Gorka so (ili drugim rečima, hidratisani kristali magnezijum sulfata) je prirodni mineral sa skoro stotinama upotreba u kući i bašti. Mnogi baštovani se zaklinju u ovaj jeftin, lako dostupan proizvod, ali mišljenja su pomešana.
Upotrebljavanje onoga što znamo kao gorka so u bašti nije nov koncept. Ova „najbolje čuvana tajna“ postoji već generacijama unazad, ali da li zaista funkcioniše, i pre svega – kako?
JOŠ...
10 najčešćih GREŠAKA u BAŠTOVANSTVU!
17/05/2022
Zašto stavljati gorku so na biljke i da li je ova so dobra za biljke?
Da, čini se da postoje dobri, relevantni razlozi za korišćenje gorke soli za biljke. Gorka so pomaže u poboljšanju cvetanja cveća i poboljšava zelenu boju biljke. Ona čak može pomoći biljkama da postanu bujnije.
Gorka so se sastoji od hidratisanog magnezijum sulfata (magnezijum i sumpor), koji je važan za zdrav rast biljaka.
Zašto stavljati gorku so na biljke?
A možemo da pitamo i zašto da ne? Čak i ako ne verujete u njenu efikasnost, nikada ne škodi da ga isprobate.
Magnezijum omogućava biljkama da bolje usvoje vredne hranljive materije, poput azota i fosfora. Takođe pomaže u stvaranju hlorofila, koji je od vitalnog značaja za fotosintezu. Pored toga, magnezijum u velikoj meri poboljšava sposobnost biljke da proizvodi cveće i voće.
Ako tlo postane iscrpljeno i osiromaši magnezijumom, dodavanje gorke soli će pomoći; i pošto postoji mala opasnost od prekomerne upotrebe kao kod većina komercijalnih đubriva, možete ga bezbedno koristiti na skoro svim vašim baštenskim biljkama.
Kako zalivati biljke gorkom solju?
Želite da znate kako zalivati biljke gorkom soli? To je lako. Jednostavno zamenite redovno zalivanje jednom ili dva puta mesečno. Imajte na umu da postoji veliki broj formula, pa koristite ono što vam odgovara.
Međutim, pre nanošenja gorke soli, dobra je ideja da testirate svoje zemljište da biste utvrdili da li u njemu postoji manjak magnezijuma.
(O kućnim testovima za zemljište pisali smo OVDE.)
Takođe treba da budete svesni da će mnoge biljke, poput pasulja i lisnatog povrća, uspešno rasti i uspevati i na zemljištu sa niskim nivoom magnezijuma. Biljke poput ruža, paradajza i paprike, s druge strane, zahtevaju mnogo magnezijuma, pa se zato češće zalivaju ovom solju.
Kada se razblaži vodom, gorku so biljke lako apsorbuju, posebno kada se primenjuje kao folijarni sprej. Većina biljaka se može poprskati rastvorom od 2 kašike (30 mL) gorke soli po galonu vode jednom mesečno. Za češće zalivanje, svake druge nedelje, smanjite ovo na 1 supenu kašiku (15 mL).
Kod ruža možete naneti folijarni sprej od 1 kašike po galonu vode za svaku stopu (31 cm) visine žbuna. Primenjujte u proleće kada se pojavljuju listovi, a zatim ponovo nakon cvetanja.
Za paradajz i papriku, nanesite 1 supenu kašiku granula Epsom soli oko svake transplantacije ili prskanja (1 kašika ili 30 mL po galonu) tokom presađivanja i ponovo nakon prvog cvetanja i zametanja plodova.
Gorka so i baštenske štetočine – Kako koristiti gorku so za pesticide za suzbijanje štetočina
Možda ste upoznati sa upotrebom gorke soli kao đubriva za vaše baštenske biljke ili čak vaš travnjak, ali šta je sa kontrolom insekata?
Možda vam koristi i: KUĆNE BILJKE: Insekti i štetočine i KAKO se izboriti
Evo nekoliko ideja za korišćenje gorke soli kao pesticida:
Rastvor gorke soli za kontrolu insekata –
Mešavina 1 šolje (240 ml) gorke soli i 5 galona (19 L) vode može delovati kao odlično sredstvo za odvraćanja od buba i drugih bašta štetočina. Pomešajte rastvor u velikoj kanti ili drugom kontejneru, a zatim nanesite dobro rastvorenu smešu na lišće pomoću prskalice sa pumpom. Mnogi baštovani veruju da ovo rešenje ne samo da odvraća štetočine, već može i ubiti mnoge pri kontaktu.
AD suva gorka so –
Posipanje gorkom solju u uskom pojasu oko biljaka može biti efikasno sredstvo za kontrolu puževa, jer ova gruba supstanca brusi „kožu“ sluzavih štetočina. Jednom kada pređe preko nje, puž se suši i umire.
Gorka so za bube u povrću –
Brojni eksperti za baštovanstvo tvrde da možete bezbedno da posipate tanju liniju suve gorke soli direktno u, ili pored reda kada sadite seme povrća. Ponovo nanosite svakih nekoliko nedelja ovu smesu kako biste držali štetočine podalje od vaših sadnica. Kao dodatni bonus, biljke mogu imati značajne koristi od povećanja magnezijuma i sumpora.
Kontrola insekata za paradajz uz gorku so –
Posipajte gorku so oko biljaka paradajza svakih nekoliko nedelja, preporučuje se na jedno baštensko mesto. Nanesite supstancu u količini od oko 1 supene kašike (15 ml) na svaku stopu (31 cm) visine biljke paradajza da biste zaustavili štetočine. Postoje studije u kojima se tvrdi da je gorka so od slabe vajde protiv puževa i drugih baštenskih štetočina, i da su izveštaji o čudesnim rezultatima uglavnom mit. Baštovani takođe primećuju da može i da se preterano koristi gorka so, jer primena u dozama većim nego što zemlja može da ih iskoristi znači da višak često završava kao zagađivač zemljišta i vode. Postoje i tvrdnje da malo gorke soli može da ubije i bubašvabe bez dodavanja toksičnih hemikalija u unutrašnje okruženje.
Zaključak je da je upotreba gorke soli za kontrolu štetočina relativno bezbedna, sve dok supstancu koristite razborito. Takođe zapamtite, kao i kod bilo čega u bašti, ono što funkcioniše za jednu osobu ne mora nužno biti dobro za drugu, pa imajte to na umu. Iako je upotreba gorke soli za biljne bube vredna pokušaja, rezultati će se razlikovati.
Izvor: Gardening Know How
Komentari