Entomopatogene nematode – alternativno rešenje u suzbijanju zemljišnih štetočina

Entomopatogene nematode – alternativno rešenje u suzbijanju zemljišnih štetočina

Zemljišne štetočine mogu da prouzrokuju ekonomski značajne štete u biljnoj proizvodnji, tako je njihovo suzbijanje redovna mera koje treba da se pridržavaju svi poljoprivredni proizvođači. Kontrola parcela i utvrđivanje brojnosti pojedinih vrsta, kao i konstatovanje praga štetnosti, a time i preduzimanje mera suzbijanja je obaveza svakog poljoprivrednog proizvođača.

Prskanje štetočina - © Agromedia

 

Najznačajnije zemljišne štetočine u biljnoj proizvodnji su: žičnjaci, rovac, sovice i larve gundelja. Navedene štetočine žive u zemljištu i prave štete na korenu biljke, korenovom vratu, lukovicama, semenu.

Štete

Štete se ogledaju u proređivanju sklopa biljaka i na taj način umanjuju prinos od 10 do 70 odsto. U praksi nije redak slučaj da se pojedine parcele preoravaju upravo zbog proređenog sklopa posejanih ili rasađenih biljaka.

Korenove nematode uništavaju povrće u plastenicima – Evo kako ih se rešiti

Prag štetnosti

Posmatrajući protekli period može se zaključiti da su elateride – žičnjaci, bile prisutne u proseku 1, 2 – 6,4 kom/m posle gajenja strnina (a prag štetnosti iznosi 0,5 – 1 kom / m2.)

Glavne osobine zemljišnih štetočina

  • Žičari (Skočibube) – štete na gajenim biljkama nanose larve (žičnjaci) koje žive u zemljištu. Najveće štete nanose larve veće od 1 cm (mogu narasti i do 3 cm) na okopavinama, krompiru i korenastom povrću. Štete nanose hraneći se korenjem biljaka, nekad oštećuju seme i pregrizu klicu, ubušuju se u krtolu krompira, koren šargarepe i drugog korenastog povrća. Tokom zime se zavlače dublje u zemljište i tu prezime. Na području Vojvodine, kritični broj larvi za polja pod šećernom repom čini prisustvo preko 1 larve po m2 (s tim da se one nalaze u preko 20% proba), za suncokret preko 2/m2 (u preko 30% proba) i za kukuruz ukoliko gustina prelazi 3/m2 (sa nalazom u preko 30% proba).
  • Rovac je polifagna štetočina veličine do 5 cm, žuto-smeđe boje, ima jake noge koje mu služe za kopanje hodnika ispod površine zemljišta i na taj način nanosi štete podzemnim organima biljaka. Vrlo je osetljiv na niske temperature. U septembru se povlači na prezimljavanje, uglavnom na toplija mesta (stajnjak, kompost) ili na veće dubine, preko 60 cm. Imago – odrasli insekat u junu – julu izlazi na površinu i obavlja se oplodnja i posle se polažu 300-600 komada jaja. Jaja se polažu na dubinu od 40 cm i nakom tri nedelje izlaze larve koje počinju svoju aktivnost- kopanje hodnika i nanošenje štete.
  • Grčice – larve gundelja žive po 2-3 godine u zemljištu i posebno velike štete prave na povrtarskim biljkama, krompiru i jagodama.
  • Sovice pozemljuše se zadržavaju u površinskom delu zemljišta gde noću izlaze na površinu i nanose štetu u predelu korenovog vrata. Hrane se i prizemnim lišćem biljaka. Gusenice su veličine oko 4 cm, sjajne zelene boje. Ima ih više vrsta.


Otpornost paradajza na bolesti veoma bitna za dobru zaradu

Rovac - © Pixabay


Suzbijanje

Kada se utvrdi potreba za suzbijanjem zemljišnih štetočina donosi se odluka na koji način će se suzbijati. Postoji više načina od kojih navodimo sledeće:

  • Zaštita semena pre setve (u doradnom centru ili pred samu setvu direktno na parceli )
  • Tretiranje cele površine (inkorporacija) insekticidom pre setve
  • Tretiranje u trake insekticidom uporedo sa setvom
  • Kombinacija zaštite semena i tretiranje u trake.

Pregled insekticida za suzbijanje zemljišnih štetočina

Postoji veliki broj preparata – insekticida koji se primenjuju u doradnim centrima, na bazi sledećih aktivnih materija: Bifentrin, Metiokarb, Teflutrin, Tiometoks, Imidakloprid.


Postoje preparati sa dve aktivne materije kao što su: Imidakloprid + Tebukonazol, Imidakloprid + Pensikuran, Klotianidin + Betaciflutrin.

Sa tri aktivne materije: Tiometoksan + Difenokonazol + Fludioksonil.

Sa četiri aktivne materije:  Imidakloprid + Klotianidin + Tebukonazol + Propikonazol.

Kao alternativa navedenim zemljišnim insekticidima za kontrolu i suzbijanje zemljišnih štetočina na poljoprivrednim usevima i zasadima koriste se entomofagne nematode (Steinernema carpocapsa и Heterohabditis bacteriophora ).

Entomopatogene nematodeEPN su mikroskopski jednostavni organizmi koji aktivno parazitiraju na štetočini ulazeći u telesnu šupljinu kroz prirodne otvore: usta, traheje, ili anus.

Ilustracija: Podzemne štetočine - © Pixabay

Nakon parazitiranja larve nematoda se u domaćinu razmnožavaju i iz njega izlaze, a domaćin zatim ugine. EPN ne deluju na žičnjake. EPN – entomopatogene nematode su bezopasne za ljude, životinje i biljke. EPN imaju prednosti u odnosu na insekticide i one se ogledaju u sledećem:

  • Deluju brzo i uspešno kroz duži period – razmnožavanjem se same obnavljaju.
  • Imaju visok potencijal razmnožavanja,
  • Imaju široku listu domaćina,
  • Nisu štetne za druge žive organizm niti za okolinu,
  • Nema opasnosti od rezidua,
  • Jednostavno se primenjuju,
  • Nije potrebno vreme čekanja od primene do setve ili sadnje,
  • Kompatibilne su s mnogim hemijskim preparatima

Preporuka

Obavezno zaštititi posejane, rasađene ili posađene biljke jer zbog zemljišnih štetočina može doći do proređenog sklopa, a time i smanjenja prinosa i manje dobiti odnosno nerentabilne proizvodnje.

Tekst je originalno objavljen u magazinu Agro Planeta

Piše: Mr Piljo DAKIĆ, dipl. inž. fitomedicine

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica