Ovo je dobitna kombinacija preparata za prolećnu zaštitu zasada jabuke

Ovo je dobitna kombinacija preparata za prolećnu zaštitu zasada jabuke

Zasadi jabuke nalaze se između fenofaze zelenih buketića i roze pupoljaka. To su upravo i faze kada su biljke najosetljivije na prouzrokovače čađave pegavosti lista i krastavosti ploda. Zato je neophodno da u narednom periodu zasadi budu pod depozitom preventivnih fungicida kako biste u slučaju padavina i stvaranja optimalnih uslova za klijanje askospora mogli da ih efikasno zaštitite.

Jabuka - © Pixabay

Predrag Milovanović iz kompanije „Galenika-Fitofarmacija“ otkriva nam dobitnu kombinaciju za prolećnu zaštitu zasada jabuke. 

U fenofazi zelenih buketića i roze pupoljaka najefikasnija je preventivna zaštita. Ona ne dozvoljava nastanak primarnih infekcija. U ovom periodu svaka padavina duža od 8 sati, odnosno vlaženje lista duže od toga, stvara povoljne uslove za klijanje askospora i samim tim za nastanak zaraze.“

Da bi se obezbedila stopostotna efikasnost, važno je da se koriste dva fungicida. Na taj način period primarnih infekcija može da prođe bez ijednog procenta zaraza, jer na biljku deluju dva mehanizma koji su garant da će zasad biti efikasno zaštićen.“

Galenika-Fitofarmacija’ iz svog proizvodnog programa predlaže kombinaciju Mankogala 80 i Pehara. Mankogal 80, sa aktivnom materijom mankozeb, iz grupe ditiokarbamata odlikuje se odličnim preventivnim delovanjem. Naime, depozit ovog fungicida koji bude na listu sprečiće klijanje spora. Dodavanje Pehara, koji se odlikuje izvanrednim delovanjem na niskim temperaturama, zaustaviće nastanak infekcije u njenim prvim fazama.“

Zbog toga savetujemo da koristite 2,5 kilograma Mankogala po hektaru i to uz litar Pehara. To je dobitna kombinacija u zasadu jabuke u ovom periodu. Ukoliko u nju dodate još i preparat Cosavet u količini od 3 do 3,5 kilograma po hektaru, odradićete suzbijanje svih ekonomsko značajnih bolesti koje u ovom periodu napadaju zasade jabuke.“ 

Takođe, prilikom pregleda voćnjaka važno je obratiti pažnju i na prisutne insekte, jer je u ovom periodu moguće da dođe i do piljenja lisnih vaši, ali i do pojave listojeda i jabukinog cvetojeda. Ukoliko utvrdite da je bilo koja od ovih štetočina prisutna u vašem zasadu, pomenutoj kombinaciji fungicida trebalo bi dodati i neki od insekticida iz grupe piritroida. ‘Galenika-Fitofarmacija’ preporučuje Cipkord, Kozak i Polux.“

Na kraju, podsetio bih još naše poljoprivredne proizvođače da je u proizvodnom programu ‘Galenike- Fitofarmacije’ i fungicid Galileo. On je na bazi ditianona, aktivne materije sa svim osobinama za efikasnu zaštitu jabučastog voća.“ 



„Ona ima najveću perzistentnost kada se primenjuje na zelenim delovima biljke, a ujedno se i najteže spira
. Galileo se primenjuje u dozi od 0,75 do 1 kg/ha i na taj način pruža adekvatnu zaštitu vašeg zasada jabuke u ovom periodu.“

Sagovornik:
Dr Predrag Milovanović, „Galenika-Fitofarmacija“ 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica