Svesni smo toga da su cene hemijskih đubriva u porastu iz godine u godinu, kao i da alternative nema u velikom broju. Još su istraživanja iz 1990. godine potvrdila nutritivnu vrednost urina za upotrebu u svrhu đubrenja. Zato upoznajte Kima Nejsa, domišljatog domaćina iz Amerike, koji je sam napravio ceo sistem ovog netipičnog đubriva.
Možda vas zanima
Još 2012. godine, Kim Nejs je sakupio oko 2.500 litara urina od prijatelja i komšija, a već naredne godine broj se popeo čak na 11.500 litara! U ovom poduhvatu učestvovalo je 170 dobrovoljaca, među kojima su bila uključena i razna udruženja.
Plan je da za sledeću godinu prikupi čak 20.000 litara urina, što je otprilike 1/3 olimpijskog bazena.
„Volonterima smo olakšali stvari obezbedivši im spravice u obliku levka“, objašnjava Nejs.
Upotreba organskih đubriva u voćarskoj proizvodnji
Projekat ima za cilj da testira ljudski urin kao zamenu za hemijska đubriva.
Urin sadrži azot, fosfor i kalijum, esencijalne hranljive materije za biljke, koje se obično dobijaju iz zemlje i vazduha za potrebe poljoprivrede.
Prikupljanje urina je imalo i neke neželjene posledice za Nejsovu kuću, jer je domaćin dobio nadimak „skladištar urina“, ali kada su ljudi shvatili da zapravo sami svaki dan proizvode nešto korisno za životnu sredinu i zemlju, smanjili su tračeve i prestali tako da ga zovu.
„S obzirom na to koliko je visoka cena đubriva ovih dana, ja bih ovaj projekat shvatio vrlo ozbiljno“, kaže Nejsov komšija.
S druge strane Atlantika, studije već duže vreme potvrđuju urin kao moćno đubrivo, tačnije još od 1990. godine.
Naučnici su zaključili sledeće: ne samo da urin može da zameni brzo reagujuća mineralna đubriva, već su izračunali da jedna prosečna odrasla osoba izbaci dovoljno hranljivih materija za biljke da time pokrije 50% unetih organskih namirnica!
Kako napraviti tečni kompost ili „čaj od komposta“
U redu, naučnici su potvrdili upotrebnu vrednost, ali ne i sigurnosnu za sada.
Gospodin Nejs je izjavio da ako postoji čak i najmanja opasnost po lično ili javno zdravlje, nastaće problem oko volontera i donatora. Samo par njih bi zaista nastavilo time da se ozbiljno bavi.
Rešenje za taj problem jesu specijalne WC šolje koje bi dodatno osigurale zaštitu i omogućile donatorima da ne brinu o svom zdravlju.
Ovo su fotografije sa prvog skupa, možda vas baš one inspirišu da eksperimentišete i sami!
Izvor: Modern Farmer
Komentari