Jabukin smotavac i kruškina buva NAPADAJU – zaštitite zasade NA VREME!

Jabukin smotavac i kruškina buva NAPADAJU – zaštitite zasade NA VREME!

Na pojedinim područjima Srbije u toku je intenzivno piljenje larvi druge generacije jabukinog smotavca (Cydia pomonella). Uočeno je i prisustvo svih razvojnih stadijuma obične kruškine buve (Cacopsylla pyri). Zaštita jabuke od smotavca i kruške od buve je u ovom trenutku ključna, a stručnjaci su dali svoje preporuke.

Jabukin smotavac

Zaštita jabuke

Vizuelnim pregledom plodova jabuke registrovano je prisustvo položenih jaja jabukinog smotavca (Cydia pomonella). U toku je piljenje larvi druge generacije ove štetočine.

U cilju sprečavanja ubušivanja larvi u plodove jabuke preporučuje se proizvođačima primena insekticida:

  • Laser 240 SC (spinosad) u količini 400 ml/ha ili Traper u količini 0,5 l/ha (karenca 7 dana),
  • Affirm 095 SG, Telef, Mayor, Triton, Atletic 095 SG, Ema (emamektin benzoat) u koncentraciji 0,25-0,3% (karenca 7 dana),
  • Exirel (cijantraniliprol) u koncentraciji 0,06% (karenca 7 dana).

Kod ranog sortimenta koji je pred berbu u cilju zaštite plodova od skladišnih patogena prouzrokovača: mrke truleži plodova (Monilinia fructigena), gorke truleži plodova (Colletotrichum gleosporoides) i meke truleži ploda (Penicillium sp) i drugih, preporučuje se primena nekog od fungicida:

  • Bellis (boskalid+piraklostrobin) u količini 0,8 kg/ha (karenca 7 dana),
  • Switch 62,5 WG (ciprodinil+fludioksonil) u količini 0,8-1 kg/ha (karenca 3 dana),
  • Geoxe 50 WG (fludioksonil) u količini 0,4-0,45 kg/ha (karenca 3 dana),
  • Mili, Aserija, Feribot, Flux (fludioksonil) u količini 1 l/ha (karenca 3 dana).

Prilikom primene hemijskih mera zaštite treba voditi računa o karenci primenjenih preparata! Tretman treba izvesti u kasnim večernjim satima zbog veoma visokih dnevnih temperatura.

Kako i od čega da zaštitite biljke tokom TROPSKOG talasa!

Zaštita jabuke i kruške

Zaštita kruške

U nekim područjima, poput Sente, uočeno je prisustvo svih razvojnih stadijuma obične kruškine buve (Cacopsylla pyri). Visoke temperature vazduha smanjuju efikasnost pesticida, te se preporučuje kupanje biljaka sa velikom količinom vode u koju se doda deterdžent za sudove i sirće.


Ovaj tretman se izvodi u najtoplijem delu dana jer ima za cilj da razloži mednu rosu, nakon čega larve postaju veoma osetljive na visoke temperature i uginjavaju. Slično dejstvo ima i neorgansko đubrivo Fesil koje se koristi u koncentraciji 0,15%. Ovi preparati nemaju karencu.

Izvor: PIS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica