaže Branko, prošle godine mnogo mu je pomogao i regionalni stručnjak kompanije Galenika-Fitofarmacija.
„Ja kao pojedinac, koliko god da imam znanja, ne mogu da znam sve. Galenikini stručnjaci, sa druge strane, kreću se po terenu, vide nešto što se ne dešava u mom kraju i tako zajedno možemo da nađemo neko idealno rešenje koje odgovara mom gazdinstvu kako bih ostvario dobar prinos“, objašnjava nam naš domaćin.
Sagovornik:
Branko Letić, ratar iz novosadskog naselja Klisa
Komentari