Kada bi i kako trebalo da zaštitite tek posejane useve

Kada bi i kako trebalo da zaštitite tek posejane useve

Setveni rokovi su u toku, zemljište je zagrejano i suvo, te je setva većine kultura već počela. Sledeći važan korak za ratare je zaštita posejanih kultura. Pitali smo stručnjaka kada bi i kako ovaj posao mogli najbolje da urade.

 

Dejan Čorogar iz kompanije „Delta Agrar“ izdvojio je nekoliko preparata za zaštitu najzastupljenijih useva u našoj zemlji. On nam je objasnio kada ih je najbolje primenjivati, ali i istakao da je veoma važno da se pre zaštite useva prati vremenska prognoza i da se uradi analiza zemljišta.
 

Gospodine Čorogar, kakve su vaše preporuke za ratare kada je reč o zaštiti useva?

Nalazimo se na samom kraju setve šećerne repe, ona je u velikoj meri završena. Na početku smo setve suncokreta i kukuruza, a uskoro će početi i setva soje, ili je već počela. Dakle, okopavine i radovi u njima su u punom jeku. Zato je sada važno da predstavimo paletu ‘Delta Agrarovih’ proizvoda koji se koriste u zaštiti od korova, a primenjuju se u fazi posle setve, a pre nicanja.“
 

Kukuruz u polju - ©Agromedia 

S obzirom na to da je reč o preparatima koji prvenstveno imaju zemljišno delovanje, ratari bi morali da vode računa o izboru doze. Ta odluka trebalo bi da zavisi od tipa zemljišta i njegovog sastava. Niže doze herbicida primenjuju se na zemljištima koja su peskovita i glinovita i koja imaju sadržaj humusa ispod 1%.“

Srednje doze primenjuju se na zemljištima koja imaju 1-3% humusa, veće doze primenjuju se na zemljištu sa većim procentom humusa. Naravno, za dobro dejstvo herbicida važno je i da zemljište bude dobro pripremljeno i da ratari znaju da se sva zemljišna hemija aktivira uz padavine koje iznose bar desetak litara po kvadratnom metru. Dakle, veoma je važno pratiti i vremenske prilike.“
 


Za dobro dejstvo herbicida važno je da zemljište bude dobro pripremljeno i da ratari znaju da se sva zemljišna hemija aktivira uz padavine koje iznose bar desetak litara po kvadratnom metru.

Sada bih predstavio redom preparate,  posebno one koji su zajednički za sve okopavine, kao što su Frontier super i Dual gold, koje možemo primeniti u kukuruzu, suncokteru i soji. Frontier super se preporučuje u dozi od 1,2 do 1,4 litra po hektaru i koristimo ga za suzbijanje jednogodišnjih uskolisnih korova koji se razvijaju iz semena i nekih širokolisnih korova. Takvi su korovi svračice, muhar, divlji sirak iz semena i drugi. Za proširenje spektra delovanja na širokolisne korove Frontieru možemo dodati u kukuruzu i suncokretu neki preparat na bazi terbutilazina.“

Dual gold takođe suzbija jednogodišnje uskolisne korove koji se razvijaju iz semena. Doza njegove primene je 1,4 do 1,5 litara po hektaru. Radi proširenja delovanja u suncokretu i kukuruzu može mu se takođe dodati neki preparat na bazi aktivne materije terbutilazina. U soji, jedan metribuzin, kao što je naš Mistral može se dodati u dozi od 300 do 350 grama po hektaru.“
 


Kukuruz u polju - ©Agromedia 


„Za zaštitu kukuruza posebno bih istakao jedan preparat koji u sebi sadrži 3 aktivne materije, es-metolahlor (koji se nalazi u Dual goldu), mezotrion (nalazi se u Cornistu) i terbutilazin. Reč je o preparatu Lumax, koji se primenjuje u dozi od 4 do 4,5 litra po hektaru, posle setve a pre nicanja. Njegova prednost je što se u kukuruzu može primeniti i posle nicanja, do trećeg lista kukuruza, ali u dozi od 3 do 3,5 litara po hektaru
.“
 


Šta biste savetovali poljoprivrednicima koji neke parcele uzimaju prvi put u zakup i ne znaju strukturu korova i analizu zemljišta za njih?

Za takve ratare upravo preparat Lumax je izuzetno pogodan, jer ima veoma širok spektar delovanja. On deluje i preko zemljišta i preko lista, a u narednom periodu govorićemo i o folijarnoj primeni pojedinih preparata.

Sagovornik:
Dejan Čorogar, „Delta Agrar“ 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica