Saznajte koja su to TOP 4 herbicida za SIGURAN I ZDRAV PRINOS vaših useva

Saznajte koja su to TOP 4 herbicida za SIGURAN I ZDRAV PRINOS vaših useva

Zaštita useva je ključna u postizanju kvaliteta i dobijanju većih prinosa po jedinici površine. Pravovremena primena AGROMARKET herbicida za zaštitu bilja, kao i prednost useva u odnosu na korov od samog starta doneće zdrav i bogat prinos, a samim tim i zadovoljstvo i osmeh na licu proizvođača.

Zaštita useva

Značaj zemljišnog tretmana herbicidima u ratarskoj proizvodnji

Kako bi ratarski usevi neometano rasli i razvijali se, potrebno im je od samog starta obezbediti optimalne uslove tj. ukloniti svu konkurenciju za vodu i hranljive materije, odnosno obezbediti čistu njivu, bez prisustva korovskih vrsta. Kod kultura koje su najosetljivije u početnim fazama razvoja, kao što su kukuruz, suncokret i soja, neometan rast ima velike benefite na sam usev i kasniji prinos.

U Srbiji je raširena praksa da se korovi suzbijaju nakon nicanja useva, odnosno da se radi korektivni tretman jer su herbicidi koji se primenjuju nakon nicanja useva po pravilu cenovno pristupačniji. Štete koje korovi mogu da nanesu usevima u početnim stadijumima razvoja ne mogu da se nadoknade kasnije, te je zato zaštitu useva potrebno sagledati iz ugla useva, a ne čekati poslednji momenat za primenu preparata.

Kada je pravo vreme za zaštitu useva?

Večita dilema proizvođača jeste kada odraditi zaštitu useva? Ukoliko ne bude padavina, zemljišni tretman neće biti u potpunosti efikasan, ali, određena korovska populacija će biti uništena a ako nešto i preostane, biće dosta osetljivije na kasniji herbicidni tretman.

U godini kada u vreme zemljišnog tretmana imamo najavljene padavine, isti je u potpunosti opravdan. Pored neometanog razvoja gajene kulture, još jedna prednost zemljišnog tretmana jeste i antirezistentna strategija.

Sve je veća rasprostranjenost korova koji su rezistentni na grupu herbicida sa određenim mehanizmom delovanja, a koji se primenjuju u post-em tretmanima. Samim tim, primenom zemljišnih herbicida koji imaju drugačiji mehanizam delovanja, pravimo početan korak u antirezistentnoj strategiji.

Kombinacija Agromarket preparata za bogat prinos kukuruza

U po površinama gajenja najrasprostranjenojoj kulturi, kukuruzu, preporuka je standardna kombinacija dva Agromarket herbicida, Terbis 500 u količini primene od 1,5 – 2 l/ha i Mont 960 EC primenje od 1,2 – 1,4 l/ha.
Nije na odmet ponoviti, ali kod primene zemljišnih herbicida količina primene zavisi od karakteristika zemljišta, tj. na lakšim tipovima idu niže doze, a na težim više količine primene.

Takođe, od prošle godine, tržištu je ponuđen i preparat Medeya (a. m. izoksaflutol 750 g/kg). Koje su prednosti ovog preparata? Kao što je već pomenuto, nedostatak padavina u momentu primene može da smanji efikasnost zemljišnog herbicida. Tu je i prva prednost ovog preparata. Za herbicid Medeya možemo da kažemo da može da čeka kišu jer spada u praktično neisparljive preparate te je dugo postojan u površinskom sloju zemljišta.


Druga prednost ovog preparata je fleksibilno vreme primene. Preparat može da se koristi i pre nicanja kukuruza ali i nakon, do pojave 3. lista. U cilju proširenja kontaktnog delovanja poniklih korova koji se nalaze na parceli u momentu primene preparata Medeya, preporučuje se dodavanje preparata Terbis u dozi od 1 – 1,5 l/ha, odnosno
Medeya (135 g/ha) + Terbis 500 (1,5 l/ha) – posle setve a pre nicanja kukuruza ili
Medeya (80 g/ha) + Terbis 500 (1 – 1,5 l/ha) – do pojave trećeg lista kukuruza

Treća prednost preparata Medeya jeste reaktivacija nakon novih padavina, čak i do 30 dana od momenta primene preparata.

Herbicidi Medeya i Terbis za zaštitu kukuruza


 

Agromarket rešenja za zaštitu soje od ambrozije i štira

Što se tiče useva soje, rezistentna ambrozija i štir predstavljaju sve veći problem u suzbijanju. Pouzdano rešenje u borbi sa ovim korovima je preparat Max 51, za koji nigde u svetu nije utvrđena rezistentnost! Preparat koji je izuzetno selektivan za usev soje, formira herbicidni film na površini zemljišta koji korovi usvajaju prilikom nicanja i samim tim dolazi do njihovog propadanja. Takođe, Max 51 ima odlično jako kontaktno delovanje.


Ukoliko se u momentu primene na parceli nalazi određena populacija korova u fazi kotiledona, Max 51 će bez dodavanja „totala“ (herbicidi na bazi a. m. glifosat) ili sa malom količinom uništiti sve korove koji se tu nalaze. Bitno je dobro spremiti njivu pre setve kako bi efikasnost zemljišnog tretmana bila potpuna.

Količina primene koja se najbolje pokazala na zemljištima sa prosečnim sadržajem humusa jeste 120 g/ha uz dodatak preparta Mont 960 EC (1,2 l/ha).

Doza preparata Max 51 može da se poveća i na 160 g/ha, u slučaju velike zakorovljenosti krupnosemenim korovima i ako je u pitanju zemljište sa većim sadržajem organske materije. Međutim, na zemljištima sa manjim sadržajem organske materije, preporučena doza primene preparata Max 51 je 100 g/ha.

MAX 51 za tretiranje soje

Kako tretirati suncokret?

Kao i kod kukuruza i soje i u usevu suncokreta zemljišni tretman nam je veoma bitan. Dobro proverena kombinacija preparata Mont 960 EC 1,2 – 1,3 l/ha i Terbis 500 u količini primene 1 – 1,3 l/ha. Naravno, postoji i gotova kombinacija ovih preparata pod nazivom Mont Plus, a primenjuje se u količini od 3 do 3,5 l/ha. Ono što izdvaja je i to što se ova kombinacija može koristiti i u Express i u IMI tolerantnim hibridima, ali i u konvencionalnim hibridima.

Pravovremena primena sredstava za zaštitu bilja, kao i prednost useva u odnosu na korov od samog starta doneće zdrav i bogat prinos, a samim tim i zadovoljstvo i osmeh na licu proizvođača.

Nemanja Delić, dipl. inž. poljoprivrede, Agromarket

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica