Kako suzbiti drvenaste biljke

Kako suzbiti drvenaste biljke

Drveće i žbunje spadaju u višegodišnje biljke, koje karakteriše jak bujan rast i razvoj, kako korena, tako i nadzemnog dela. Mehaničko uklanjanje biljaka često nije dovoljno da spreči izbojke iz korena i panja, pa se za njihovo uklanjanje koriste arboricidi.

Izdanci - © Pixabay

U zavisnosti od vrste drvenaste biljke ili od uslova u kojima raste, dimenzije mogu biti različite, a neke vrste drveća mogu narasti tokom godina i više desetina metara. U prirodi, to je sasvim prihvatljivo, ali ako se drvo nalazi uz objekat, stvara se potreba de se ono ukloni, zbog potencijalne opasnosti od oštećenja objekta. Koren drveta može oštetiti temelje ili instalacije pod zemljom. Takođe, usled eventualne oluje ili snega postoji verovatnoća da se odlomi grana, deo krošnje ili celo stablo, i da padom ošteti objekat.

Koji su ciljevi integralne zaštite bilja

Uklanjanje drveta koje se nalazi uz objekat obavlja se uz pomoć specijalne opreme i dobro obučenih stručnih lica sa adekvatnom mehanizacijom. Drvo se u delovima odseca i uklanja sa parcele, a da se pri tome ne ošteti objekat. Nakon obavljenih poslova, ostaje panj u zemlji koji je živ i ima mogućnost da stvori izbojke, ili čak da po celoj površini gde se prostire koren, stvori izdanke. Tako nešto se smatra korovskim rastinjem i potrebno ga je ukloniti. Mehaničko uništavanje nema efekta jer se biljka konstantno obnavlja i regeneriše.

Rešenje za uklanjanje izbojaka iz panjeva moguće je korišćenjem hemijskih sredstava. Herbicidi imaju ulogu da uništavaju neželjene biljke i mogu biti različitog sastava, u zavisnosti za koje biljne vrste se koriste. Kada je reč o suzbijanju drvenastih biljaka, onda se za ovu namenu koriste arboricidi. U pitanju su herbicidi koji deluju tako što se lako usvajaju preko lista u organizam biljke.

Kako da odaberete odgovarajuću prskalicu – savet poljoprivrednog apotekara

Jednostavnim prskanjem lisne mase, biljka usvoji dovoljnu količinu herbicida – arboricida, i zatim se kretanjem sokova unutar biljke ova hemijska materija spušta u korenov sistem, što je poznato kao translokaciono delovanje. Ovim dolazi do zaustavljanja rasta razvoja i funkcije tkiva u korenovom sistemu i vremenom biljka gubi dotok vode i hrane. Konačan rezultat je sušenje nadzemnog dela. 


Osušen panj - © Pixabay

Dejstvo preparata nije trenutno, već je nakon tretiranja potrebno da prođe jedna do dve nedelje da bi se manifestovali simptomi sušenja, i došlo do uništenja biljke. Preporuka je da se tretiranje obavi u letnjem periodu (avgust ili septembar). Nakon obavljenog posla preporučuje se uklanjanje ostataka biljke

Organsko đubrivo od žutog šećera i ostataka voća i povrća


Primena arboricida je pre svega za čišćenje površina od višegodišnjeg upornog rastinja, pored puteva, pruga, na obodima parcela, njiva, oranica ili kod pripreme zemljišta za rasadničku proizvodnju.

Uklanjanje vrzina pored parcela najbolje je odraditi u dve faze, gde se mehanički površina pokrči i očisti u aprilu i maju, a kada se tokom leta jave izbojci ostruge bagrema i sličnog rastinja, tada treba poprskati arboricidom, i rezultati će biti pozitivni.


Mnoge biljke se mogu regenerisati samo iz delova korena ili sitnih komada žila, pa se obradom zemlje mogu rasprostraniti na očišćenu parcelu, i potencijalno je zakoroviti. Ova metoda delotvorna je za suzbijanje bagrema, divlje kupine, šipurka, kiselog drveta, crnog trna, šljive, dženerika i za mnoge druge vrste.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica