Nakon setve ozimih kultura treba obratiti pažnju na bolesti koje se javljaju tokom jeseni. Jedna od takvih je „Barley Yellow Dworf ili BYDV“ a kod nas je poznata kao Žuta patuljavost ječma.
Žuta patuljavost ječma je virusno oboljenje koje se javlja na ozimim žitaricama, a posebno je opasno za useve ozimog ječma i ozime pšenice jer do zaraze dolazi u jesen. Ovaj virus prenosi više od 20 vrsta lisnih vaši od kojih su najčešće Rhopalosiphum padi – sremzina lisna vaš, Rhopalosiphum maidis – zelena kukuruzna lisna vaš i Sitobion avene – ovsena lisna vaš.
Možda vas zanima
BYDV na ječmu izaziva patuljavost odnosno zastoj u porastu, a listovi dobijaju zlatno žutu boju uz pojavu gljiva čađavica. Ukoliko se zaraza javi u jesen, mlado lišće uz promenu boje postaje deblje, čvršće i stoji uspravno.
Rano zaražene biljke ne klasaju ili su im klasovi mali, često sterilni.
Na pšenici početni znak bolesti je promena boje listova u žuto, koje kasnije poprima crvenkastu boju. Pri zarazama u ranim fazama razvoja biljke dostižu samo trećinu svoje normalne visine, pa je samim tim klasanje retko a prinosi zrna su znatno smanjeni. Ukoliko se zaraza ostvari u kasnijim fazama razvoja, javljaju se hlorotične pruge između nerava srednjih listova dok gornji listovi pocrvene.
U cilju kontrole žute patuljavosti ječma potrebno je primenjivati preventivne mere borbe. Mora se delovati preventivno, a to znači treba suzbijati prenosioce ovog virusa, a to su navedene vrste lisnih vaši. Potrebno je nakon nicanja useva obavezno obilaziti usev kako bi se na vreme ustanovila prisutnost i brojnost lisnih vaši. Ukoliko se prilikom pregleda ustanovi da je prisutnost lisnih vaši masovna obično u fazi 2-4 lista treba primeniti zaštitu sredstvima na bazi aktivne materije: deltametrina, bifentrina, dimetoata.
Izvor: Poljoprivredne savetodavne stručne službe Srbije
Autorka: Dipl. inž. zaštite bilja Jelena Grbić, PSSS Kraljevo
Komentari