Usevi pšenice i ječma nalaze se u različitim fazama razvoja listova ili bokorenja, prvenstveno u zavisnosti od datuma setve. Stručnjaci iz PIS-a, obilaskom terena tokom protekle dve nedelje, uočili i u usevima pšenice i ječma simptome određenih biljnih bolesti, a to su pre svega mrežasta pegavost lista ječma, pepelnica strnih žita i siva pegavost lista pšenice.
Zdravstveno stanje useva pšenice
Na osnovu pregleda useva pšenice u protekle dve nedelje, zabeleženi su sledeći rezultati prisustva simptoma biljnih bolesti:
- Sive pegavosti lista pšenice – na do 6 % biljaka
- Pepelnice strnih žita – na do 13 % biljaka
Prisustvo patogena u usevima pšenice tokom jeseni nije uočeno. Prvi simptomi bolesti uočeni su tokom januara, ali u znatno nižem intenzitetu nego prethodnih godina. Nivo prisustva bolesti u narednom periodu zavisiće prvenstveno od meteoroloških uslova.
Intenzitet prisustva sive pegavosti lista se povećava u uslovima visoke vlažnosti i čestih kiša, dok pepelnica strnih žita preferira suvlje i toplije vreme, ali sa povećanom vlažnošću u mikroklimi useva.
Takođe, na nivo prisustva patogena u usevima može uticati i agrotehnička mera prihrane azotom, koja predstoji – prekomerno đubrenje azotom može povećati bujnost biljaka i učiniti ih podložnijim infekcijama.
Što se tiče sive pegavosti lista, najlošiji rezultati pokazali su se u Bačkoj Topoli i Novom Sadu gde je procenat zaraženih biljaka 6%, zatim Vršac sa 5%, a nakon njih su i Ruma i Leskovac sa 4%.
Čak 13% useva pšenice u Bačkoj Topoli pogodila je pepelnica strnih žita, dok je u Kikindi zahvaćeno 10%.
Prisustvo štetnih insekata i poljskih glodara je na svim pozicijama monitoringa pšenice na vrlo niskom nivou.
Mrežasta pegavost ječma: u Bačkoj Topoli kritično
Na osnovu pregleda useva ječma u protekle dve nedelje, zabeleženi su sledeći rezultati prisustva simptoma biljnih bolesti:
- Mrežasta pegavost lista ječma – do 100% biljaka
- Rinhosporiozna pegavost ječma – do 5% biljaka
- Pepelnica strnih žita – do 13% biljaka (samo u regionu Bačke Topole).
Mrežasta pegavost ječma pogađa čak 100% površina pod ječmom u Bačkoj Topoli, u Novom Sadu 40%, u Rumi i Somboru 30%, a u Pančevu 26%.
Pepelnica strnih žita je prilikom monitoringa uočena samo na području Bačke Topole, i to na 23% površine pod ječmom.
Simptomi biljnih bolesti, dominantno mrežaste pegavosti u usevima ječma registrovani su već u novembru, i njihovo širenje uočavano je tokom cele zime. U ovom trenutku, postoje i parcele gde se na svakoj biljci uočavaju simptomi ovog oboljenja.
Agrotehničke mere i priprema zemljišta za uspešnu prolećnu setvu
Najveći procenat zaraženih biljaka ječma je u usevima iz ranih rokova setve, sa gustim sklopom biljaka, u usevima uskog plodoreda, gde je sejano sopstveno seme i u regionima gde se žita tradicionalno gaje na velikim površinama. Generalno, u centralnim i južnim krajevima naše zemlje, usevi ječma su sa znatno nižim nivoom zaraženih biljaka u odnosu na Vojvodinu.
Ovako visok nivo prisustva simptoma mrežaste pegavosti ječma (u određenim regionima u Vojvodini) upućuje na oprez, jer će ulaskom u fazu vlatanja koja se uskoro očekuje, biti neophodno sprovođenje fungicidnog tretmana.
Prisustvo štetnih insekata i poljskih glodara je na svim pozicijama monitoringa ječma na vrlo niskom nivou.
Komentari