Iako se temperature do petka neće smatrati optimalnim za razvoj patogena, rizik od infekcije i dalje postoji. U najtoplijem delu dana očekuju se vrednosti između 5 i 11°C, dok će višednevne padavine stvoriti uslove za produžene periode vlaženja – preko 24 sata. S obzirom na to da do infekcije može doći već na temperaturama iznad 5°C, rani sortimenti su posebno ugroženi, što nameće potrebu za preventivnom zaštitom. Stručnjaci iz PIS-a preporučuju mere zaštite.
Pre desetak dana stručnjaci iz PIS-a obaveštavali su o kretanju vegetacije ranih sorti bresaka i nektarina usled toplog talasa u poslednjoj nedelji januara. Vegetacija bresaka i nektarina je otpočela na specifičnim ekspozicijama u blizini velikih vodenih tokova.
Trenutno se u takvim zasadima rani sortiment nalazi dominantno u fazi bubrenja a samo na pojedinim lokacijama (podunavska regija) došlo je do pucanja pupoljaka i pojave “zelene tačke”.
U fazi bubrenja i otvaranja pupoljaka i u vlažnim uslovima, može doći do infekcije pupoljaka prouzrokovačem kovrdžavosti lista breskve.
Prema trenutnim vremenskim prognozama, u narednim danima očekuju se padavine. Do petka se prognoziraju temeprature koje će u najtoplijem delu dana dostizati 5-11 stepeni celzijusove skale. Čak i pri ovakvim temperaturama, koje se ne smatraju optimalnim za razvoj patogena, rizik od infekcije postoji jer se usled višednevnih padavina očekuju duži periodi vlaženja – preko 24 časa, a do infekcije dolazi na temperaturama preko 5 °C. Ovakva situacija implicira da kod RANOG SORTIMENTA moguće ostavrenje infekcije što iziskuje preventivnu zaštitu:
- Kod sorti gde se utvrdi bubrenje pupoljaka preporučuje se primena nekog od registrovanih preparata na bazi bakra.
- Kod sorti gde se utvrdi prisustvo “zelene tačke” preporučuje se primena nekog od registrovanih fungicida na bazi cirama, ditianona, dodina.
Sprovođenje tretmana se preporučuje pre padavina, u najtoplijem delu dana, po mirnom vremenu bez vetra.
Tretman preparatima na bazi bakra smanjuje i rizik od zaraze prouzrokovačem bakterioznog raka i izumiranja grana. Ovaj patogen se lako širi vetrom, kišom, alatkama, a infekcija se najčešće ostvaruje upravo kroz rane nastale rezidbom.
Kako pravilno obaviti zimsko prskanje voćnjaka
U borbi protiv ovog izuzetno ozbiljnog problema u proizvodnji koštičavih voćnih vrsta jedna od ključnih mera je tretman bakarnim preparatima pre kretanja vegetacije. Tretman bakrom usmeren na zaštitu od kovrdžavosti lista ispoljiće delovanje i na ovog patogena.
Izvor: PIS
Komentari