Kako da suzbijete divlji sirak u okopavinama?

Kako da suzbijete divlji sirak u okopavinama?

Divlji sirak, ili Sorghum halepense, a u narodu poznat i kao koštan ili metla, jedan je od najvećih neprijatelja mladih biljaka na njivama. Ovaj korov može dostići visinu do tri metra i veoma se brzo razvija. Zato je veoma važno da ga suzbijete na vreme i odgovarajućim preparatima. Pogledajte nekoliko preporuka stručnjaka za rešenje ovog problema.

 

Gospodin Dejan Čorogar iz kompanije „Delta Agrar“ objasnio nam je zašto ratari očekuju pojavu divljeg sirka i ove godine. On je izdvojio nekoliko efikasnih preparata za suzbijanje ovog korova i istakao u kojim se oni dozama primenjuju, ali i kako da znamo kada je pravo vreme za tretmane. 

„’Delta Agrar’, kada je reč o suzbijanju divljeg sirka u kukuruzu, može da se pohvali bogatim iskustvom. Naša višegodišnja praksa i preparat koji distribuiramo na domaćem tržištu je herbicid Kruz. On se primenjuje u dozi od 1 do 1,25 litara po hektaru. Važno je reći proizvođačima da nakon ovakvog kišovitog proleća možemo da očekujemo pritisak divljeg sirka, možda čak i veći nego u prethodnim godinama.“
 

Kukuruz u polju - ©Agromedia 


„Kada je reč o tehnologiji suzbijanja divljeg sirka, preporučio bih proizvođačima takozvanu split aplikaciju, odnosno primenu preparata u dve doze, iz razloga što divlji sirak uglavnom ne niče jednovremeno. Dakle, dozu bi trebalo da prilagodite situaciji u polju.“

„Za prvi tretman će nam porast sirka odrediti momenat za ulazak u parcelu. Naime, sirak bi za prvi tretman trebalo da bude visok oko 10 do 15 centimetara. Da li će se preparat deliti na dve doze po sistemu pola-pola ili u nekom drugom odnosu, to bi takođe trebalo da se odredi na parceli. Drugu dozu potrebno je primeniti nakon nicanja novih korova. Sa primenom preparata Kruz ne treba žuriti, jer je poslednji rok za njegovu upotrebu u kukuruzu do pojave osmog lista.“
 

Kukuruz u polju - ©Agromedia 


Kada govorimo o drugim okopavinama, kao što su soja i suncokret, šta biste mogli da preporučite?


U drugim okopavinama takođe možemo očekivati pritisak divljeg sirka, ali ćemo za soju, suncokret i šećernu repu preporučiti dva preparata koja imaju sličan mehanizam delovanja. Reč je o prepratima Fusilade Forte i Select Super.“

„Prvi bi trebalo da se primenjuje u dozi od 0,8 do 1,3 litra po hektaru. Niže doze primenjuju se za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova, kao što su divlji sirak iz semena i muharike. Veća doza neophodna je kada se suzbija rizomski divlji sirak. Ovde se takođe preporučuje tehnologija split aplikacije, dakle, dva tretmana.“
 


Sirak bi za prvi tretman trebalo da bude visok oko 10 do 15 centimetara.


„Drugi preparat koji se jednako uspešno može koristiti u ovim okopavinama, Select Super, trebalo bi primenjivati u dozi od 0,8 do 1,2 litra po hektaru. Ukoliko je prisutna i pirevina, preparat bi trebalo primeniti u dozi od 2 litra po hektaru
.“


Da naglasimo, veoma je važno da izađete na parcelu, utvrdite prisutnost i intenzitet korova, a tek onda odredite tehnologiju i vreme primene preparata. Kod šećerne repe nema ograničenja u primeni, ali u suncokretu i soji ne bi trebalo da suzbijate divlji sirak u vreme cvetanja useva.
 

Dejan Čorogar, „Delta Agrar“  - ©Agromedia 


Šta bi ratari trebalo da urade ako na parceli ima i širokolisnih korova?

U tom slučaju ‘Delta Agrar’ preporučuje herbicid Pulsar. U soji se on primenjuje u dozi od 1 do 1,2 litra po hektaru, a vreme primene je od jedne do tri troliske soje. Ovaj herbicid takođe se može koristiti u takozvanoj split aplikaciji, kao i prethodno pomenuti preparati. Može se koristiti i u suncokretu, što je njegova prednost, ali samo u usevima rimi hibrida. Vreme primene je od jednog do tri para listova suncokreta.“

Sagovornik:
Dejan Čorogar, „Delta Agrar“ 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica