U modernoj ratarskoj proizvodnji primena dobre, pravilne i pune agrotehnike od izuzetnog je značaja za poljoprivrednike. Rezultati uspešno urađenih agrotehničkih mera naročito se vide nakon žetve, u vreme kada se mere prinosi, ali i kvalitet roda. Tada čak i najmanji propust tokom vegetativne sezone gajenih biljaka može zaista mnogo da košta. Zato dobri ratari, koji se već godinama unazad hvale vrhunskim prinosima, o svojim usevima vode računa tokom cele godine.
Savremeni ratari znaju da je sam početak vegetacije biljke, odnosno period posle setve a pre nicanja, od izuzetne važnosti za njen dalji rast i razvoj. Zašto je to tako utvrdili smo ove nedelje u Staroj Pazovi, na imanju kompanije „Delta Agrar“, sa našom sagovornicom Danijelom Mijatov.
Možda vas zanima
Zabeleženi rekordni prinosi na imanjima „Delta Agrara“
„Na imanjima ‘Delta Agrara’ u toku je setva kukuruza i suncokreta, a završena je setva soje. Proizvođače sada očekuje primena herbicida nakon setve a pre nicanja useva. Korovske biljke su ozbiljna konkurencija gajenim biljkama u ishrani, potrošnji vode, kao i u ugrožavanju životnog prostora“, navodi Danijela.
„Preduslov za uspešno suzbijanje korova je kvalitetna osnovna obrada zemljišta, dobra predsetvena priprema, poštovanje plodoreda, poznavanje korovske flore na parceli, pravilan izbor herbicida za datu parcelu i ispravna mehanizacija za aplikaciju herbicida. Osim toga, prisustvo korova otežava obradu i negu gajenog useva, a vrlo često su oni i stanište za štetočine i bolesti“, dodaje ona.
Izbor herbicida i vreme suzbijanja korova zavisi od niza faktora. Neki do njih su: potencijal i količina semena korovskih biljaka na parceli, meteorološke prilike, posebno količine padavina, zastupljenost različitih gajenih kultura na gazdinstvu i mnogi drugi.
Prisustvo korova otežava obradu i negu gajenog useva, a vrlo često su oni i stanište za štetočine i bolesti.
Kada je reč o gajenim kulturama, one su na prisustvo korova najosetljivije u svojim početnim fazama razvoja, pa je zato neophodno da ih zaštitite upravo u to vreme.
„U godinama kada je proleće sa dosta vlage, kada su česte padavine, ili su one u manjim vremenskim razmacima, tretiranje korova posle setve a pre nicanja gajenog useva, kao i korova uopšte, ima višestruku opravdanost“, rekla je Danijela.
„Efekat potpunog delovanja herbicida može izostati ako u periodu od 10 do 15 dana uopšte ne bude padavina, a neki herbicidi imaju efikasnost i posle isteka ovog perioda. Ukoliko herbicid apliciramo na već vlažno zemljište, efikasnost će biti visoka“, dodaje sagovornica.
Stručnjaci kompanije „Delta Agrar“ koji su zaduženi za ratarsku proizvodnju na ovom imanju imaju mnogogodišnje iskustvo u ovoj grani poljoprivrede. Zato oni prilikom izbora odgovarajućih sredstava za zaštitu bilja ne prave greške, niti kompromise.
„Proizvođačima preporučujemo da u usevu soje, kukuruza, suncokreta, pa i krompira posle setve a pre nicanja primene preparat Frontier Super. To je sistemični zemljišni herbicid, koji u količini od 1-1,4 l/ha suzbija jednogodišnje travne korove: divlji sirak iz semena, svračicu, muharike i jednogodišnje širokolisne korove, kao što su kereće grožđe, štir, pepeljuga, ambrozija i drugi“, objašnjava Danijela.
„Frontier® Super deluje preko korenčića korova koji niču ili su tek iznikli. Korovi odumiru, a zemljište ostaje nezakorovljeno, što usevu osigurava nesmetan rast i razvoj i to u prvim fazama kada su i najosetljiviji na korovsku konkurenciju. Kada posle primene preparata padne velika količina taloga (i formira pokoricu) i kada dođe do zahlađenja, može da se pojavi prolazno depresivno delovanje, kratkotrajni zastoj u porastu useva. Ipak, efikasnost preparata se ne umanjuje“, dodaje ona.
Za potpuni učinak herbicida Frontier Super potrebno je da u zemljištu postoji minimalna količina vlage, odnosno da posle primene preparata u roku od 7 do 10 dana padne oko 10 mm/m2 kiše. Karenca ovog preparata obezbeđena je vremenom primene.
„Kada je reč o proizvodnji soje, preporučujemo primenu preparata Mistral, selektivni sistemični herbicid za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova, kao što su teofrastova lipica, štir, ambrozija, pepeljuga i drugi. Mistral ispoljava delovanje i preko zemljišta i preko lista. Primenjuje se u usevu soje, posle setve a pre nicanja i to u količini od 0,5 do 1 kg/ha. Takođe, on nalazi primenu i u usevu krompira, kada on ima 5 do 8 razvijenih listova“, navodi naša sagovornica.
U paradajzu koji se rasađuje može se takođe primeniti herbicid Mistral i to tretiranjem 8 do 10 dana nakon rasađivanja. Karenca ovog preparata iznosi 42 dana za krompir i paradajz, a obezbeđena je vremenom primene za soju i lucerku.
„Oba preparata kompanija ‘Delta Agrar’ primenjuje na svojim imanjima i možete ih pronaći u svim bolje snabdevenim apotekama“, rekla je Danijela Mijatov.
Sagovornica:
Danijela Mijatov, „Delta Agrar“
Komentari