KROMPIR i dalje ugrožen od MOLJCA! OVO su preporuke za zaštitu!

KROMPIR i dalje ugrožen od MOLJCA! OVO su preporuke za zaštitu!

Pozni (jesenji) krompiri su u različitim fazama žućenja i odumiranja cime. Krompirov moljac rado napada krompire u ovakvom stanju, pa su stručnjaci iz PIS-a dali konkretne preporuke za zaštitu.

Krompirov moljac

Visoke temperature i deficit padavina u proteklom periodu doveli su do ubrzanog propadanja cime, narušavanja bankova, pucanja zemljišta kao i do ubrzanog razvoja krompirovog moljca i podizanja njegove brojnosti.

U svim značajnim regijama gajenja krompira, na feromonskim klopkama koje su postavljene u useve krompira, u proteklih deset dana beleže se kontinuirani ulovi krompirovog moljca.

Najveće brojnosti registruju se u regionima Šapca, Novog Pazara, Niša, Leskovca, Negotina, Jagodine, Novog Sada, Čačka (niže nadmorske visine), Kuršumlije.

I dalje se nalazimo u izuzetno kritičnom periodu za zaštitu jesenjih krompira od te štetočine, te je veoma važno preduzeti sve raspoložive mere kontrole, naročito u krajevima gde se tradicionalno gaji krompir i gde se već nekoliko godina unazad registruju značajne štete na jesenjim krompirima. 

Bolesti i štetočine krompira – Krompirov moljac najopasniji!

Kod useva gde cima nije još u potpunosti propala preporučuje se:

  • održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem kako bi se sprečilo stvaranje pukotina i prodor ženki moljca do krtola gde polažu jaja;
  • sprovođenje hemijskih mera zaštite u ugroženim regionima nekim od sledećih insekticida uz poštovanje karence:

Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (aktivna supstanca cipermetrin): doza 0,15-0,3 l/ha


Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (aktivna supstanca deltametrin): doza 0,3-0,5 l/ha

Ampligo 150 ZC  (aktivne supstance hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin): doza 0,3 l/ha

Exirel (aktivna supstanca cijantraniliprol): doza 0,1-0,125l/ha


Alverde (aktivna supstanca metaflumizon): doza 0,2-0,25 l/ha

Kod krompira gde je cima suva preporučuje se:


  • što pre sklanjanje krtola nakon vađenja – nikako ne treba ostavljati izoran krompir na parceli tokom noći ili izvađen krompir u dvorištima jer su na taj način krtole direktno izložene napadu moljca;
  • nakon vađenja, krompir treba čuvati u skladištima u kojima je kontrolisana temperatura (ispod 10°C);
  • skladišta krompira bi trebalo da na svim otvorima budu obezbeđena gustim mrežama kako bi se sprečio ulazak odraslih jedinki i dalji razvoj moljca;
  • prilikom unošenja krtola u skladište može se primeniti biološki insekticid na bazi azadirahtina (Ozoneem trishul 1% EC u koncentraciji primene 0,3%).

Izvor: PIS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica