Ove nedelje posetili smo vinograde na imanju vinarije „Deurić“ i plantažu pod jabukama koja je u vlasništvu kompanije „Atosfructum“. Ona se nalazi u podnožju Fruške Gore i prostire se na više od 90 hektara. Želeli smo da saznamo na koji način se stručnjaci na ovom imanju bore protiv korova i zašto su odlučili da isprobaju nov preparat na našem tržištu koji se zove Kyleo.
Goran Jakovljević, zaštitar na plantaži kompanije „Atosfructum“, objasnio nam je na koji način se na njihovom imanju bore protiv korova, kada je pravo vreme za zaštitu od njih i koje preparate koriste.
Možda vas zanima
„Korove u toku godine suzbijamo u nekoliko navrata. Najvažnije je u ovom poslu da se tretmani urade u pravo vreme. Mi uglavnom počinjemo na proleće, kada kreće i vegetacija, čim primetimo ponike korova iz zemlje. Inače, imamo sistem kap po kap na celoj plantaži, pa korov u toj zoni prilično brzo napreduje“, rekao je Goran Jakovljević.
„Za suzbijanje korova u našem voćnjaku koristimo totalne herbicide, one koji su na bazi glifosata. Ovih dana, zahvaljujući kompaniji ‘Nufarm’, dobili smo odličnu priliku da isprobamo jedan novi preparat na našem tržištu. On se zove Kyleo i pored glifosata ima i aktivnu materiju 2,4-D. Probaćemo ga na jednom delu voćnjaka i pratiti njegov efekat. Do sada smo bili zadovoljni samo prvom aktivnom materijom. Sada, kada imamo preparat sa još jednom, koja je takođe dobra, mislim da nema razloga da sumnjamo u njegovu efikasnost“, naglašava Goran.
„Kada je reč o našem vinogradu, koji se inače prostire na petnaestak hektara, u njemu trenutno ima zaista različitih korova. Zato je sada pravo vreme za primenu totalnih herbicida, koji će ih kompletno suzbiti. Odlučili smo da ovoga puta isprobamo preparat Kyleo, a s obzirom na veoma dobru formulaciju i dve aktivne materije u njemu, nema razloga da sumnjamo u odlične rezultate“, objašnjava Jakovljević.
Kompanija „Nufarm“ je preparat Kyleo ove godine uvezla na naše tržište. Iako je u Srbiji apsolutna novina, interesovanje za njim je sve veće. O kakvom je preparatu reč objasnio nam je gospodin Dejan Jovanović iz kompanije „Nufarm“.
„Kyleo svoje dve aktivne materije, glifosat i 2,4-D, sadrži u potpuno novom obliku soli, pa ima najširi mogući spektar delovanja na sve širokolisne i uskolisne korove, kako u vinogradima, tako i u voćnjacima i strništima. Ovaj preparat je već registrovan u zemljama EU i u njima ozbiljno potiskuje druge totalne herbicide“, rekao je Dejan Jovanović.
Kyleo svoje dve aktivne materije, glifosat i 2,4-D, sadrži u potpuno novom obliku soli, pa ima najširi mogući spektar delovanja na sve širokolisne i uskolisne korove.
„Kyleo ima veliku brzinu u delovanju, ali i kokosovo ulje kao okvašivač. Ovaj prirodni materijal je još jedan od razloga da uopšte ne strahujete da Kyleo može biti štetan i po vaše biljke, odnosno gajene useve. Na kraju, naglasio bih još da Kyleo deluje stoprocentno i u 20-25% nižim dozama u odnosu na klasične totale. Dakle, pun efekat zaštite pokazuje već sa 3 litra po hektaru“, ističe Jovanović.
Branislav Sudarević iz kompanije „Agrimatco“ rekao nam je gde se preparat Kileo može kupiti i ko je glavni distributer za njega u Srbiji.
„Jedini i glavni distributer za Kyleo u Srbiji je naša kompanija ‘Agrimatco’. Predstavništvo nam je u Novom Sadu, ali preparat možete nabaviti i u Čačku, Somboru i drugim gradovima u svim našim regionima“, objasnio je Sudarević.
Sagovornici:
Goran Jakovljević, zaštitar na plantaži kompanije „Atos Fructum“
Dejan Jovanović, „Nufarm“
Branislav Sudarević, „Agrimatco“
Komentari