Pavel Brezina iz Padine obrađuje oko 250 hektara zemljišta na kome su zastupljene pšenica, kukuruz, soncokret, uljana repica i soja. Pre četiri godine počeo je sa primenom Biofor preparata, najpre radi oporavka biljaka, a zatim i preventivno. Pitali smo ga kakva su mi iskustva sa ovim preparatima, kao i zbog čega je pomeranje sa aktivnim ka mikrobiološkim rešenjima nužnost današnje poljoprivrede.
Biofor System preparati: budućnost je u mikrobiologiji
Kako nam je Pavel objasnio, preparate Biofor kompanije počeli su da koriste pre 4 godine, a počeli su sa biostimulatorom BioEho u usevu uljane repice, radi boljeg razvijanja bočnih grana.
Iste godine su na ovom gazdinstvu imali i probleme sa oštećenjem kukuruz i soje od niskih temperatura koje znaju da nastupe krajem aprila i početkom maja, pa su isti preparat primenili u cilju oporavka biljaka. Tada su zapravo imali prilike da vide pravi efekat ovog preparata.
Osim kao pomoć svojim biljkama u razvoju, Biofor preparate su počeli da koriste i radi očuvanaj kvaliteta zemljišta. Konkretno, Biofor Active se osim folijarno primenjuje i zemljišno, u ranim fazama razvoja biljaka i povećava plodnost zemljišta, koja je narušena nedostatkom stajnjaka, delujući na ubrzavanje zemljišnih procesa u njima. A delovanjem zemljišnih bakterija formira se bolja struktura zemljišta.
Osim pomenutih preparata, Pavel već dve godine koristi i preparat BioPlug, prevashodno kao pripremu zemljišta za uljanu repicu, nakon skidanja prethodnih useva, obično prilikom tanjiranja i gruberisanja zemljišta. Kako nam je Pavel objasnio, još uvek je rano za analizu zemljišta za koju je potrebno da prođe bar od 3 do 5 godina, ali se već vidi bolja razgradnja žetvenih ostataka što i jeste željeni rezultat.
Kako nam je objasnio, njegove kolege se na samom početku odlučuju za primenu Biofor preparata radi oporavka biljaka od mraza ili napada insekata. Međutim, kada se uvere u dobre rezultate, ostaju pri ovim preparatima i počinju da ih primenjuju i u preventivne svrhe.
Na tržištu se sve manje koriste aktivne materije, a mnoge od njih se čak i zabranjuju za upotrebu. U tom smislu, Pavel objašnjava kako je svestan da budućnost poljoprivrede ide u pravcu mikrobioloških preparata kakve proizvodi kompanija Biofor.
Biofor je puzdan partner u voćarstvu
U istom trenztku kad je počeo da primenjuje Biofor preparate u ratarskim usevima, Pavel je započeo primenu i u voćnjacima. Zasadi lešnika bilo su oštećeni zbog grada i jakih vetrova, pa je trebalo obnoviti biljke. Polomljene grane, oštećenja na listovima, nisu sprečili biljka da se uspešno oporave uz Biofor preparate, koji su u budućnosti ostali kao deo preventivnih mera u zasadima lešnika.
Zamljište mora da se čuva za budućnost
S obzirom na to da je veoma važno tokom poljoprivredne proizvodnje voditi računa i o kvalitetu zemljišta i njegovom očuvanju za buduća vremena, Pavel je svestan da primenom bioloških preparata ide u dobrom pravcu.
Kako nam je objasnio, sve ide ka regenerativnoj poljoprivredi, promovišu se usevi koji se koriste kao hvatači hranljivih materija. A uz domaću kompaniju Biofor i stručni tim koji je dostupan u svakom trenutku, transformacija poljoprivredne proizvodnje teče lako i sa dokazanim rezultatima.
Komentari