NOVO u preciznoj poljoprivredi: Bolji prinosi i ušteda uz OVU tehnologiju prskanja!

NOVO u preciznoj poljoprivredi: Bolji prinosi i ušteda uz OVU tehnologiju prskanja!

Precizna poljoprivreda je jedan od značajnijih trendova u savremenoj poljoprivredi. Pruža velike mogućnosti u poboljšanju kvaliteta i kvantiteta proizvodnje, a na duge staze i uštedu u proizvodnom procesu. Brojna su otkrića u ovoj oblasti, a verujemo da će mnoga od njih naći svoje mesto i u domaćoj poljoprivredi.

Precizna poljoprivreda

Rani primer precizne poljoprivrede je bila tehnologija „auto-steer“ koja je nastala kao rezultat rada u NASA. Koristi GPS za precizno vođenje traktora i druge poljoprivredne opreme.

To je omogućilo precizno sejanje i prskanje bez preklapanja i promašaja, čime su smanjeni troškovi i poboljšana produktivnost.

Današnje tehnologije idu korak dalje, koristeći satelitske podatke i slike iz dronova kako bi poljoprivrednici mogli precizno primeniti seme, đubrivo i pesticide na temelju konkretnih potreba svakog dela njive.

Ove informacije omogućavaju detaljnu i optimalnu distribuciju resursa, što dovodi do maksimalne produktivnosti uz minimalne troškove. Kamere su takođe korisne za prepoznavanje korova, omogućavajući precizno prskanje samo tamo gde je to zaista potrebno.

O njoj se priča, a niko je ne razume – Šta je precizna poljoprivreda?

Nauka u službi optimizacije prskanja

Višnu Džajaprakaš, bivši student MIT-a, posmatrao je proces prskanja useva i identifikovao ključni problem: kako naterati sistem za isporuku na bazi vode da efikasno deluje na voštanoj površini biljke.

Postoji čitava lista varijabli koje utiču na ovaj proces uključujući efekte površinski aktivnih materija u smeši za prskanje na površinski napon tečnosti, pritisak, protok i konfiguraciju mlaznice uređaja za nanošenje, kao i temperatura, intenzitet sunčeve svetlosti, vetar i vlažnost u vreme prskanja.


Da bi rešio ovaj problem, osnovao je kompaniju “AgZen” i razvio sistem sa dve kamere koji se može povezati sa tipičnom opremom za prskanje. Ovaj sistem koristi slike raspršenog rastvora na biljci kako bi automatski prilagodio podešavanja prskanja, obezbeđujući optimalnu pokrivenost kapljicama odgovarajuće veličine.

Precizna poljoprivreda(1)

Sistem “AgZen” omogućava prilagođavanje u pokretu, što znači da poljoprivrednik može postići visoku efikasnost prskanja koristeći samo 20-30% proizvoda po hektaru u odnosu na standardne količine.


To donosi značajne uštede, a testiranja su pokazala da je sistem efikasan čak i sa manjim količinama prskanja.

Ovaj sistem se može integrisati sa većinom postojeće opreme za prskanje, što ga čini pristupačnim i lakim za implementaciju.


Moderno, novo, BUDUĆNOST – prednosti i izazovi moderne poljoprivrede

Perspektiva nove tehnologije

Treba napomenuti da je primarna prednost ove tehnologije pre svega u uštedi troškova za farmere, a ne u bilo kakvom bezbednosnom pitanju povezanom sa pesticidima i drugim proizvodima. Pitanje toksičnosti preparata je stalnoprisutno, a nadležne službe odgovorne su za kontrolu kvaliteta i za bezbedost tretiranih namirnica.

Tehnologije poput REALCOVERAGE-a predstavljaju važan korak napred u preciznoj poljoprivredi, omogućavajući poljoprivrednicima da postignu bolje rezultate uz manju potrošnju resursa. Ove inovacije ne samo da pomažu u smanjenju troškova, već i doprinose održivom upravljanju poljoprivrednom proizvodnjom.

Izvor: Forbes

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica