Rak voćaka i vinove loze lat. Agrobacterium tumefaciens, prisutna je u svim delovima cveta, ali je naročita važna u rasadničkoj proizvodnji jer sadnice koje obole ne dostižu normalan rast. Kako suzbiti ovu bolest, piše za Poljoprivredne savetodavne stručne služne Srbije, Siniša Nedeljković.
Možda vas zanima
Simptomi ove bolesti manifestuju se pojavom tumora (izraslina) najčešće na korenovom vratu, korenu i stablu voćaka a kod vinove loze na stablu i starijim lukovima. Izrasline mogu biti različitog oblika i veličine. Najčešće su veličine oraha, čovečje pesnice, a ponekad i veličine dečije glave. U početku su mladi tumori mekani, sa glatkom površinom, svetlosmeđe boje. Kasnije se oni uvećavaju, odrvene, potamne, imaju hrapavu površinu i raspadaju se u istoj ili sledećoj godini. Ove izrasline uslovljavaju da obolele biljke zaostaju u porastu i ispoljavaju simptom slabosti. Sušenje stabala voćaka i čokota vinove loze se progresivno širi i oni na kraju uginjavaju.
Bakterija se održava saprofitski na obolelim biljkama i biljnim ostacima u zemljištu. Zarazu ostvaruje preko povreda i u biljci se širi intercelularno. Po prodiranju u biljno tkivo bakterija deluje stimulativno na ćelije domaćina, izazivajući njihovo uvećanje i obrazovanje tumora. Kada tumor dostigne određen razvoj, raspada se i bakterije se ponovo nađu u zemljištu i u povoljnim uslovima ostvaruju sekundarne infekcije.
Patogen se prenosi zaraženim sadnim materijalom, priborom za orezivanje i kalemljenje,zemljištem i oruđima za rad. Povoljni uslovi za razvoj bakterije su umereno toplo zemljište (oko 22°C) i prosečna vlažnost 60%. Proizvodnja sadnog materijala mora da bude isključivo na parcelama na kojima su u dužem periodu gajene biljke koje nisu domaćini ove bakterije(strnine,kukuruz,lucerka i dr.). Obolele sadnice se ne smeju upotrebiti za sadnju i one se moraju uništiti. Preporučuje se višegodišnji plodored (3-5 godina). Dezinfekcija zemljišta i pribora za kalemljenje (0,4% rastvora formalina) je značajna mera. Takođe može se izvršiti i dezinfekcija korena pred sadnju 1% rastvorom bakaroksihlorida.
Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe
Autor: Dipl. inž. Siniša Nedeljković
Komentari